Jasmínový čaj a jeho účinky a příprava 4.82/5 (55)

Sponzorováno

Zkuste i vy jasmínový čaj...

Zkuste i vy jasmínový čaj…

Jasmínový čaj je nejoblíbenější květinový čaj v Číně a můžeme říci, že už oblibě se začíná pomalu těšit už i u nás. Posklizňová úprava zeleného čaje s květy jasmínu dává tomuto čaji nezaměnitelnou okouzlující jasmínovou vůni a chuť.
Čaj se hodí ke kořeněným a štiplavým jídlům, jakož i na každodenní zpříjemnění chvil při práci nebo odpočinku. Uklidňuje zažívací trakt, uznávané jsou jeho prověřené léčivé účinky při zažívacích potížích, velmi dobře sedne po jídle. Uvolňuje nervové napětí, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkulaci krve. Poslední studie také ukazují, že má blahodárný vliv na dlouhověkost.

Účinky jasmínového čaje

Obsahuje antioxidanty

Snad nejvýznamnějším aspektem jasmínového zeleného čaje je vysoká hladina antioxidantů. Mezi hlavní antioxidanty obsažené v čaji jsou katechiny. V závislosti na konkrétním zvoleném čaji se mění i jeho antioxidační vlastnosti. V případě černých jasmínových čajů můžeme očekávat vysokou úroveň theaflavinů, zatímco u nejobvyklejších zelených čajů je vysoká úroveň katechinů, oba však mají na tělo podobné účinky. Antioxidanty v těle rozpoznají a zničí škodlivé látky nebo volné radikály, které mohou způsobovat onemocnění a oslabení imunitního systému.

Je vhodný při hubnutí

Přestože ani jasmínový čaj není zázračným elixírem na hubnutí, může být vhodným doplňkem při držení diety. Antioxidační vlastnosti jasmínového čaje mohou nastartovat a urychlit váš metabolismus a zvýšit tak efektivitu cvičení a tím pádem i redukce hmotnosti.

Super na imunitu

U pravidelných konzumentů jasmínového čaje dochází k výrazné ochraně imunitního systému, a to díky protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

Snižuje bolest při artritidě a bolesti kloubů

Jednou z dalších pozitivních účinků je snížení chronické bolesti kloubů při artritidě. Protizánětlivá povaha určitých organických prvků jasmínového čaje může potlačit otok a zánět kloubů tím, že inhibuje nežádoucí buněčné okysličení.

Pro zdravé zažívání a žaludek

Přidání jasmínového čaje do běžného jídelníčku prospívá udržení zdravého žaludku. Napomáhá při trávení a předcházení gastrointestinálním formám rakoviny. Aktivují řadu intracelulárních antioxidantů a kooperují s gastrointestinálními enzymy, které podporují zdravou funkci střev.

Proti cukrovce

V boji proti cukrovce se jasmínový čaj ukázal jako cenný pomocník. Jak jasmín, tak zelený čaj může zvrátit negativní dopady diabetes. U lidí kteří cukrovkou netrpí působí jako prevence a regulátor.

Sponzorováno

Proces výroby jasmínového čaje

Proces výroby jasmínového čaje, jak nám ho popsal čínský dodavatel z provincie Zhejiang, je rozdělen do několika etap.

1. Sběr čajových lístků

Čajové lístky se sbírají na jaře a uskladňují se do začátku léta, kdy je jasmín v plném květu.

2. Sběr jasmínových květů

Květy jasmínu se sbírají brzy ráno, když jsou ještě malé pupeny těsně uzavřené.

3. Snoubení jasmínových květů a čaje

Květy jsou pak ponechány v chladu až do setmění. V podvečer, kdy se květy začínají otevírat, je čaj smíchaný s květy jasmínu a uloží se přes noc. V noci se květy jasmínu otevřou a uvolní svou vůni do čaje. Čaj absorbuje vůni a chuť z jasmínových květů přibližně deset hodin. Následně se květy odstraní a nahradí se opět čerstvými. Tento proces snoubení čaje a jasmínových květů se opakuje čtyřikrát až pětkrát.

Vysoce kvalitní jasmínový čaj je charakteristický tím, že udrží svou vůni a chuť i při vícenásobném zalití, neobsahuje většinou žádné květy jasmínu, protože odpadní květiny byly odstraněny po ukončení zpracování. Vůně suchého květu jasmínu není tak dobrá, jako vůně čerstvých květů a hrozí tak zbytečné znehodnocení vůně a chuti čaje. Někdy se do čaje přidá jen pár kvítků jasmínu kvůli zlepšení vzhledu.

Do jasmínových čajů jsou často přidávány i další čínské léčivé květy, například: chryzantéma (tlumí vnitřní oheň, zlepšuje zrak, vyživuje játra, léčí vysoký tlak), liliovník – Paj-che-chua (rozhání chlad, zvlhčuje plíce, odstraňuje oheň, uklidňuje), pestrovka – Čchien-ž-chung (vyživuje pleť, upravuje menstruaci), čajovníkový květ (čistí pleť, vyživuje slezinu, omezuje kornatění cév).

A jak na přípravu jasmínového čaje?

Tradičně se ve zhongu (třídílná čajová miska), nebo jiné nádobce s víčkem. Poměr mezi čajem a vodou je 1:50 anebo asi 2 lžičky čaje na 400 ml vody. Teplota vody pro nálev je 90-95°C, u zelených jasmínových čajů i nižší. Nejprve nalijte vodu do jedné třetiny misky, pak dolijte vodu na třikrát a přikryjte víčko. Louhuje se přibližně 2-3 min, zelené jasmínové čaje trochu méně. Poté se otevře víčko jen natolik, aby se mohla nadechnout úžasná vůně. Poté už jen velmi pomalu popíjejte a vychutnávejte.

Co si dále přečíst na podobná témata?

VIDEO: Jasmín není jen vůně

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Jasmínový čaj a jeho účinky a příprava”

    1. Zita Hvězdová napsal:

      Koupila jsem si od Vietnamců jasmínový sypaný čaj. Opravdu je hodně léčivý. Pomáhá mi se zažíváním a působí proti zácpě a také mne uklidňuje. Nádherně voní.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva