Sponzorováno

Gonartróza (artróza kolenního kloubu) – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (18)

  • Gonartróza je lékařský termín používaný pro označení osteoartritidy (degenerativní artritidy) kolenního kloubu. Jedná se o degenerativní onemocnění kloubu, které postihuje chrupavku, kosti a další kloubní struktury v oblasti kolene.
  • Gonartróza je nejběžnější formou artrózy v kloubech a většinou postihuje lidi středního věku a starší osoby, i když může postihnout jedince v jakémkoli věku.
  • Hlavní rysy gonartrózy zahrnují: Degenerace chrupavky: Chrupavka, která normálně pokrývá povrchy kolenního kloubu, postupně degeneruje a ztenčuje se. To vede k tření kostí v kloubu, což způsobuje bolest a omezuje pohyblivost. Osteofyty: V důsledku degenerace kloubu se mohou vytvářet kostní výrůstky, známé jako osteofyty. Tyto výrůstky mohou omezit pohyb kloubu a způsobit další bolest. Bolest a zánět: Gonartróza obvykle způsobuje bolest v postiženém kolenním kloubu, zejména při pohybu. Může také způsobit zánět kloubu, což zvyšuje bolest a nepohodlí.
  • Omezený pohyb: Postižený jedinec může mít potíže s plným ohýbáním nebo narovnáním kolenního kloubu a může se cítit, jako by měl omezený pohyb v noze.
  • Léčba gonartrózy může zahrnovat několik metod, včetně změn životního stylu (například hubnutí při obezitě), fyzioterapie, léků proti bolesti, protizánětlivých léků, injekcí kortikosteroidů do kloubu a v některých případech chirurgického zákroku, jako je artroplastika (náhrada kloubu). Lékař by měl vyhodnotit a doporučit vhodnou léčbu na základě individuálního stavu pacienta.

Gonartróza (artróza kolene) se projevuje celou řadou příznaků – bolestí, ztuhlostí, změnou postavení kloubu či ztrátou stability kolene.

Gonartróza (artróza kolene) se projevuje celou řadou příznaků – bolestí, ztuhlostí, změnou postavení kloubu či ztrátou stability kolene.

Gonartróza neboli artróza kolenního kloubu je degenerativní onemocnění kloubů, způsobené degenerací chrupavky až její destrukcí s následnou deformací kloubu; méně závažné zánětlivé reakce jsou tedy sekundární jevy, vznikající z degenerativních procesů. Ve více než polovině případů, kdy je postiženo jedno koleno, budou mít obě kolena gonartrózu.

Nástup patologie je obvykle spojen se strukturálními změnami v tkáni chrupavky na molekulární úrovni. Poté proces zahrnuje hyalinní chrupavku (sklovitá, kloubní), která se zakalí, má zmenšenou tloušťku a je pokryta vrstvenými a smíšenými mikroskopickými trhlinami. Patologický proces má za následek konečnou destrukci malé a velké chrupavky a současně obnažení kostního kloubu. Tělo instinktivně reaguje na vymizení chrupavky růstem kostí v periferních oblastech, což vede k růstu osteofytů.

Příčiny a rizikové faktory gonartrózy

Hlavním rizikovým faktorem je nadváha. Velkou roli hraje nadváha nebo obezita, protože stačí, aby index tělesné hmotnosti byl vyšší než 27, aby se riziko vzniku artrózy kolene znásobilo třikrát.

Dalším známým rizikovým faktorem je vrcholový sport. Kontaktní sporty (zejména fotbal, rugby a podobné sporty) vystavují kolena vážným zraněním. Odstranění menisku (částečné nebo celkové) a deformace kolena jsou dva další rizikové faktory pro rozvoj osteoartrózy.

Jiné příčiny, které mohou vést ke gonartróze:

  • metabolické poruchy
  • hormonální nerovnováha
  • poranění kolena (zlomeniny, prasklé kosti, natržené vazy nebo meniskus)
  • zánětlivá onemocnění (revmatismus, artritida)
  • prodloužená frekvence námahy kolena a fyzické přetížení (zejména u sportovců – gymnastů, fotbalistů)
  • endokrinní poruchy
  • genetické abnormality tkáňové struktury
  • věkové faktory

Příznaky – Jak se projevuje gonartróza

Bolest vznikající při pohybu způsobuje, že pacient trpící gonartrózou zachraňuje postiženou končetinu omezením fyzické a často i profesionální aktivity, což vede k omezení hybnosti v kloubu až stažení v ohnuté poloze. V pozdějším stadiu rozvoje onemocnění je přítomná bolest i v klidu, kontura kloubu je trvale ztluštělá a deformovaná.

Při chůzi pacient vytáčí dolní končetinu směrem ven, ohýbá a naklání trup dopředu a do stran. Zkracuje se pak délka kroku, omezuje se použití nemocných dolních končetin. V časných stadiích rozvoje degenerativních změn pacient necítí příznaky a nevykazuje žádnou dysfunkci. Časem se však mohou objevit mírné a často nepozorované příznaky, jako jsou:

  • potíže s prováděním flexe (ohnutí) a extenze (natažení) kolena v celém rozsahu
  • mírný otok způsobený výpotkem a ztluštěním synovie
  • zarudnutí a zvýšená teplota v oblasti kolenního kloubu, zejména po cvičení nebo jiných aktivitách
  • citlivé stlačení – charakteristické praskání při pohybu, způsobené vzájemným třením kloubních ploch
  • atrofie m. quadriceps femoris tj. čtyřhlavý sval stehenní
  • ztuhlost po ránu

Zpočátku degenerativní proces postihuje pouze kloubní chrupavku, což vede k předčasnému opotřebení. Proces ničení kloubní chrupavky však postupně vyústí v abnormální růst kostní tkáně v oblasti kolenního kloubu, což následně vede k deformaci kloubu. S výskytem degenerativních změn přestává kloubní chrupavka plnit své funkce. V důsledku ztráty elasticity se chrupavka stává náchylnější k otřesům a poškození. Synoviální membrána podléhá zlepšenému otoku a vaskularizaci, zatímco kloubní pouzdro trpí hypertrofií, ztluštěním a zjizvením.

Když degenerativní proces již dosáhl pokročilého stadia, objeví se symptom bolesti. Ve skutečnosti je vzhled bolesti hlavním důvodem, proč pacient jde k lékaři. Bolest se zvyšuje zejména při chůzi, dlouhém stání, ohýbání, vstávání ze židle, při sestupu ze schodů, nošení těžkých předmětů.

Bolest je lokalizována zejména v přední nebo střední části kolenního kloubu. Bolest vznikající při pohybu nutí pacienta vyhýbat se pohybu postižené končetiny omezením jeho fyzické a profesionální aktivity, což vede k omezení hybnosti.

Fáze gonartrózy - ilustrace

Fáze gonartrózy – ilustrace

 

Jak diagnostikovat gonartrózu?

Degenerativní změny v kolenním kloubu jsou běžně diagnostikovány na základě zobrazovacích testů. Přítomnost osteofytů, tj. růst kosti na kloubní kosti stehenní a holenní, je hlavním diagnostickým kritériem pro gonartrózu. Osteofyty dráždí sousední tkáně a způsobují zánět.

Osteofyty jsou kostní výrůstky nebo ostruhy, které se tvoří na kostech v důsledku degenerace nebo zranění kloubů. Tyto výrůstky jsou často spojeny s degenerativními onemocněními kloubů, jako je osteoartritida, a mohou se vyskytovat na různých částech těla. Nejčastěji se vyskytují na místech, kde kosti tvoří kloubní povrchy.

Prostřednictvím radiologických snímků kolenního kloubu postiženého degenerativním procesem lze pozorovat stenózu kloubních ploch, přítomnost volných nitrokloubních tělísek a deformaci osy kloubu. Primární diagnóza se provádí prohlídkou, palpací kloubu, změnou směru kostí, pohyblivostí.

Laboratorní výzkum se provádí na běžných krevních a močových testech: stanovení rychlosti sedimentace erytrocytů, fibrinogenu, močoviny a dalších biochemických parametrů a ultrazvukové vyšetření kolenního kloubu. Nejinformativnější jsou rentgenová vyšetření a magnetická rezonance. Teprve poté lékař léčí nemoc.

MRI nebo CT zobrazování k diagnostice gonartrózy

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) poskytuje citlivý nástroj pro vyšetření všech struktur účastnících se procesu gonartrózy. Zatímco velká část literatury MRI se dříve zaměřovala na chrupavku, existuje pokročilý výzkum hodnocení celých orgánů a zahrnuje rysy, jako je synovitida, edém kostní dřeně a patologie menisku a vazů.

Ultrazvukové zobrazování pro diagnostiku gonartrózy

Ultrazvuk je účinná technika, kterou lze provádět ve vyšetřovně, což minimalizuje nepohodlí pacienta. Tato metoda usnadňuje opakované vyšetření všech periferních kloubů. Zobrazovací schopnost ultrazvuku v reálném čase umožňuje nejen dynamické hodnocení kloubů, ale také poskytuje rozměrový aspekt, kterého nelze dosáhnout pomocí technik statické radiologie.

Artroskopie kolena

Artroskopie kolena je chirurgická technika, která dokáže diagnostikovat a léčit problémy v kolenním kloubu. Během procedury chirurg provede malý řez a vloží kameru (nazývanou artroskop) do kolena. To vám umožní zobrazit vnitřek spoje na obrazovce. Chirurg začne provedením několika malých řezů nebo řezů v koleni.

Artroskopie může opravit mnoho problémů s kolenem, včetně gonartrózy. Postup má omezená rizika a výhled je pro většinu pacientů dobrý. Načasování a prognóza zotavení bude záviset na závažnosti problému s kolenem a na složitosti požadovaného postupu.

Sponzorováno

Léčba gonartrózy

Výběr nejúčinnější léčby gonartrózy závisí na stádiu a faktorech, které způsobily onemocnění. Mezi cíle léčby patří zmírnění bolesti a zlepšení fungování kolene.

Medikamentózní léčba gonartrózy

Medikamentózní léčba by měla být dodržována dlouhodobě, aby na nemoc působila, ale pozor na nežádoucí účinky. Protizánětlivá léčba zmírní bolesti a záněty kloubů. Pilulky nemocný kloub nevyléčí, ale pacientovi usnadní život. K odstranění bolesti se pacient musí uchýlit k masáži a speciální gymnastice, čímž se aktivuje proces krevního oběhu v postižené oblasti. Můžete užívat potravinové doplňky, jako jsou chondroitinové tablety a kyselina hyaluronová.

Chirurgická léčba gonartrózy

Pokud léčba drogami nepřinese působivé výsledky, je nutná operace. Jde o radikální metodu, která však obnovuje pohyblivost kloubů. Jde o bezpečnou a indikovanou metodu u pokročilé gonartrózy, ale doporučuje se pouze pacientům, u kterých jiné typy léčby selhaly nebo jsou kontraindikovány. Poškozené povrchy se odstraní a spoj se nahradí titanovými díly. Tento typ operace pomáhá odstranit bolest, zvyšuje pohyblivost a zlepšuje život pacienta.

Operaci předchází kompletní vyšetření pacienta a přesné plánování. Pacient provede lékařské testy, včetně EKG a krevních testů. Podle individuálního uspořádání se operace provádí v celkové anestezii nebo ve spinální anestezii. Přístup k postiženému kloubu je přes řez asi 15 cm v přední části kolena. Po operaci je nutné provést rentgen pro kontrolu, zda je vše v pořádku.


Přírodní léčba gonartrózy

K odstranění bolesti způsobené gonartrózou musí pacient zhubnout. K obnově chrupavek pomáhá strava podobná středomořské. Tato strava obsahuje potraviny bohaté na aminokyseliny – ryby, olivový olej, ovoce; vitamín C – pomeranče, mandarinky, citrony, hroznové víno, borůvky, salát, cibule; Vitamin E – špenát, mandle, ořechy, avokádo a přírodní oleje; beta karoten – mrkev a lysin, sýr, vejce, sůl, fazole a sušené ovoce; Vitamin D – chléb, mléko, obiloviny, tučné ryby, ústřice; Vitamin A – játra, ledviny, mléčné výrobky, vejce, treska, sladká paprika, melouny, rajčata, brokolice, mrkev, meruňky, grapefruity a zelená zelenina. Není vhodné konzumovat příliš mnoho kávy, masa a alkoholu, protože produkují přebytečnou kyselinu v těle. Tvorba kyseliny v těle vede k zánětům kloubů.

Želatina se používá jako doplněk k dezertům, ale i slaným jídlům a salátům. Je známý jako nejlepší přírodní prostředek na regeneraci chrupavek. Želatina obsahuje aminokyseliny, prolin a hydroxyprolin, kolagen, neobsahuje tuk a cholesterol, takže při jídle nedochází k nežádoucím vedlejším účinkům. Denně byste měli zařadit 10 g želatiny, pokud ji chcete použít k obnově chrupavky kolena. Želatinová kúra trvá 30 dní a poté 6 měsíců pauza. Želatinu si můžete koupit v obchodech se zdravou výživou, ale nejlepší je vzít želatinu hovězí.

Velmi účinný je obklad z hlíny a citronu. Rozdrťte semínka dvou citronů, přidejte 4 lžíce hlíny a 1 bílek. Vše míchejte, dokud nezískáte hustou pastu. Naneste směs na gázu a položte na kolena. Pevně zavažte a nechte obklad působit přes noc. Je to taková babská rada.

Regenerační buněčná léčba gonartrózy

Buněčná terapie pro regeneraci je účinná při léčbě gonartrózy. Mohou pocházet z různých tkání, ale pro terapeutické účely se sbírají z kostní dřeně nebo tukové tkáně. Vylučují bioaktivní molekuly, které stimulují angiogenezi a opravu tkání a snižují odpověď T buněk a zánět. Tuto metodu léčby inicioval v Rumunsku Dr. Andrei Ioan Bogdan v roce 2014 a zůstává pozoruhodným úspěchem na poli ortopedie.

