Sponzorováno

Koxartróza (artróza kyčelního kloubu) – co je to – příčiny, příznaky a léčba 4.88/5 (8)

  • Koxartróza, známá také jako osteoartróza kyčle, je degenerativní kloubní onemocnění, které postihuje kyčelní kloub. Jedná se o nejběžnější formu artritidy, která postihuje klouby.
  • Koxartróza se vyskytuje, když chrupavka, která pokrývá povrchy kyčelního kloubu, postupně degeneruje a opotřebovává se. To vede k bolesti, ztrátě flexibility a omezení pohybu v kyčli.

Nejčastější příčinou kloubních problémů je destrukce kloubní chrupavky, která se může rozvinout v artritidu kyčle neboli koxartrózu.

Koxartróza je poměrně časté onemocnění, diagnostikované především u pacientů střední věkové skupiny a starších osob, jako degenerativně-dystrofická patologie kyčelního kloubu. Koxartróza, jejíž příznaky se v pozdních stádiích průběhu projevují jako svalová atrofie postižené oblasti v kombinaci se zkrácením končetin, se rozvíjí postupně v průběhu několika let.

Při koxartróze kloub stále více ztrácí své místo, po okrajích se tvoří kostní nánosy a otěrové částice způsobují opakované bolesti. Ztráta chrupavky má za následek zvýšenou tuhost kloubů. Současně se objevuje bolest, která je zpočátku spojena s pohybem po období nečinnosti a stresu. Později se bolesti objevují i v noci a v klidu, což vede ke stále většímu omezení rozsahu chůze a nakonec i ke snížení kvality života.

Koxartróza - porovnání se zdravým kloubem

Koxartróza – porovnání se zdravým kloubem

 

Koxartróza je doprovázena bolestivými pocity a omezenou pohyblivostí kloubů a její příčiny mohou být velmi odlišné. Přestože se objevuje především u pacientů středního a vyššího věku (40 let a více), může se toto onemocnění objevit i v dřívějším věku.

Podobně jako u mnoha jiných stavů lze koxartrózu vyléčit v raných stádiích jejích projevů, ale mnoho pacientů ignoruje slabé známky onemocnění, které, pokud jsou včas odhaleny, lze vyléčit bez operace.

Kyčel - ilustrace

Kyčel – ilustrace

 

Normálně má hlavice stehenní kosti a acetabulární dutina přirozenou „výstelku“ ve formě kloubní chrupavky. Tato „výstelka“ má značnou odolnost a zároveň je hladká a tyto vlastnosti určují možnost ideálního skluzu pro kosti. Kromě této schopnosti působí příslušná kloubní chrupavka jako tlumič nárazů, který efektivně rozděluje zátěž, ke které dochází při chůzi a pohybu.

Typy koxartrózy

Koxartróza může být:

  1. primární,
  2. sekundární.

Primární forma tohoto onemocnění se vyvíjí pod vlivem určitých příčin. Sekundární forma koxartrózy je způsobena jinými chorobami, které slouží jako půda pro její rozvoj (koxartróza je považována za jeden z příznaků onemocnění, proti kterému se vyvinula).

Primární koxartróza

Primární koxartróza představuje přibližně 48 % všech případů tohoto onemocnění. Do této skupiny patří pacienti, u kterých přes precizní lékařský pohovor a klinické a radiologické vyšetření nelze jednoznačně identifikovat původce onemocnění a příčina zůstává neznámá.

Mezi nepřímé faktory, které mohou ovlivnit vznik koxartrózy, patří nesprávný životní styl, vliv prostředí a genetická predispozice. Studie prokázaly korelaci mezi výskytem koxartrózy a 16p chromozomu a vztah mezi genem Co19A1 umístěným na chromozomu a výskytem osteoartrózy kyčelního kloubu u žen. Tento gen je spojen s abnormální strukturou chrupavky.

Sekundární koxartróza

Sekundární koxartróza tvoří 52 % všech případů degenerativních onemocnění kyčelního kloubu. Vzniká v důsledku vrozených nebo získaných vad, jako jsou např.:

  • vrozená dysplazie kyčelního kloubu
  • vrozená nebo získaná dislokace kyčle
  • poranění kloubů po zánětech
  • hnisavý nebo tuberkulózní proces
  • traumatické změny (například po zlomenině krčku stehenní kosti nebo trochanteru stehenní kosti, vymknutí kyčle, zaseknutá chrupavka)
  • nadváha, obezita
  • změny přetížených kloubů
  • snížená odolnost kloubu způsobená osteoporózou
  • hemofilie
  • subaktivní štítná žláza
  • cukrovka
  • metabolické poruchy nebo polyartritida

Příčiny sekundární koxartrózy souvisí také se změnami přivádění krve ke stehenní kosti a také s vlastnostmi krve.

Příčiny koxartrózy

Mnoho dědičných onemocnění může vést k koxartróze. Obvykle se jedná o stavy, které zahrnují poškození pojivové tkáně (vazy, kosti a klouby) nebo kolagenové onemocnění, například Sticklerův syndrom.

Dysplazie kyčelního kloubu je vrozené kloubní onemocnění, které má původ v nedostatečném vývoji kloubních kostí a vazů, proto u některých dětí často dochází k subluxacím a luxacím hlavice stehenní kosti. Někteří lidé mohou mít dysplazii a ani o ní nevědí, dokud ji lékaři náhodou nenajdou, například při rentgenu. U těchto pacientů se může vyvinout osteoartróza způsobená dysplazií, což je stav, který se vyskytuje u žen ve věku 25 až 55 let.

U mladých žen se onemocnění může rozvinout během těhotenství a po porodu, u zralých a starších lidí po snížení fyzické aktivity po odchodu do důchodu.

Mnoho onemocnění a stavů spojených s metabolickými poruchami může ovlivnit prokrvení a výživu kloubní chrupavky. Na rozdíl od jiných tkání buňky, které produkují matrici chrupavky – chondrocyt – nedostávají živiny z krevních cév, ale přímo ze synoviální tekutiny. Jedná se o velmi jemný biochemický mechanismus, který lze snadno narušit, což se často stává.

Nemoci, jako je diabetes, ochronóza, primární a sekundární dna, hemochromatóza, Wilsonova choroba a nedostatek pohlavních hormonů (estrogenu) v menopauze mohou vést k poruchám kloubů. Protože estrogen reguluje metabolismus v kostech, vazech, kloubech a obecně v pojivové tkáni, může se nedostatek těchto hormonů stát spouštěčem rozvoje tohoto onemocnění.

K osteoartróze kyčelního kloubu často přispívají poranění kloubů, která někdy vyžadují chirurgický zákrok. Po takových událostech se kloub trochu „rozhodí“ (zdravotně) a poškození chrupavčité tkáně kloubu může začít kdykoli.

Stejně jako jiné části a orgány našeho těla, může být kloub náchylný k zánětům. Zánět kloubu (koxitida) může být důsledkem infekce. V tomto případě se onemocnění rozvíjí s masivním poškozením kloubní chrupavky a rekonvalescence může trvat poměrně dlouho a v důsledku toho může začít sekundární koxartróza.

Příznaky koxartrózy

Příznaky koxartrózy jsou výrazné, takže diagnostika je poměrně snadná. Musíte si však pamatovat, že příznaky koxartrózy závisí na stupni onemocnění. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

  • Bolesti kloubů, které nepřecházejí ani v klidu a noční bolesti. Bolest zesiluje i při malé fyzické námaze a rozšiřuje se do třísel, kolen, holenní kosti a kyčle.
  • Neustálé napětí pánevních svalů nebo svalů kyčle.
  • Ztuhlost a výrazné omezení kloubní pohyblivosti.
  • Kulhání při chůzi.
  • Praskání v kloubech.
  • V průběhu času se pacientova končetina zkracuje a svaly atrofují.
  • Deformace kloubu.

Příznaky bilaterální neboli symetrické koxartrózy jsou stejné, ale jsou přítomny na obou končetinách. Specifikem je, že patologický proces zasahuje až do lumbosakrální páteře. Drobné pohyby vedou k deformaci páteře a časem se objeví vyčnívání meziobratlových plotének a prohnutí páteře.

Osteoartróza kyčelního kloubu 1. stupně je charakterizována výskytem periodických pocitů bolesti u pacientů, které jsou pozorovány po určitých formách fyzické aktivity (běh, chůze atd.). Převážně je lokalizace bolesti soustředěna do kyčelního kloubu, ale není vyloučeno, že se vyskytuje v kolenním kloubu nebo ve stehně. Obvykle odpočinek podporuje vymizení bolesti. V této fázi nejsou žádná omezení pohybů, nejsou žádné abnormality chůze, nedochází ani ke změnám svalové síly. Stehenní kost je téměř beze změny. Dochází k nerovnoměrnému zúžení kloubní mezery.

Koxartróza 2. stupně je doprovázena zvýšenou bolestí, která se projevuje ještě výraznější formou. Kromě bolesti, která se vyskytuje v kloubu, je zde také napojení bolesti, která přechází do oblasti stehna a třísel. Navíc k pocitu bolesti dochází, i když je pacient v klidu, a svaly, díky nimž je zajištěn pohyb a flexe, ztrácejí svou charakteristickou funkčnost. Dochází k deformacím hlavice stehenní kosti a také ke zvětšení jejího objemu.

Koxartróza kyčelního kloubu 3. stupně je charakterizována přetrvávajícími projevy bolesti, a to nejen ve dne, ale i v noci. Při chůzi jsou výrazné potíže, potřebujete oporu a použití hole. Kromě toho dochází k atrofii svalů bérce, stehna a hýždí. Vlivem slabosti femorálních svalů dochází k ablaci pánve ve frontální rovině, přičemž končetina je na postižené straně zkrácena. Pro kompenzaci skutečného zkrácení musí pacient při chůzi naklánět trup a pohyb těžiště vede k prudkému nárůstu zátěže, která tak či onak dopadá na postižený kloub.

Všechny tyto procesy následně minimalizují pohyblivost postiženého kloubu díky praktickému zavedení hlavice femuru do acetabula. Vzhledem k tomu, že v této fázi není téměř žádná chrupavková tkáň, lze tvrdit, že kloub není prakticky rehabilitován. A i kdyby jakýmkoliv způsobem bylo možné postiženou tkáň chrupavky obnovit, vzhledem k pokročilejšímu deformačnímu procesu, který je již relevantní pro hlavici stehenní kosti, je správné fungování kloubu v každém případě nemožné.

Diagnóza koxartrózy

Koxartrózu může praktický lékař diagnostikovat pouze pomocí rentgenu. Vyšetření pomáhá definovat stupeň rozvoje onemocnění a jeho etiologii.

První věc, kterou je třeba mít na paměti, je kvalifikace lékaře: je důležitá pro diagnostiku onemocnění. Docela často specialista vypracuje plán léčby páteře, zapomene vyšetřit kyčelní klouby a ztrácí tak drahocenný čas.

V současné době se používají následující diagnostické metody:

  • Rentgenové vyšetření. To vám umožní vizualizovat stav kyčlí a zvýraznit příznaky.
  • Ultrazvukové vyšetření. Toto vyšetření je nutné k určení stadia onemocnění a lokalizaci degenerativně-dystrofického zdroje.
  • Počítačová tomografie nebo magnetická rezonance. Nejčastěji je preferována MRI z důvodu absence rentgenového záření a podrobné vizualizace. Přístroj umožňuje skenování ve vrstvách, zjištění stádia onemocnění a jeho odhalení v raných fázích vývoje.
Koxartróza - rentgen

Koxartróza

 

Pacienti musí pochopit, že koxartróza je progresivní onemocnění. I když je odhalena v raných stádiích a léčena léky, není 100% záruka, že bude zcela odstraněna. Ve většině případů lze onemocnění zastavit, ale praxe ukazuje, že mechanismus jeho rozvoje se restartuje během 5-10 let.

Léčba koxartrózy

V I. stadiu onemocnění lékaři preferují konzervativní léčbu a aplikují různé léky a přípravky (nesteroidní antirevmatika, neuromuskulární relaxancia, ochranu chrupavek a další léky). Nesteroidní protizánětlivé léky jsou prostředky prevence bolesti u koxartrózy a snižují otoky a záněty kloubů a zmírňují bolest. Svalové relaxanty také snižují svalové křeče, stimulují průtok krve a chrániče chrupavky pomáhají obnovit poškozenou tkáň chrupavky. Tyto léky mohou být použity jako pilulky a injekce v závislosti na stupni bolesti a předpisech lékaře.

Fyzikální léčebné metody jsou důležité i při léčbě koxartrózy (laserová terapie, koupele, akupunktura, bahenní léčba, masáže, gymnastika). Specialista musí velmi přesně určit cviky, aby nedošlo k traumatizaci poškozeného kloubu.

Artroskopický debridement (odstranění měkké, nevyživované chrupavky) se používá v prvním a druhém stadiu onemocnění – jde o chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny drobné zničené částice chrupavky. Snižuje bolest a omezení v kloubu. Juxtartikulární osteotomie je operace, při které se kyčelní kost v určitých místech přeřeže a znovu se zavede pod určitým úhlem, což umožňuje zpomalit rozvoj koxartrózy.

Sponzorováno

Medikamentózní léčba koxartrózy

Medikamentózní terapie je založena na symptomatické léčbě: odstranění bolesti, otoku a zánětu, normalizace krevního oběhu, výživa chrupavčité tkáně.

K boji proti onemocnění v akutní formě zánětlivého procesu se používají nesteroidní protizánětlivé léky (diclofenac, Ketoprofen, Indometacin). Nevýhodou těchto léků je závislost a jejich vedlejší účinky ovlivňují vnitřní orgány. Nejmírnějším lékem je dnes Movalis, má nejméně vedlejších účinků a nevyvolává rychlou závislost. Nedoporučuje se přijímat více protizánětlivých látek. Pokud předepsaný lék není účinný, je nutné změnit dávku nebo užít jiné prostředky.

Vasokonstrikční terapie pomůže uvolnit hladké svaly cév a rozšířit vzdálenost mezi nimi, aby byl zajištěn normální krevní oběh. Takové léky zmírňují křeče krevních cév.

Kategorie svalových relaxancií (Midocalm) se používá k uvolnění bolestivých svalových křečí, k normalizaci průtoku a průtoku krve. Musí však být podávány po krátkou dobu, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.

Nejúčinnější jsou chondroprotektivní léky. Jejich úkolem je regenerace struktur chrupavky. Systematické užívání takových léků je vynikající prevencí koxartrózy a její léčby od začátku. Pravidelné užívání zastaví onemocnění v počátečních fázích.

Hormonální intramuskulární nebo intraartikulární léky (hydrokortison) se používají, pokud není zánět. Můžete je používat každé dva týdny.

Chirurgická operace

Když onemocnění dosáhne třetího stadia, kloubní tkáně téměř nereagují na terapii léky. Pacient trpí trvalými bolestmi, schopnost pohybu je téměř ztracena. V této fázi nemá smysl používat k léčbě léky na chrupavku – nemoc lze vyléčit konzervativními metodami. V takových případech může lékař rozhodnout o léčbě koxartrózy chirurgicky.

Proč se operaci nelze v 99 % případů vyhnout? Obvykle se bolest vyskytuje, když má kloub již druhou fázi destrukce. Jinými slovy, hlavním rysem koxartrózy je to, že obvykle není diagnostikována v raných stádiích, protože pacient nemá žádné příznaky.

Chirurgická léčba koxartrózy zahrnuje provedení jedné z následujících operací:

  • Artroplastika – modelace kloubních ploch. K provedení této operace musí lékař vytvořit repliku chrupavčité tkáně. Může být vyroben buď ze syntetických materiálů, nebo z vlastních tkání pacienta.
  • Endoprotéza – tato operace se provádí v případě oboustranné artrózy kyčelního kloubu. Při operaci je kyčelní kloub kompletně vyměněn. Tato operace nezahrnuje řezání svalů, takže obnova po je relativně rychlá.
  • Osteotomie – operace, která zahrnuje řezání kostí, odstranění deformit a jejich spojení nejvýhodnějším způsobem. V některých případech může být zachován částečný pohyb kloubu.
  • Artrodéza – operace, při které jsou kloubní plochy pevně spojeny pomocí dlahy a šroubů. Tímto způsobem je pohyb kloubu omezen nebo zcela vyloučen. Provádí se pro obnovení alespoň podpůrné funkce nohou a kloubů. Tato metoda se používá v případech, kdy jsou všechny ostatní možnosti nemožné, například pokud neexistují žádné kontraindikace nebo když je kyčelní kloub vážně deformován.

Před operací by měl pacient absolvovat podrobné vyšetření: krevní test, rentgenový snímek kyčle postiženého koxartrózou, vyšetření moči a elektrokardiogram. Kromě toho by měl být pacient vyšetřen zubním lékařem a v případě potřeby absolvovat zubní ošetření. Některé problémy se zuby jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku infekce po operaci.

Vzhledem k tomu, že se tyto operace obvykle provádí v celkové anestezii, pacient nesmí ráno před operací pít a jíst.

Kyčelní protéza

U osteoartrózy kyčelního kloubu musí být koule i vak kloubu nahrazeny umělým kloubem, známým jako totální náhrada kyčelního kloubu.

Neustálé zlepšování jak operační techniky, tak kvality implantátů od roku 1960 činí z tohoto výkonu jednu z nejběžnějších a nejúspěšnějších rutinních operací v ortopedické chirurgii s celkovým počtem přibližně 400 000 operací ročně v celé Evropě.

Totální náhrada kyčelního kloubu

Totální náhrada kyčelního kloubu

 

Protéza je vytvořena podle skutečného lidského kloubu. Předoperační plánovací schéma slouží k upřesnění velikosti modelu a fixace protézy s ohledem na individuální požadavky (věk, pohlaví, tvar kostí, tělesná hmotnost atd.).

Alternativní léčba ke zmírnění příznaků koxartrózy

I když se o tom jen málokdo odváží promluvit se svým lékařem, mnoho pacientů se uchýlí k alternativní léčbě, aby zmírnily příznaky koxartrózy, zejména bolest. Termín „alternativní léčba“ se používá opatrně, protože některé léky nazývané „alternativy“ způsobují vedlejší účinky.

Různé alternativní terapie používané pro koxartrózu zahrnují homeopatii, bylinnou medicínu, oligoterapii, akupunkturu, mezoterapii, osteopatii a chiropraxi.

Balneoterapie

Balneoterapie je druh vodní terapie, která má za cíl snížit bolest a zlepšit každodenní fungování. Balneoterapie se často provádí v centrech s termálními lázněmi nebo koupelemi s mořskou vodou. Balneoterapie neboli lázeňská terapie je stará a oblíbená terapie. Jedná se o pobyt v krytém bazénu naplněném minerální vodou o teplotě mezi 31 a 34 stupni Celsia. Při této terapii lze použít různé druhy minerálních vod.

Čas strávený v minerální koupeli ve srovnání s nedostatkem léčby může zmírnit bolest a zlepšit kvalitu života. Čas strávený jak v sirné lázni, tak ve vaně s vodou z Mrtvého moře, ve srovnání s nedostatečnou léčbou, může měsíc po léčbě ulevit od bolesti.

Masáž

Lidé s koxartrózou kyčelního kloubu, kteří trpí chronickými příznaky, mohou zvážit pravidelné používání masážní terapie, dokonce i každodenní používání samomasáže, která pomáhá zvládat bolest a ztuhlost a podporuje lepší spánek, který může zmírnit bolest svalů a kloubů.

Masážní terapie je prastará forma úlevy od bolesti a stresu, kterou praktikuje většina kultur po celém světě. Tyto techniky mohou zahrnovat nejen fyzickou manipulaci s tělesnými tkáněmi, ale také relaxační techniky. Masáž může zahrnovat použití teplých a studených zábalů na kůži nebo použití oleje nebo pleťové vody pro usnadnění klouzání rukou nebo nástrojů po kůži. Masáž musí provádět zkušený technik, který pracuje speciálně na zlepšení krevního oběhu, křečí a otoků. Masáž nabízí pozitivní výsledek v kombinaci s terapií.

Fyzikální terapie

Pohyb u koxartrózy je jednou z důležitých součástí léčby. Chcete-li vědět, jaká cvičení a pohyby musíte udělat, abyste zmírnili bolest a zastavili progresi onemocnění, je nutné spolupracovat s fyzioterapeutem. Cvičení se volí podle stupně rozvoje onemocnění, nemělo by zatěžovat postižený kloub a mělo by směřovat k posílení svalů.

Než přejdete přímo na cvičení fyzikální terapie, musíte zvážit některá doporučení pro jejich správnou aplikaci:

  • cvičení musí být převážně statické, pohyby nesmí být příliš energické, s nadměrnou amplitudou a nezpůsobovat bolest;
  • svaly stehna a kyčle by měly být masírovány před zahájením cvičení a po jejich dokončení;
  • zcela zakázáno: nadměrné fyzické cvičení, hluboké a rychlé ohýbání kolen, vyvažování pánve;

Fyzická cvičení pro kyčle lze provádět v teplé lázni, která podporuje relaxaci a uvolnění svalového napětí.

Fytoterapie

Bylinná medicína neboli fytoterapie je léčba využívající rostliny s terapeutickými vlastnostmi (nebo přesněji „aktivní část“ těchto rostlin, nejbohatší část účinných látek). Jakmile jsou rostliny shromážděny, provádějí extrakci různé metody. Extrakty lze následně podávat v kapslích, čajích, čistých extraktech atd.

Bylinná medicína používá rostlinné extrakty získané za použití stejných technik přípravy, jaké se používají k získání sloučenin, které poskytují základ pro homeopatická ředění. Rozdíl je v původu extraktů používaných v homeopatii, které jsou rostlinného původu, ale také živočišného a minerálního.

Stejně jako u homeopatie tyto léky tvrdí, že mají vlastnosti, které zmírňují bolesti kyčle, ale jejich účinnost není vědecky prokázána a tyto léky nenahrazují klasické léky. Tak na to pamatujte.

Akupunktura

Akupunktura, terapeutická metoda, která je součástí čínské medicíny, se zrodila několik století před Kristem. Technika akupunktury je založena na umístění kovových jehel na určité body lidského těla podél meridiánů, aby se zmírnily bolesti nebo příznaky onemocnění.

Analgetický a relaxační účinek pomáhá některým pacientům s koxartrózou. Nebyl však předložen žádný vědecký důkaz, který by prokázal účinnost akupunktury při zmírňování bolesti kyčle. Hlavní komplikací je místní podráždění, pokud je kůže citlivá.

Přírodní léčby

Většina pacientů, kteří prožívají toto onemocnění, dává přednost odstranění nepohodlí medikamentózní terapií, tj. aplikaci oblíbené metody léčení. Nezávisle doma ale můžete vyrábět tinktury, odvary a účinné směsi. Zde jsou nějaké příklady:

  • Tinktura z kozlíku lékařského.
  • Směs kořenové petržele, vrbové kůry, lopuchu, březového listí a lipového květu.

Velmi užitečnou mast si můžete připravit i v boji s koxartrózou, která vyžaduje aplikaci několikrát denně k ošetření postižených částí těla. 8 lžic listů a stonků vlaštovičníku, rozemletých a zalitých 1 litrem olivového oleje. Výsledná mast by měla být umístěna na teplém místě po dobu 14 dnů. Mast se nanáší na kůži minimálně 3x denně.

Pro obnovu těla je třeba konzumovat vitamíny. Zvláštní pozornost je věnována rostlinné potravě. Doporučuje se jíst více zeleniny a ovoce. Ty obnoví poškozený kloub a tím zmírní příznaky koxartrózy.

Prevence koxartrózy

Přestože nemůžete na 100% zabránit všem problémům s kyčelním kloubem, mnoho stejných opatření používaných k léčbě problémů s kyčelním kloubem může snížit riziko osteoartrózy kyčelního kloubu nebo její zhoršení. Například shození nadměrné hmotnosti může například pomoci zabránit progresi koxartrózy a správné cvičení může pomoci snížit riziko bolesti a zranění.

Opatření prevence úrazů a jejich pečlivá léčba, když k nim dojde, mohou předejít vážnějším problémům a některým bolestivým onemocněním, jako je koxartróza.

Pomoci vám mohou následující tipy:

  • Před každým tréninkem si lehněte a zahřejte se.
  • Nepřehánějte to. Pokud trpíte bolestí při cvičení, zastavte se a odpočiňte si.
  • Noste vhodnou obuv.
  • Pokud je to možné, vyhněte se běhu po tvrdých površích, jako je asfalt a beton.

Jedním z nejoblíbenějších prostředků pro zdraví kloubů je glukosamin, běžný doplněk stravy získaný z lastur (mušle). Glukosamin je často kombinován s chondroitinem, látkou přirozeně se vyskytující v chrupavce, ale vyrábí se ze živočišných zdrojů, jako je hovězí chrupavka. Laboratorní studie prokázaly, že vyživuje buňky – teorie je, že pomáhá zachovat chrupavku v těle. Předpokládá se, že glukosamin působí také protizánětlivě. Vegetariánské druhy jsou k dispozici pro lidi alergické na měkkýše.

Ačkoli koxartrózu nelze vyléčit, zdravý životní styl je jedním z nejlepších způsobů, jak s tímto stavem žít, aniž by byla ohrožena vysoká kvalita života.

Sponzorováno

Neignorujte první známky jakéhokoli stavu. Čím rychleji se dostanete k lékaři, exponenciálně se zvyšuje šance na uzdravení nebo kontrolu stavu.

A dál si přečtěte o kyčlích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva