Sponzorováno

Léčba Hallux valgus (vbočený palec) – konzervativní léčba nebo chirurgický zákrok? 4.81/5 (21)

 • Hallux valgus je deformita nohy, při které se palec (hallux) odchyluje směrem k ostatním prstům nohy, zatímco základní kost (metatarzální kost) prvního prstu vytváří výstupek na vnitřní straně chodidla.
 • Tato deformace vytváří charakteristický úhel mezi prvním a druhým prstem, a to směrem ven od těla. Hallux valgus může vést k bolesti, obtížím při chůzi a omezení pohyblivosti palce.
 • Je důležité konzultovat s lékařem nebo ortopedem, pokud máte příznaky hallux valgus, aby byla zahájena vhodná léčba a minimalizovány komplikace.

Takto nějak vypadá hallux valgus na palci u nohy

Takto nějak vypadá hallux valgus na palci u nohy

Co je Hallux valgus?

Hallux valgusis je nejčastější deformace přední části chodidla a prstů. 23% lidí ve věku 18-65 let a více než 35% osob starších 65 let má hallux valgus. Kvůli viditelné formě se také označuje jako bunion nebo ganglion.

Hallux valgus znamená, že palec pohybuje mimo své zarovnání a kloub viditelně směřuje k vnější straně chodidla (tedy se odchyluje k vnějšímu okraji nohy).

Při deformaci hallux valgus se palec nohy – téměř vždy ve spojení se splayfootem – nejprve odchyluje k vnějšímu okraji nohy. U hallux valgus tedy šlacha v palci na noze již neběží rovnoběžně s palcem na noze a přímo v metatarsofalangeálním kloubu: místo toho se vyvíjí odchylka od normálního zarovnání palce. Jedná se tedy o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce.

Nesprávné postavení palce přetěžuje ostatní části nohy. Na podkladě vbočeného palce mohou vznikat různé typy bolesti přednoží, které se nachází v oblasti základního článku palce nohy anebo v místě prstů nohy.

Důležité pojmy související s hallux valgus
Hallux valgus – Šikmý (vbočený) palec na noze. Prst je ohnutý a směřuje k vnějšímu okraji chodidla.
Exostóza (ganglion): Exostóza je výčnělek metatarsofalangeálního kloubu, který způsobuje, že tlačí na vnitřní okraj boty.
Splayfoot – je pokles v přední klenbě nohy (příčná klenba). Hallux valgus se vždy vyvíjí v důsledku splayfoot.
Metatarzalgie – Jako metatarzalgie označujeme bolestivé afekce přední části nohy distálně od Lisfrankova kloubu. U hallux valgus se metatarzalgie vyvíjí v důsledku přesunu váhy z palce na nyní příliš přetížené malé prsty při chůzi.
Burzitida: Bursa chrání kosti a šlachy před tlakem a třením. Může nabobtnat a bolestivě se zapálit (bursitida).

Je hallux valgus kosmetickým nebo lékařským problémem?

Hallux valgus není vždy bolestivý. Mnoho postižených – alespoň na počátku – ho považuje za kosmetický problém, který je patrný při nošení obuvi s otevřenou špičkou. Hallux valgus ani z počátku nemusí ovlivňovat každodenní život. Vbočený palec by se ale měl řešit. Čím později je poloha palce upravena, tím závažnější jsou komplikace, které vidíme u kloubů palce a přední části (obvykle u žen) pacientů.

V důsledku obav pacienti často operační zákroky odkládají a k lékaři přichází až když je stav výrazně pokročilý. V pokročilých stádiích je někdy již záchrana kloubu takřka nemožná.

Hallux valgus - ilustrace

Hallux valgus – ilustrace

 

Prevence hallux valgus

 • Nenoste boty na vysokém podpatku každý den.
 • Chůze naboso v přírodě tak často, jak můžete – to je ideální prevencí.
 • Cvičte nohy a posilujte svaly na noze.
Splayfoot, a tedy hallux valgus, je často způsoben tím, že nosí boty na vysokých podpatcích. Vysoké podpatky posouvají celou tělesnou hmotnost na přední část chodidla a zvyšují tlak na metatarsofalangeální klouby.

Splayfoot, a tedy hallux valgus, je často způsoben tím, že nosí boty na vysokých podpatcích. Vysoké podpatky posouvají celou tělesnou hmotnost na přední část chodidla a zvyšují tlak na metatarsofalangeální klouby.

Příčiny vzniku – Jak hallux valgus vzniká?

Hallux valgus se vždy vyvíjí v důsledku splayfoot. Při splayfoot klesá přední klenba chodidla (příčná klenba). Konce prstů spočívají rovně na zemi. Prsty mají zkosenou vnější pozici.

Při hallux valgus způsobuje namáhání šlachy rotaci palce na noze z metatarsofalangeálního kloubu – stejně jako luk zakřivený tětivou – směrem k ostatním prstům. Sousední prsty jsou vytlačeny palcem, který se otáčí dovnitř, a následně se také deformují v důsledku hallux valgus: Hallux valgus se proto často vyskytuje ve spojení s kladívkovými prsty.

Hallux rigidus: Artritida v metatarsofalangeálním kloubu
Deformace způsobuje známky opotřebení metatarsofalangeálního kloubu: Nesprávné vyrovnání palce může mít za následek artritidu a bolestivé ztuhnutí metatarzofalangeálního kloubu (hallux rigidus).

Hallux valgus je často doprovázen bolestivou bursitidou a artritidou. Kloub na vnitřní straně chodidla je velmi vyčnívající v metatarsofalangeálním kloubu v hallux valgus je bunion. Bunion je kostnatá boule, která se formuje u palce. Tento stav může být bolestivý a má tendenci se časem zhoršovat.

Jednou častou příčinou hallux valgus nebo bunionů je vrozená slabost pojivové tkáně. To pak také ovlivňuje šlachy stabilizující podélnou a příčnou klenbu nohy. Vyvíjí se to, co se nazývá splayfoot. Ve splayfoot je přední příčná klenba nohy pokleslá. Prsty ztrácejí svůj přirozený směr vpřed. Splayfoot je proto nejběžnějším počátečním stádiem u hallux valgus.

Asi 90% všech pacientů s hallux valgus uvádí rodinnou anamnézu. A přesto příčina není pouze vrozená, protože nikdo se nenarodil s tímto problémem. Vždy tedy existují faktory životního prostředí a životního stylu, které umožňují rozvoj hallux valgus. Kultury, které nenosí boty, prakticky žádný hallux valgus ani neznají.

Deformity nohou (a i hallux valgus) vznikají i po náhodných a jiných úrazech nohou, např. zlomeniny, mohou také mít vliv na vývoj hallux valgus. I zánětlivé změny v kloubech (artritida) mohou být příčinou hallux valgus.

Nošení příliš těsných bot na vysokých podpatcích po celá léta obvykle podporuje vývoj hallux valgus. Pokud velká část tělesné hmotnosti již nespočívá na patě a podélném oblouku chodidla, ale místo toho tlačí na jemnou přední část chodidla, ztrácí přední příčná klenba nohy stabilitu – opět se vyvíjí splayfoot.

To je důvod, proč hallux valgus postihuje především ženy. U hallux valgus je palec neustále tlačen k ostatním prstům. Připojené svaly proto vyvíjejí změněný směr napětí a táhnou špičku ještě dále směrem ven. Vysoké podpatky a výsledná další váha, která je stále více rozkládá, podporuje formování hallux valgus.

K rozvoji hallux valgus přispívají další faktory související se stresem: Nadváha a dlouhodobé stání mohou destabilizovat šlachy v přední části chodidla a umožnit tak pokles příčné klenby nohy.

U koho se hallux valgus často objevuje?

Hallux valgus primárně postihuje ženy (cca 80-90% pacientů s hallux valgus jsou ženy). Míra hallux valgus se s věkem znatelně zvyšuje. Některé velmi mladé ženy a také muži však mají hallux valgus.

Hallux valgus je zřídka vidět v zemích, kde jsou lidé bosí nebo nosí pohodlné, otevřené boty nebo sandály. V Japonsku a Číně, kde se naopak považuje za módní nosit malé úzké boty, je hallux valgus velmi běžný.

Jaké problémy a příznaky mají pacienti s hallux valgus?

Ačkoli je hallux valgus běžnou deformitou chodidla, nezpůsobuje vážné problémy u všech pacientů. Deformace prstů u hallux valgus často trápí zejména ženy pacientky: považují to za kosmetický problém.

V tomto případě se problémy související s hallux valgus obvykle vyskytují nad metatarsofalangeálním kloubem. Metatarsofalangeální kloub, který obvykle velmi vyčnívá v hallux valgus, se tře o vnitřek boty a způsobuje zánět a bolest. To je dalším běžným příznakem a problémem.

Sponzorováno

Bolesti v oblasti kloubu

U hallux valgus se otok burzy a měkkých tkání (bursitida) v metatarsofalangeálním kloubu bude i nadále zvyšovat. Se zvyšujícím se otokem se zvyšuje také míra, v níž se chodidlo tře o vnitřek boty. V reakci na toto tření bursa metatarsofalangeálního kloubu dále houstne. Úkolem burzy je chránit kosti a klouby před tlakem a třením. To je pak skutečný začarovaný kruh. Bursa se může snadno zanítit. Ať už jde o bakteriální nebo nebakteriální infekci, bursitida je jedním z nejbolestivějších problémů ze všech. Bursitida nohy, která se neustále otírá o botu v oblasti nesoucí váhu metatarsofalangeálního kloubu, je jednou z nejnepříjemnějších bolestí.

Další boleesti při hallux valgus

Dalším zdrojem bolesti u hallux valgus je kontinuálně rostoucí artritida metatarsofalangeálního kloubu v důsledku deformace kloubu. Chrupavka v kloubu palce pokračuje v řídnutí v důsledku tření. V určitém okamžiku se může objevit zánět kloubů palce, což je obzvláště bolestivé.

Přesunutí váhy z palce na nohu a na čtyři menší prsty na nohou vede k jejich přetěžování. To může způsobit metatarzální bolest v reakci na posun hmotnosti (tzv. Transfer metatarzalgie). Bolest hallux valgus se zpočátku vyskytuje pouze při specifickém stresu, když konkrétně vyvíjí tlak na kloub. V pokročilejších stádiích může haluxová bolest nastat jako bolestivá klidová bolest bez ohledu na stres.

Kosmetické problémy způsobené hallux valgus

 • Zčervenání a otok kloubu na noze.
 • Vyčnívající kloub prstu, povrchový kostní výrůstek z tkáně kosti nebo chrupavky (exostóza)
 • Deformace palce na noze.
 • Deformace sousedních malých prstů pod tlakem hallux valgus (např. Kladivkové prsty).
 • Nevzhledný tvar chodidla.
 • Špatná chůze.

Bolest spolu s otokem a zarudnutím se může objevit také na vnitřním okraji nohy nad první metatarzální kostí. Pacienti s hallux valgus proto raději kupují boty o jednu nebo dvě velikosti větší, aby se zabránilo bolestivému tření na špičce nohy.

Bolest a příznaky v hallux valgus nemusí nutně záviset na stupni deformity. Těžké deformity hallux valgus jsou často stále bezbolestné, zatímco někteří pacienti mohou pociťovat silnou bolest nohou s již malými deformacemi.

Jak se vlastně diagnostikuje hallux valgus?

Hallux valgus je i pro laiky obvykle zřejmý na první pohled. Ortoped obvykle rozpozná deformitu hallux valgus při pohledu na nohu. Hallux valgus je často doprovázen viditelně zvětšeným úhlem v metatarsofalangeálním kloubu. Popis problémů s hallux valgus pak jen potvrzuje podezření lékaře.

Kromě toho se u pacientů s hallux valgus obvykle vyskytují doprovodné deformity nohy. Hallux valgus je také doprovázen dalšími defekty klenby nohy. První věc, kterou je třeba identifikovat, je šikmá noha: defekt v podélném oblouku nohy.

Pacienti s hallux valgus si často stěžují na bolesti nohou závislé na zátěži při dlouhodobém stání nebo chůzi. Hallux valgus se často dědí v jedné rodině. Ortopéd se proto často ptá na další členy rodiny s hallux valgus.

Rentgen nohy poskytuje další jistotu při diagnostice hallux valgus. Ukazuje přesný rozsah deformity hallux valgus. V procesu se měří přesná geometrická odchylka mezi deformací hallux valgus a normální polohou.

Tato podometrie ukazuje typickou metatarsalgii přenosu: Velký palec na pravé straně již nenese takřka žádnou váhu. Místo toho největší váhu nesou sousední malé prsty.

Tato podometrie ukazuje typickou metatarsalgii přenosu: Velký palec na pravé straně již nenese takřka žádnou váhu. Místo toho největší váhu nesou sousední malé prsty.

 

Magnetická rezonance (MRI) detekuje poškození chrupavky, zachycené měkké tkáně a poškození kostí.

Terapie: Jak lze léčit hallux valgus?

Existuje celá řada metod léčby. Jaká léčba je pro každého pacienta vhodná, rozhodne ortopedický chirurg s přihlédnutím – kromě všech ostatních okolností k míře deformity hallux valgus, stávajícím komorbiditám a osobní situaci pacienta. Nejlepší léčba je samozřejmě prevence.

Konzervativní léčba hallux valgus

 • Ortopedické techniky pro řešení hallux valgus
 • Bandáže, dlahy a korektory na prsty – dlaha hallux valgus může narovnat zkosený prst.
 • Fyzioterapie a gymnastika nohou
 • Vložky do bot s podporou
 • Léky proti bolesti, jako je ibuprofen
Takto může vypadat dlaha ke korekci hallux valgus - k použití zejména v klidu nebo v průběhu spánku

Takto může vypadat dlaha ke korekci hallux valgus – k použití zejména v klidu nebo v průběhu spánku

 

V rámci konzervativní terapie je obecně doporučováno užívání meziprstních korektorů a ortopedických vložek do bot. Fyzioterapie je pak nejdůležitěji složkou konzervativní terapie. Fyzioterapie totiž zlepšuje postavení nohy (držení klenby nožní), zlepšuje sílu svalů nohy ve stoji a při chůzi, upravuje stereotyp chůze a zapojení palce ve fázi odrazu. Užívání různých typů náplasťových fixací (tzv. taping) přednoží slouží ke zpevnění palce a jeho udržování v lepším postavení při chůzi.

Výrazná zátěž přednoží i při běžných činnostech způsobuje, že konservativní postupy nejsou často účinné v léčbě projevů deformity hallux valgus. V případech dlouhodobých bolestí, které přetrvávají i přes využití prostředků konzervativní terapie, je na místě zvolit chirurgické řešení. Operaci lze provádět v celkové anestezii, nebo pouze v místním znecitlivění. Doba pooperační rekonvalescence je závislá na typu použité operace a individuálním průběhu hojení. Po operaci je nutno počítat se zhruba 3-6 týdnů trvající nemožností plné zátěže operované končetiny a nutností chůze o berlích s omezeným nášlapem na operovanou končetinu.

Pokud je hallux valgus detekován v raných stádiích, může ortopéd léčit deformitu konzervativní terapií. Nejdůležitější je každý nosit ploché boty s dostatkem prostoru pro prsty.

Cviky na hallux valgus a chůze naboso mohou dále zlepšit další vývoj v raných fázích deformace hallux valgus. Aktivace a uvolnění svalů chodidel a prstů přirozeně posiluje a narovnává přední klenbu chodidla. Přirozený tvar chodidla není čistě statickou funkcí skeletu: K zajištění tvaru a stability pružného oblouku jsou vyžadovány dobře trénované, aktivní svaly od raného dospívání. A pouze neporušené oblouky mohou zabránit postupu stavu hallux valgus.

Při léčbě hallux valgus je velmi důležitá důsledná péče o pokožku tlakových míst. Otok a následně tření uvnitř boty přímo přispívá k tomu, že hallux valgus je bolestivý. Opatření péče o pokožku je proto klíčové pro konzervativní léčbu bolesti hallux valgus.

Chirurgická léčba, operace

Operace slouží k odstranění deformity a proto je potřeba téměř vždy provést osteotomii (protnutí kosti). Nejčastěji se protíná první nártní kost v přednoží a její správná pozice se řídí vždy šrouby nebo skobkami. Tyto operace lze provést otevřený přístup nebo také moderním zavřeným přístupem pod kontrolou rentgenového přístroje. Právě tyto nové postupy zkracují délku rekonvalescence po operacích a zkracují čas nutný k návratu k plnohodnotnému životu.

Existují tyto typy operací: Austin, Akin, L chevron (ReveL), SCARF, Lapidus. Tyto typy operací mají i svou modifikaci a často se kombinují.

Sponzorováno

S pokročilým hallux valgus, když bolí každý krok, lze pacientovy bolesti dlouhodobě zmírnit pouze chirurgickým zákrokem. U dospělých pacientů můžeme progresi onemocnění zpomalit pouze cvičením fyzikální terapie a dlahou. V tomto případě je chirurgické narovnání jedinou kauzální možností léčby bolesti hallux valgus a prevence komplikací v metatarsofalangeálním kloubu. Ošetřující ortoped musí s pacientem prodiskutovat, která chirurgická metoda bude použita v jeho konkrétním případě.

Co si dále přečíst o hallux valgus?

Zdroje článku a zajímavé studie o hallux valgus

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva