Sponzorováno

Jak na bolesti kyčlí? Možné příčiny a léčba 4.82/5 (22)

  • Bolest kyčle je relativně běžným jevem, který lze popsat jako bolavý, ostrý nebo pálivý a může mít intenzitu od mírné po těžkou.
  • Existuje mnoho možných příčin bolesti kyčle, včetně závažných, jako je zlomenina nebo infekce kloubů, a těch, které jsou méně závažné (i když stále potenciálně oslabující), jako je artritida nebo bursitida.
  • Léčba bolesti kyčle závisí na její konkrétní příčině.
  • Aby se vaše bolest vyřešila, provede lékař důkladnou anamnézu, fyzické vyšetření a případně objedná zobrazovací testy. Po diagnostikování můžete vy a váš lékař společně vypracovat léčebný plán, který může zahrnovat chirurgický zákrok, ale běžněji zahrnuje strategie péče o sebe sama, jako je odpočinek a led, kontrola bolesti pomocí léků a fyzikální terapie - cvičení.
  • Bolest v kyčelním kloubu může být dočasná a chronická.
  • Existuje mnoho příčin bolesti kyčle.

Kyčel je velice stabilním kloubem s kulatou hlavicí zapadající do kloubní jamky

Kyčel je velice stabilním kloubem s kulatou hlavicí zapadající do kloubní jamky

Bolest kyčlí je obecný termín pro bolest pociťovanou v kyčelním kloubu nebo kolem něj. Bolest vždy není cítit v samotném kyčli, ale místo toho to může být cítit v rozkroku nebo stehně, prostě někde poblíž kyčlí.

Jaká je anatomie kyčle?

Kyčelní kloub je místo, kde se koule stehenní kosti (femur) spojuje s pánví v jamce zvané acetabulum. V kyčelním kloubu je chrupavka pokrývající jak kost stehenní kosti, tak acetabulum pánve. Kloubní výstelka, nazývaná synovium, obklopuje kyčelní kloub. Tkáň synovie produkuje tekutinu, která maže kloub a dodává živiny chrupavce kloubu.

Vazy kolem kyčelního kloubu připevňují stehenní kost k pánevní kosti. Kolem kyčelního kloubu „klouže“ řada svalů a šlach. Drobné vaky naplněné tekutinou, zvané bursae, poskytují klouzavé povrchy pro svaly a šlachy kolem kyčelního kloubu. Hlavní tepny a žíly procházejí přední částí kyčelního kloubu. Největší nerv těla, sedací nerv, prochází za kyčelním kloubem.

Kyčelní kloub je jedním z velkých kloubů těla a slouží pro pohyb stehna dopředu a dozadu. Kyčelní kloub se také otáčí při sezení a se změnami směru při chůzi.

Takto vypadá kyčelní kloub v kloubní jamce

Takto vypadá kyčelní kloub v kloubní jamce

Co nejčastěji způsobuje bolest kyčlí?

Některá zranění, zdravotní problémy nebo nemoci mohou způsobit bolest kyčle. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny bolesti kyčlí.

Zanícené šlachy – tendonitida

Nejběžnější příčinou akutní bolesti kyčle jsou zanícené šlachy neboli tendinitida. Tento problém je často způsoben přílišným cvičením. Tento stav může být velmi bolestivý, ale obvykle se uzdraví během několika dní.

Artritida

Nejběžnější příčinou dlouhodobé bolesti kyčle je artritida. Artritida může způsobit nepříjemnou bolest, ztuhlost a citlivost kloubů a potíže s chůzí. Existují různé typy artritidy:

  • Osteoartritida může být výsledkem stárnutí chrupavky, která obklopuje klouby, souvisí s postupujícím věkem (tj. stárnutím).
  • Trauma kloubu, jako zlomenina, může způsobit traumatickou artritidu.
  • Infekční artritida je způsobena infekcí v kloubu, která způsobí zničení chrupavky.
  • Revmatoidní artritida je způsobena útokem imunitního systému na klouby. Tento typ artritidy může nakonec zničit kloubní chrupavku a kosti.

Obecně je osteoartróza mnohem častější než revmatoidní artritida.

Kyčel je velice stabilním kloubem s kulatou hlavicí zapadající do jamky.

Trochanterická burzitida

Další možnou příčinou bolesti kyčle je trochanterická burzitida. Tento stav nastává, když se bursa, což je vak naplněný tekutinou poblíž kyčelního kloubu, zanítí. Trochanterickou burzitidu může způsobit řadu faktorů, včetně poranění kyčle, nadužívání jiných kloubů nebo problémy s držením těla.

Zlomeniny kyčle

Zlomeniny kyčle jsou běžné zejména u starších dospělých a u těch, kteří mají osteoporózu, což je oslabení kostí v důsledku věku nebo jiných faktorů. Zlomeniny kyčle způsobují velmi náhlé, silné bolesti kyčle a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Existují komplikace, které mohou vzniknout ze zlomeniny kyčle, například krevní sraženina v noze.

Zlomenina kyčle obvykle vyžaduje korekci chirurgického zákroku. S největší pravděpodobností budete muset podstoupit fyzikální terapii, abyste se zotavili.

Méně časté příčiny bolesti kloubů

Existují i ​​jiné, méně časté stavy, které mohou způsobit bolest kyčle. Patří mezi ně syndrom prasknuté kyčle a osteonekróza nebo avaskulární nekróza.

Syndrom prasknuté kyčle (taneční kyčel)

Syndrom prasknuté kyčle, který se nejčastěji vyskytuje u tanečníků nebo sportovců, je charakterizován praskavým zvukem nebo pocitem v oblasti kyčle. K tomuto prasknutí může dojít například při chůzi nebo vstávání ze židle. Tento stav je obvykle bezbolestný, ale v některých případech může způsobit bolest.

Sponzorováno

Osteonekróza

Osteonekróza neboli avaskulární nekróza nastává, když krev nedosáhne do kostí, dočasně ani trvale. To může vést ke ztrátě podpoře kosti. V tomto stavu je chrupavka zpočátku normální, ale postupem času se nakonec zhroutí. Nakonec se kosti mohou zlomit nebo nalomit. Není vždy jasné, co způsobuje osteonekrózu.

Také poranění kloubů, nadměrné užívání steroidních léků nebo alkoholu a léčba rakoviny vás mohou vystavit většímu riziku tohoto stavu. V mnoha případech však příčina není nikdy stanovena.

Jak je diagnostikována bolest kyčle?

U bolesti, která by mohla souviset se stavem, jako je artritida, vám lékař položí řadu otázek, včetně:

  • Je bolest v denní době horší, než večer?
  • Ovlivňuje bolest kyčle vaši schopnost chodit?
  • Kdy se vaše příznaky poprvé objevily?

A podobné otázky. Možná budete muset zkusit chodit a nechat svého lékaře sledovat kloub v pohybu. Bude měřit pohyb v nebolavé a bolavé kyčli a porovná je.

K diagnostice artritidy provede lékař zobrazovací testy a možná i testy tělesných tekutin. Testy tělesných tekutin jsou o odběru vzorků krve, moči a kloubní tekutiny pro testování v laboratoři. Zobrazovací testy mohou být tyto:

Zobrazovací testy poskytnou lékaři podrobné pohledy na vaše kosti, chrupavky a další tkáně.

Jaké jsou možnosti léčby bolesti v oblasti kyčle?

Léčba bolesti kyčle závisí na příčině. U bolesti spojené s cvičením obvykle stačí odpočinek, aby se kyčel uzdravila. Tento typ bolesti obvykle zmizí během několika dní.

Pokud máte artritidu, lékař vám předepíše léky na zmírnění bolesti a ztuhlosti. Váš lékař vás může odkázat na odborníka, který vám může nabídnout další rady, a na fyzioterapeuta, který vám ukáže, jak cvičit, aby vám kloub zůstal mobilní.

U poranění léčba obvykle zahrnuje odpočinek v posteli a léky, jako je naproxen, ke zmírnění otoků a bolesti.

Zlomeniny kyčle, malformace kyčle a některá zranění mohou vyžadovat chirurgický zákrok k opravě nebo výměně kyčle. Při operaci náhrady kyčelního kloubu chirurg nahradí poškozený kyčelní kloub umělým.

Přestože operace náhrady kyčelního kloubu bude vyžadovat určitou fyzikální terapii, aby si pacient zvykl na nový kloub, jedná se o běžnou operaci, která je většinou úspěšná.

Alternativní terapie při léčbě bolesti kyčle

Některé holistické terapie mohou poskytnout úlevu od bolesti kyčle. Než podstoupíte alternativní léčbu, nezapomeňte s lékařem prodiskutovat možnosti léčby.

Možné holistické terapie zahrnují prohlídku chiropraktikem pro možnou úpravu nebo akupunkturu. Ta pak zahrnuje dočasné umístění velmi malých jehel do klíčových oblastí těla, aby se podpořilo hojení a regenerace.

Lékař vám může doporučit řadu strategií péče o sebe – způsob, jak zaujmout aktivní postoj při zvládání bolesti kyčle. Několik příkladů těchto možných strategií je:

  • Omezování nebo vyhýbání se činnostem, které zhoršují bolesti kyčle, jako je chůze po schodech
  • Použití pomůcek pro chůzi, jako je hůl nebo chodítko, ke zlepšení nezávislosti a mobility

Prevence bolesti kyčlí

I když možná nebudete schopni zabránit všem příčinám bolesti kyčle, můžete v tomto ohledu udělat několik věcí, abyste byli proaktivní:

  • Zhubněte, pokud máte nadváhu nebo obezitu. Snížíte tak zátěž na vaše kyčle.
  • Jezte vyváženou a výživnou stravu, která obsahuje dostatek vitaminu D a vápníku pro udržení zdraví kostí.
  • Vyberte si aktivity s malými dopady a otřesy, jako je plavání nebo jízda na kole
  • Před cvičením se protáhněte a po cvičení také.
  • Pokud máte nerovnost v délce nohou, používejte speciální vložku do boty.
  • Noste řádně polstrovanou obuv a vyhněte se nebo omezte běh na tvrdém povrchu, jako je asfalt.
  • Diskutujte se svým lékařem o každodenní rutině cvičení pro udržení síly svalů a kostí
  • Dělejte jógu nebo tai chi – pomáhají předcházet pádům.

A jak s bolesti v oblasti kyčlí bojujete vy?

A co si ještě o kyčlích přečíst?

VIDEO: Kyčelní kloub – Cvičením proti bolesti

VIDEO: Cviky na kyčle. Jak na regeneraci kyčlí a pasu.

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o bolesti kyčlí

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva