Sponzorováno

Zázračná akupunktura a její účinky – kdy může pomoci? 4.75/5 (16)

akupunkturaAkupunktura je starodávná čínská léčebná metoda. Je založena na aplikaci speciálních jehel do 365. bodů lidského těla (podle tradice je těchto bodů na těle 365, ale během dalšího vývoje této metody objevily další body, dnes se v tabulkách uvádí 2 000 bodů). Zmírňuje bolesti v chirurgii, při revmatických onemocněních a mnoha dalších nemocech. Akupunktura je běžná v Číně, dnes už i u soukromých léčitelů v Evropě, Japonsku a USA.

Na podobném principu je založena i akupresura, při které se působením tlaku v 14-ti meridánech dostává do těla proud energie. Tato metoda však využívá tlak prstů, rukou, příp. hladkých nebo naopak drsných předmětů. Akupresura se nazývá také shiatsu – je to druh akupresury.

Akupunktura ve staré Číně

Staří Číňané věřili v energii zvanou chi, která proudí v neviditelných drahách nazývaných meridiány. Ty podle nich vedou k vnitřním orgánům. Aplikací jehel do určitých bodů v těchto drahách se zvýší nebo sníží přívod energie k orgánům. Čínská tradiční medicína říká, že rovnováha se udržuje dvěma protichůdnými energiemi – přírodními energiemi ying (ženská) a yang (mužská). Energie ying se považuje za pasivní, uklidňující. Představuje tmu, chlad, vlhkost, roztažení. Síla yang je považována za agresivní a stimulující. Představuje světlo, teplo, sucho a stažení.

Dějiny akupunktury

Akupunkturní jehly pocházejí před 4 000 let z Číny. První jehly vyrobily ze skály. Později se používali bronzové, stříbrné a zlaté jehly. Dnes jsou nejčastěji vyrobeny z oceli. Původně se jehly používaly k léčbě střev a vředů. Akupunktura se vyvinula na základě teorie, která předpokládá přítomnost speciálních „meridiánových bodů“ na těle, které vedou k vnitřním orgánům. Životní energie proudí podél meridiánových drah. Na základě této teorie jsou nemoci způsobené přerušením proudu energie. Působením akupunkturních jehel se proudění energie „napraví“.

Akupunktura vznikla před několika tisíci lety, její principy vychází z konfucionismu a taoismu. Názory na stáří této léčebné metody se různí. V Číně byla užívána již v době kamenné. Stáří nejstarších nalezených akupunkturálních jehel je asi 7000 let a jsou vyrobené z kostí. Akupunktura bývá označována jako nejstarší léčba na světě.

Akupunktura v Evropě

Největší rozkvět akupunktury nastal v Číně v 7. století, kdy se akupunktura stala samostatným oborem čínského léčitelství vedle vnitřní medicíny, chirurgie, farmakologie a pediatrie. Rozšiřováním obchodních styků Číny s ostatními zeměmi se začala akupunktura již v 6. století šířit do Japonska, později do Koreje, Vietnamu, Mongolska, Indie a dále. Do Evropy dorazila tato léčebná metoda v 17. století, ale větší rozvoj akupunktury zde nastává až v první polovině 20. století.

Sponzorováno

Akupunktura a léčba

V Číně se dnes akupunktura využívá v chirurgii k tlumení bolesti (analgezii). Čínští chirurgové odhadují, že 30% pacientů dostane adekvátní analgezii touto metodou. Využívají se novější techniky – působení elektrického proudu přes jehly. Američtí vědci zjistili, že tato metoda je efektivní u 10% pacientů.

Čínský lékaři léčí akupunkturou i některé srdeční onemocnění, žaludeční a dvanáctníkové vředy, astma, vysoký tlak a zánět slepého střeva.

V roce 1979 Světová zdravotnická organizace vytvořila seznam asi 40 nemocí, které se dají úspěšně léčit akupunkturou – dýchací potíže, zažívací potíže, onemocnění nervového systému a bolestivá menstruace.

Akupunktura v současnosti

Pohledy na akupunkturu se různí. Tato léčebná metoda si za několik tisíciletí svého používání v Číně vydobyla pevné místo v systému tamější léčby. Západní medicínou však není přijímána jednotně. Někteří lékaři a vědci ji považují za pseudovědu, část odborné veřejnosti nemá na její účinky vyhraněný názor a někteří lékaři tuto metodu používají ve své praxi.

Používání akupunktury je v České republice upraveno Věstníkem Ministerstva zdravotnictví z roku 1981, částka 1. Akupunkturu mohou provádět lékaři, kteří získali specializaci v některém z klinických oborů včetně oboru všeobecného lékařství a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví. Jedním z prvních lékařů používajících akupunkturu v Čechách, byl MUDr. Miloslav Vaskivskyj, který léčil akupunkturou své pacienty v Lázních Bílina už od roku 1962.

A co vy? Byli jste někdy na akupunktuře? Jak se vám to líbilo? Napište nám do komentářů.

A co si ještě o akupunktuře přečíst?

VIDEO: Akupunktura pod termokamerou

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Zázračná akupunktura a její účinky – kdy může pomoci?”

  1. […] zase sama nesvraští. Mezi alternativní možnosti léčby této nemoci patří především akupunktura (napichování jehel do akupunkturních bodů v oblastech tzv. meridiánů), akupresura […]

  2. […] zabráníme. Zajímavostí je pohled z perspektivy čínské medicíny. Všichni známe takzvanou akupunkturu, tedy léčení skrze vpichování jehel na velmi detailně vybraná místa na těle. No a právě […]

  3. […] proti chorobám vám zlepší i ajurvéda, akupunktura či reflexní […]

  4. […] alternativnější (ale často účinné) postupy patří akupunktura, biolampa, různé homeopatické krémy či reflexní masáže a […]

  5. […] Fyzikální léčba – elektroléčba, ultrazvuk, akupunktura, laseroterapie, magnetoterapie, kryoterapie, lázeňská léčba, relaxační procedury a jiné, […]

  6. […] elektrická neurostimulace a akupunktura, v počátečních stádiích mohou být u některých pacientů […]

  7. […] Akupunktura může zlepšit tok lymfy a prokrvení končetin. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva