Sponzorováno

Heřmánek pravý léčí i zkrášluje – jaké má účinky? 4.92/5 (13)

Heřmánek a zdravíZ pestré palety dostupných a vzácných bylinek se i díky zázračným hojivým účinkem ocitl v našem zdravém žebříčku všem známý heřmánek pravý. V moudrých knihách a encyklopediích léčivých bylin je heřmánek znám také pod latinským jménem – Matricaria chamomilla. A proč se do něj vyplatí investovat?

Heřmánek pravý v minulosti

Bohatá historie ne vždy svědčí o stejně slavné současnosti, ale to, co lidem pomáhalo již ve středověku bude určitě využitelné i dnes. Tak je to i s heřmánkem, který byl na severu našeho kontinentu dokonce posvátnou bylinkou uctívanou jako symbol slunce. Evropští předchůdci dnešních babek bylinářek heřmánkem léčili zimnici, bolesti hlavy, onemocnění jater, a zmírňovaly ním i bolesti žen při menstruaci.

Květy heřmánku se dnes využívají při výrobě různých odvarů, mastí, tinktur či obkladů. Mají přímo neuvěřitelné hojivé účinky, uvolňují křeče, podporují pocení, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánková koupel léčí jakékoliv kožní onemocnění od vyrážek až po ekzémy a je citlivý k pokožce, kterou zanechává čistou a jemnou. Čaj z heřmánku zase pomáhá při nadýmání, žaludečních potížích a kolikách. Příznivě působí i na nervový systém, takže je také skvělým pohlazením pro duši zkoušenou hektiky pracovních dnů.

Heřmánek je super pro naši pokožku

Podzim i zima je nemilosrdná k pokožce a vlasům a pokud jste se rozhodli neupadnout do podzimní deprese kvůli suché pleti a hnízdu na hlavě, v boji proti chybičkám krásy vám je tato bylinka nápomocná. Jednoduché oplachování vlasů s vývarem z heřmánku, či přikládání čajových sáčků na pokožku vás rozzáří i během pochmurných dní. Další benefit heřmánku, kterou zmíníme je jeho příznivý účinek proti nespavosti. Stačí jeden šálek půlhodinu před spaním a zaručujeme vám nerušené sladké sny končící až za pompézních zvuků ranního buzení.

Sponzorováno

Jak si heřmánek připravit?

Nejčastějším a nejjednodušším způsobem udělat si z heřmánku čaj. Heřmánkový čaj má výhodu, že nemá nepříjemnou hořkou chuť jako některé léčivé byliny, proto se příjemně popíjí i bez dochucování. Pomáhá zejména při křečích v břiše, při plynatosti, průjmech, bolestech žaludku jak dospělým, tak i malým dětem. Ženám pomáhá ulevit od menstruačních bolestí či jiných problémech s podbřišku a doporučuje se i při vynechávání menstruace. Stejně pomáhá i při horečkách a chřipce, protože podporuje pocení.

Stejné uklidňující účinky má i heřmánková koupel, která pomáhá i dětem při nespavosti. Když si už takovou koupel (zápar ze čtyř hrstí květů vlejete do napuštěné vany) připravíte, nezapomeňte si jím umýt obličej i vlasy. Tvář omývána heřmánkovým nálevem je svěží a stejně se zlepšuje i stav problematické pleti. Vlasy od heřmánku budou zase krásně vonět a zejména blondýnkám zvýrazní jejich plavou barvu a dodají lesk.

Hojně se využívají i heřmánkové obklady. Tím, že bylina působí díky obsahu silic protizánětlivě a dezinfekčně, má široké využití v hojení ran. Brzdí záněty všeho druhu, od zánětu sliznice až po kožní vyrážky, kloktá se při bolestech zubů, hojí popáleniny, svědící a mokvající ranky a vyrážky.

Dalším ze způsobů, jak využít léčivé vlastnosti heřmánku, je inhalování páry. Pomůžete si tak při se senné rýmě, astmatu, kataru či bronchitidě a ulevíte čelním dutinám. Stačí na to jedna lžíce sušených květů, litr vroucí vody a ručník.

Co si dále o heřmánku přečíst?

VIDEO: Heřmánek pravý – využití bylinky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva