Tai-Chi (tchaj-ťi čchüan, taj či) a zdraví – bojové umění nebo fitness nové generace? 4.74/5 (38)

Sponzorováno

Tai chi má skvělé účinky na vaše zdraví.

Tai chi má skvělé účinky na vaše zdraví.

I přesto, že je náš název pro tentokrát trochu zavádějící, tak stojí za zamyšlení. Tai-Chi (celým názvem tchaj-ťi čchüan) je přímo prastarou čínskou naukou bojového umění, která má kořeny v tradicích taoistické filozofie. Dnešní pohled na Tai-Chi je především skrze skvělý podpůrný prostředek k zlepšení psychické vyrovnanosti a k nalezení ztracené životní rovnováhy. Téměř dva tisíce let se tento směr bojového umění vyvíjí a zdokonaluje.

Během svého rozvoje se v něm vzhlédlo velké množství nových učenců, kteří do tohoto směru vtiskly mnohé zdravotní metody a pravidla. Dnes je tai-chi spíše fitness záležitostí, která se snaží napomoct při hledání smyslu života. Moderní doba je jedním velkým stresorem a právě za dveřmi výukové lekce se vše maže. Aktuální svět do těchto hodin nemá šanci vstoupit. Kolem všech cvičenců se nachází jen harmonie, souznění těla s duší a vnitřní klid.

Zakladatel Tai-Chi

Pokud vám jméno Chan Sang Fen nic neříká, tak jde o zakladatele směru zvaného Tai-Chi. Je to taoistický světec a filosof, který stál u samotného počátku tohoto bojového cvičení. Jeho zrod hledejme ve 13. století. Mezi hlavní myšlenky tohoto směru patří zdravý a harmonický stav těla, který je následně i udržitelný až do vysokého věku.

Pokud tedy máte zájem o šetrný způsob, jak nalézt ztracenou vitalitu, tak je Tai-Chi tím pravým cvičením pro vás. Vše je propojeno s Tao, což je termín vyjadřující vše kolem nás. Tao je dle čínských tradic považováno za zdroj veškeré existence. V neposlední řadě je nutné zmínit, že Tai-chi je založeno na teorii pěti proměn.

Jak vůbec Tai-Chi funguje

Tai-chi se dá chápat jako energie. Právě ta nás obklopuje každý den. Energii vyzařuje vše živé i neživé. Záleží pouze na nás, jestli se jí naučíme přijímat, odevzdávat a využívat pro vlastní prospěch. Právě z těchto důvodů je Tai-Chi vhodné i pro seniory s pohybovými potížemi.

Nejde o žádné násilné, či šokové cvičení, ale o pozvolné jakoby protahovací sestavy, kdy se snažíte zachytit tok energie do vlastní duše. Metoda Tai-Chi vychází z poznání, že tělo je jen energií a pevná hmota není pravdivým jevem.

Vlastní trénink

Dnes se už jen těžko dohledáme toho, jak se cvičení Tai-Chi dostalo za zdi klášterní komunitu. Ať už to tenkrát bylo jakkoliv, tak širší veřejnosti zůstane v paměti mistr Yang Luchan, který se zasadil o celosvětové rozšíření. Právě on se stal hlavním trenérem a cvičitelem armády dynastie Qing. Ve své podstatě se tai-chi dělí na dvě zcela odlišné odvětví. Dokonce se na světě podle tohoto zaměření rozdělují i výukové školy. Jeden způsob je zaostřen na sebepoznávání a jako na umění pěstování zdraví.

Regulace plynutí toku energie a vyvážení tělesných funkcí je v této oblasti hlavním aspektem úspěchu. Naopak na druhé straně se nachází Tai-Chi, které se využívá k sebeobraně. Nepleťme si to však s judem nebo karatem. Tai-chi je o inteligenci, rozumu a zručnosti, kterou využíváte k uchopení energie protivníka. V neposlední řadě je zde zastoupen i prvek dynamické meditace. Jde o celý komplex důležitých vnitřních pochodů, které vytvářejí velmi působivý celek.

Sponzorováno

Tai-chi tak přirozenou cestou bez užití léčiv a medikamentu udržuje vaše zdraví. Vše je o disciplíně a zlepšeném přístupu k sobě samotnému. Pokud by se vás tedy někdo zeptal, jestli je Tai-Chi cvičení nebo bojové umění, museli bychom odpovědět, že obojí. Záleží pouze na vás jakým směrem se vydáte a pro který ze dvou stylů se nadchnete.

Každý, kdo u Tai-Chi vydržel několik let, tak pochopil, že nejde jen o prosté cvičení, které slouží k celkovému uvolnění. Takový cvičenci vám prozradí, že jde o přístup k životu samotnému. Trend, který je v moderní době nastaven se opírá pouze o požitky. Celý život se honit za penězi, abychom ve stáří utráceli peníze za zdraví. Vydejte se po stopách zajímavého stylu vycházejícího ze starých čínských vědomostí.

Cvičení Tai-chi a účinky na zdraví

Přestože je tai chi pomalé a jemné cvičení, ani se u něj moc nezadýcháte, stále má i klíčové součásti fitness – svalová síla, flexibilita, rovnováha. Co pro vás toto cvičení může udělat z pohledu zdraví?

1. Svalová síla

Tai chi může výrazně zlepšit jak pevnost dolní části těla, tak i pevnost horní části těla. Při pravidelných cvičeních může být tai chi srovnatelné s menším fitness tréninkem či rychlou chůzí. Tai chi posiluje jak dolní i horní končetiny, tak i hlavní svaly zad a břicha.

2. Flexibilita

Tai chi může zvýšit pružnost horní i spodní části těla i jejich sílu.

3. Koordinace

Toto cvičení perfektně zlepšuje rovnováhu a koordinaci.

4. Parkinsonova choroba

Studie zveřejněná v New England Journal of Medicine (NEJM) zjistila, že lidé s Parkinsonovou chorobou, kteří praktikují tai chi, zaznamenali výrazně lepší chůzi a držení těla a méně pádů.

5. Diabetes

Studie publikovaná v britském časopise Journal of Sports Medicine ukázala, že tai chi může zlepšit hladinu glukózy v krvi a reakci imunitního systému u pacientů s diabetem 2. typu.

Výhody tai chi dále zahrnují snížení stresu, úzkostí a zlepšení depresí i zlepšení nálady jak u zdravých lidí, tak u pacientů s chronickými stavy. Další přínosy tai chi zahrnují:

  • Lepší nálada, s nižší úrovní deprese, stresu a úzkosti
  • Vyšší aerobní kapacita a svalová síla
  • Více energie a vytrvalost
  • Zvýšená flexibilita, rovnováha a agilita
  • Nižší krevní tlak a zlepšené zdraví srdce

A co si ještě přečíst o Tai-Chi?

VIDEO: Tai Chi Chuan 24 – zpomalené pro naprosté začátečníky

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o tai chi

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva