Sponzorováno

Magnetická rezonance (též MR, MRI) – informace o vyšetření – jak probíhá? 4.81/5 (42)

 • Magnetická rezonance (zkráceně MR nebo MRI, z anglického "Magnetic Resonance Imaging") je pokročilá diagnostická metoda v oblasti medicíny, která umožňuje neinvazivní vizualizaci vnitřních struktur těla, včetně měkkých tkání, orgánů a kostí. MRI využívá silný magnetický pole a rádiové vlny k vytváření detailních obrazů vnitřních orgánů a tkání.
 • Princip fungování MRI je založen na chování atomů vodíku v těle, které jsou obsaženy ve vodě, a vytvářejí magnetické pole. Když je tělo vystaveno silnému magnetickému poli a následně krátkým rádiovým pulzům, atomová jádra vodíku se zatřesou neboli "resonují". Když se pulz rádiových vln vypne, atomová jádra se postupně vrací zpět do svého původního stavu.
 • Změny v chování atomových jader jsou zachyceny MRI skenerem, který je schopen detekovat signály vysílané atomovými jádry po vypnutí rádiových pulzů. Tyto signály jsou zpracovány počítačem a přeměněny na 2D nebo 3D obrazy, které zobrazují struktury těla.
 • MRI je široce využívána v diagnostice různých onemocnění a poruch, jako jsou zranění, neurologické poruchy, onkologická onemocnění, srdeční a cévní choroby, a mnoho dalších. Jedná se o bezbolestnou a nezářivou metodu, která poskytuje lékařům podrobný pohled na vnitřní struktury těla bez nutnosti invazivních postupů.

Jak probíhá vyšetření na magnetické rezonanci?

Jak probíhá vyšetření na magnetické rezonanci?

Magnetické rezonanční zobrazování či magnetická rezonance (také označovaná jako MRI – zkratka z Magnetic Resonance Imaging) je test, který využívá silné magnety, rádiové vlny a počítač pro vytváření detailních snímků uvnitř těla. Je to tedy zobrazovací technika používaná především ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla.

Váš lékař může tento test použít k diagnostice nebo ke kontrole odpovědi na léčbu. Na rozdíl od rentgenových paprsků a CT snímků, MRI nepoužívá záření.

Proč byste jít na Magnetickou rezonanci MRI?

MRI pomáhá lékaři diagnostikovat onemocnění nebo zranění a může také sledovat, jak dobře reagujete na léčbu. MRI lze provádět na různých částech vašeho těla. Například:

Při MRI mozku a míchy se hledá:

Při MRI srdce a krevních cév se hledá:

 • Blokované krevní cévy
 • Poškození způsobené infarktem
 • Známky srdečních chorob
 • Problémy se strukturou srdce

Při MRI kostí a kloubů se hledá:

 • Kostní infekce
 • Rakovina
 • Poškození kloubů
 • Problémy s ploténkami v páteři

MRI může také být provedeno pro kontrolu zdraví těchto orgánů:

 • Ňadra (u žen)
 • Játra
 • Ledviny
 • Vaječníky (u žen)
 • Slinivka břišní
 • Prostata (u mužů)

Fungování MRI

Princip fungování MRI spočívá v reakci atomů vodíku, které jsou hojně přítomny ve vodě a tucích v těle. Když je tělo vystaveno silnému magnetickému poli a krátkým rádiovým pulzům, jádra vodíku začnou rezonovat. Jakmile pulz rádiových vln skončí, jádra se postupně vrátí do svého původního stavu.

Signály vysílané rezonujícími jádry jsou zachyceny MRI skenerem, který měří různé parametry těchto signálů. Tyto informace jsou následně zpracovány počítačem a přeměněny na obrazy. Tímto způsobem lze získat podrobné a kontrastní snímky vnitřních struktur těla.

Funkční magnetická rezonance

Zvláštní druh MRI nazvaný funkční MRI (fMRI, funkční magnetická rezonance) mapuje činnost mozku. Tento test zkoumá tok krve v mozku, aby zjistil, které oblasti se stanou aktivními, když děláte určité úkoly. FMRI může detekovat mozkové problémy, jako jsou například následky mozkové mrtvice nebo mapování mozku, pokud potřebujete operaci mozku kvůli epilepsii či nádoru. Váš lékař může použít tento test k plánování vaší další léčby.

Jak se mám připravit na magnetickou rezonanci?

Před vyšetřením MRI informujte svého lékaře, pokud:

 • Máte nějaké zdravotní potíže, jako je onemocnění ledvin nebo jater
 • Byli jste nedávno na operaci.
 • Máte nějaké alergie na jídlo nebo léky nebo máte astma.
 • Jste těhotná.

V prostoru magnetické rezonance není povolen žádný kov, protože magnetické pole v přístroji může kov jednoduše přitáhnout. Informujte svého lékaře, pokud máte nějaká zařízení na bázi kovu, které by mohlo způsobit problémy během MRI testu. Například:

Také pokud máte tetování, promluvte si se svým lékařem. Některé inkousty totiž obsahují kov. V den testu noste volné, pohodlné oblečení, které nemá flitry nebo jiné kovové prvky. Možná budete muset při testu sundat vlastní šaty a nosit šaty nemocniční.

Sponzorováno

Nezapomeňte odstranit všechny tyto předměty předtím, než půjdete do místnosti s MRI:

 • Mobilní telefon
 • Mince
 • Zubní protézy
 • Brýle
 • Naslouchátka
 • Klíče
 • Podprsenku s kovovými částmi
 • Hodinky

Pokud nemáte rádi uzavřené prostory nebo jste před testem nervózní, řekněte to svému lékaři. Možná vám dá lék, který vás uvolní před testem.

Jak vypadá zařízení MRI?

Klasický stroj MRI je velká trubka s otvorem na obou koncích. Velký magnet obklopuje tuto trubku. Ležíte na stole, který automaticky vjede až do trubice. Jen část vašeho těla, která se skenuje, je uvnitř přístroje. Zbytek těla je mimo stroj.

Magnetická rezonance (MRI – Magnetic Resonance Imaging) je neinvazivní zobrazovací metoda, která poskytuje informace o vnitřní stavbě lidského těla a o fyziologii a funkci jednotlivých orgánů. Metoda je zalo
žena na fyzikálním jevu nukleární magnetické
rezonance (NMR) v živých systémech.

Porovnání CT a MRI

Níže si v krátkosti porovnáme vyšetření CT (počítačová tomografie) a MRI (Magnetická rezonance).

Porovnání zobrazení CT a MRI

Porovnání zobrazení CT a MRI

 

CT vyšetření MRI vyšetření
Ionizující záření (RTG) -> potenciální riziko Neionizující záření (RF vlny) + mag. pole -> bez rizika
Pouze řez v axiální rovině Řez jakoukoliv rovinou
Vhodné pro zobrazení prvků s vyšším atomovým číslem (kosti, kalcifikované struktury, atd.) Vhodné pro zobrazení měkkých tkání (mozek, mícha, orgány, atd.)
Vyšetření v krátkém čase Vyšetření trvá delší dobu
Bez kontraindikací Kontraindikace
Výborná dostupnost (nižší cena) Menší dostupnost (vyšší cena)

Co se děje během testu magnetickou rezonancí?

Před MRI testem vám bude do žíly vpraveno kontrastní barvivo. Toto barvivo pomáhá lékaři jasněji vidět struktury uvnitř těla. Barvivo, které se často používá v MRI, se nazývá gadolinium. Tento prvek může zanechat kovovou chuť v ústech.

Při vyšetření magnetickou rezonancí budete ležet na stole, který se zasune do MRI přístroje (do již zmíněné tuby, nebo válce). Mohou být použity menší popruhy k tomu, aby vás stále držely nehybné v průběhu testu. Vaše tělo může být zcela uvnitř stroje, nebo část vašeho těla může zůstat mimo stroj. Záleží na místě vyšetření.

Stroj MRI vytváří ve vašem těle silné magnetické pole. Počítač přijímá signály z MRI a používá je k vytváření řady snímků. Každý obrázek ukazuje tenký plátek vašeho těla. Během testu můžete slyšet hlasitý zvuk nebo klepání. Jedná se o zařízení, které vytváří energii pro fotografování uvnitř těla. Můžete požádat o sluchátka, pokud vám to bude nepříjemné.

Během testu můžete cítit pocit otřesů. To se stává, jelikož MRI stimuluje nervy ve vašem těle. Je to normální a nemusím si dělat starosti. MRI vyšetření by mělo trvat mezi 20 a 90 minutami.

Kdo by neměl jít na MRI vyšetření?

Těhotné ženy by neměly jít na MRI během prvního trimestru, pokud absolutně nutně nepotřebují test. První trimestr je typický tím, že se vyvíjí orgány dítěte. Také byste neměla vůbec dostávat kontrastní barvivo, když jste těhotná.

Neměli byste dostat kontrastní barvivo, jestliže jste v minulosti měli alergickou reakci nebo jste měli závažné onemocnění ledvin.

Ani někteří lidé s kovem uvnitř těla nemohou jít na tento test, včetně těch, kteří mají:

 • Kovové svorky (klipy) používané k léčbě aneuryzmatů mozku
 • Kardiostimulátory a srdeční defibrilátory
 • Kochleární implantáty

Byli jste někdy na magnetické rezonanci? Napište nám do komentářů o vašem zážitku. Budeme rádi.

Co si dále o MRI přečíst?

VIDEO: Jak probíhá vyšetření na magnetické rezonanci

VIDEO: Vyšetření pomocí magnetické rezonance

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Magnetická rezonance (též MR, MRI) – informace o vyšetření – jak probíhá?”

 1. Jaroslava Stehlíková napsal:

  Dobrý den,prosím o vysvětlení,mám jít na vyšetření na magnetickou rezonanci bederní páteře.Cetla jsem ale,že na MR se chodí na snímek s vnitřními orgány,kde se dává kontrastní látka.Dekuji Stehlíková

  • Magnetická rezonance páteře se dělá. Magnetickou rezonancí lze docílit detailního zobrazení jednotlivých anatomických oblastí lidského těla pomocí silného magnetického pole.

   MR páteře diagnostikuje degenerativní onemocnění páteře. Např. výhřez ploténky, traumatické změny, nádory v páteřním kanálu, metastatické postižení obratlů a zánětlivých, nádorových a degenerativních onemocnění míchy.

 2. Tomáš Čurda napsal:

  Dobrý den,
  v únoru roku 2020 jsem podstoupil MR bederní páteře, kde byl patřičný nález. Letos mně zdravotní sestra řekla, že bych ji měl podstoupit znovu, neboť mohlo dojít ke změně v páteři. Jak často se provádí kontrolní MR? Předem děkuji za odpověď.
  Tomáš Čurda

Zanechat komentář ke článku

Zpráva