Kyselina hyaluronov8 pro gonartrózu

Intraartikulárním infiltracím s kyselinou hyaluronovou je v posledních letech věnována zvýšená pozornost a ukázalo se, že jsou zvláště užitečné při léčbě gonartrózy, protože pomáhají zlepšit funkci kloubů a snížit bolest. Účinnost těchto infiltrací je vidět již po prvním ošetření a jejich účinky přetrvávají v čase. Je to léčba indikovaná u pacientů, kteří odmítají operaci, a zejména u pacientů s gonartrózou 3 stupňů, která jim pomáhá eliminovat bolest. Frekvence této terapie je 1 lahvička každých 6 měsíců.

Fyzikální terapie u gonartrózy

Fyzikální terapie u gonartrózy je důležitou součástí léčby a neměla by být opomíjena. Fyzikální terapie zahrnuje soubor cvičení určených k posílení zdraví pacienta, přizpůsobených pro boj s nemocí. Všechna schémata terapeutického cvičení obsahují základní pravidla, jak se vyhnout přetěžování a zajistit maximální účinnost:

  • Všechny pohyby jsou prováděny pomalu a jejich amplituda se postupně zvyšuje.
  • Cvičení probíhají denně. Celková délka fyzického cvičení během dne by neměla přesáhnout 35-45 minut rozdělených do 3-4 období po 10-15 minutách.
  • Odpočinek po každém sezení by měl být alespoň 4 hodiny.
  • Začněte cvičení uvolněním svalů nohou, abyste zlepšili průtok krve.

Prevence gonartrózy

Prevence nemocí je obecně velmi důležitá. Abychom zabránili deformaci gonartrózy, musíme omezit váhu kladenou na kolena a cvičení. Pokud zaznamenáte první příznaky onemocnění, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Čím dříve je vyšetření gonartrózy provedeno a léčeno, tím lépe pro pacienta. Musíte zlepšit stav kolenních vazů a k tomu musíte dodržovat určitá pravidla:

  • Noste pohodlné boty.
  • Vhodná výživa.
  • Pravidelné cvičení (zejména jízda na kole).
  • Vyvarujte se kladení těžkých závaží na kolenní kloub.
  • Vezměte si vitamíny.

Prospěšné cvičení při gonartróze

S fyzikální terapií je nejlepší začít pod dohledem terapeuta, ale mnoho pacientů s mírnou gonartrózou dělá cvičení, která jsou vysvětlena ve speciálních učebnicích nebo se radí s instruktory gymnastiky.

V každém případě mějte na paměti následující doporučení:

  • Začněte pomalu. Zpevnit svaly a učinit je pružnějšími vyžaduje čas a příliš rychlý nárůst těhotenství téměř vždy vede ke zranění. Začněte jednoduchými cviky a až svaly zesílí, budete moci navyšovat.
  • Neignorujte bolest. Gymnastika v gonartróze kolenního kloubu by neměla způsobovat bolest. Při protahování svalů můžete cítit nepohodlí, ale pokud se objeví bolest, měli byste přestat cvičit a nechat svaly několik dní odpočívat.
  • Příkladem cvičení je mačkání polštáře mezi koleny, když pacient leží na podlaze. Mačkejte polštář maximální silou po dobu 5 sekund, poté svaly na chvíli uvolněte a tento pohyb opakujte 10x.
  • Dalším jednoduchým cvičením je chůze. Pomáhá posilovat svaly a zvyšuje vytrvalost. Snažte se každý den udělat alespoň 3000 kroků.

Dieta a doplňky výživy k prevenci gonartrózy

Pro prevenci gonartrózy se doporučuje nahradit vepřové maso kuřecím nebo krůtím. To umožní tělu poskytnout potřebné bílkoviny. Nezapomínejte na rostlinné bílkoviny, kterých je v luštěninách velké množství. Do jídelníčku je nutné zařadit konzumaci malého množství ořechů nebo mandlí. 50 % všech konzumovaných produktů tvoří syrová zelenina a ovoce. Mimořádnou možností je dělat saláty, do kterých lze přidat rostlinný olej, jogurt nebo kefír s nízkým obsahem tuku. i.

Suplementy s obsahem glukosaminu patří mezi nejčastěji používané přípravky na gonartrózu. Ačkoli důkazy nejsou zcela konzistentní, většina výzkumů naznačuje, že glukosamin sulfát může zlepšit symptomy bolesti související s gonartrózou a také zpomalit progresi onemocnění.

K prevenci nebo léčbě gonartrózy se dále doporučuje léčba v balneoklimatických střediscích oligominerály, jodidy nebo sírou.

Sponzorováno

Neignorujte první známky jakéhokoli stavu. Čím rychleji se dostanete k lékaři, exponenciálně se zvyšuje šance na uzdravení nebo kontrolu stavu.

A dále si přečtěte o zdraví kloubů

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva