Sponzorováno

Počítačová (výpočetní) tomografie (CT) – jak funguje a k čemu je? 4.69/5 (26)

 • Počítačová tomografie (CT) je pokročilá zobrazovací metoda, která umožňuje vytvořit detailní snímky vnitřních struktur těla. Tato diagnostická technika je široce používána v medicíně a umožňuje lékařům vidět struktury, jako jsou kosti, orgány, cévy a měkké tkáně s vysokým rozlišením.
 • Princip fungování počítačové tomografie je založen na použití rentgenového záření a detektorů. Zařízení CT je složeno z rentgenového zářiče, který vysílá tenký paprsek rentgenového záření směrem k tělu pacienta, a detektorů, které měří množství rentgenového záření, které prošlo tkáněmi těla.
 • Během skenování pacient leží na pohyblivém stole, který se posouvá dovnitř a ven z otvoru v rentgenovém zařízení. Při průchodu rentgenového záření tělem se detektorům posílají signály, které jsou následně analyzovány počítačem.
 • Princip fungování CT je založen na absorpci a průchodu rentgenového záření různými typy tkání. Hustší tkáně, jako jsou kosti, absorbuji více rentgenového záření a na CT snímcích se projeví bílými oblastmi. Naopak měkké tkáně, jako jsou svaly nebo orgány, absorbují méně rentgenového záření a na snímcích se projeví tmavšími oblastmi.
 • Díky tomu lze na CT snímcích získat 2D nebo 3D obrazy těla, které lékařům umožňují podrobně prozkoumat anatomii a identifikovat různé patologické stavy nebo poruchy.
 • Počítačová tomografie je široce využívána pro diagnostiku a monitorování různých stavů, jako jsou zlomeniny kostí, nádory, mozkové příhody, plicní onemocnění, infekce a mnoho dalších. Má výhodu v tom, že umožňuje rychlou a detailní diagnostiku, což může vést k rychlejšímu a přesnějšímu stanovení diagnózy a následné léčbě.

Počítačová (výpočetní) tomografie (CT) - jak funguje a k čemu je?Počítačová tomografie (CT – Computer Tomography) je diagnostický zobrazovací test používaný k vytvoření detailních obrazů vnitřních orgánů, kostí, měkkých tkání a krevních cév. Průřezové snímky generované během CT snímání mohou být přeformátovány ve více rovinách a mohou dokonce vytvářet trojrozměrné obrazy, které lze prohlížet na monitoru počítače, tisknout na papír nebo je přenést na různá elektronická média (Flash disk, disk CD nebo DVD). CT skenování je často nejlepší metodou pro detekci mnoha různých typů rakoviny, protože obraz dovoluje lékaři potvrdit přítomnost nádoru a určit jeho velikost a polohu. Počítačová tomografie (CT) je rychlá, bezbolestná, neinvazivní a přesná. V naléhavých případech může odhalit vnitřní zranění a krvácení dostatečně rychle, aby pomohla zachránit život.

Jak funguje CT vyšetření?

Jak funguje CT - doprovodný obrázek

Jak funguje CT – doprovodný obrázek

 

Nyní si v jednoduchosti ukážeme, jak CT vyšetření funguje.

 1. Stůl s motorkem přemístí pacienta kruhovým otvorem do snímacího systému CT.
 2. Jak pacient prochází tímto CT systémem, zdroj paprsků rotuje kolem vnitřku kruhového otvoru. Jedná rotace trvá asi 1 sekundu. Zdroj rentgenového záření vytváří úzký paprsek, který slouží k ozařování části těla pacienta (obrázek nad odrážkami). U typických vyšetřeních existuje několik fází; každá fáze je složená z 10 až 50 otáček rentgenové trubice kolem pacienta v koordinaci s tabulkou pohybující se přes kruhový otvor. Pacient může také dostat injekci „kontrastního materiálu“ pro usnadnění vizualizace požadované struktury.
 3. Detektory na výstupní straně zaznamenávají paprsky opouštějící část těla pacienta, která je ozařována. V průběhu jedné úplné rotace se shromažďuje mnoho různých „snímků“ (úhlů).
 4. Data jsou pak odeslána do počítače, aby se všechny jednotlivé „snímky“ rekonstruovaly do průřezu (řezu) vnitřních orgánů a tkání.

Jaké jsou výhody a rizika počítačové tomografie?

U tohoto rizika existují výhody i rizika, podívejme se na ně.

Výhody počítačové tomografie

 • CT vyšetření je bezbolestné, neinvazivní a přesné.
 • Hlavní výhodou vyšetření CT je jeho schopnost zobrazovat kosti, měkké tkáně a krevní cévy současně.
 • Na rozdíl od klasického rentgenu poskytuje CT skenování velmi podrobné obrazy mnoha typů tkání, jako plic, kostí a krevních cév.
 • CT vyšetření je rychlé a jednoduché; v mimořádných případech může odhalit vnitřní zranění a krvácení dostatečně rychle, aby pomohlo zachránit život.
 • CT vyšetření je nákladově efektivní zobrazovací nástroj pro širokou škálu klinických problémů.
 • CT je méně citlivá na pohyb pacienta než magnetická rezonance (MRI).
 • CT může být provedeno, pokud máte implantované zdravotnické zařízení jakéhokoliv druhu (na rozdíl od MRI).
 • Diagnostika stanovená CT skenováním může eliminovat potřebu nějaké průzkumné operace a chirurgické biopsie.
 • Po CT vyšetření v těle pacienta nezůstane žádné záření.
 • Záření použité u CT vyšetřeních by nemělo mít žádné okamžité vedlejší účinky.

Rizika počítačové tomografie

Jsou malá, ale existují.

Sponzorováno

 • Vždy existuje (i když velmi malá) šance na rakovinu z nadměrného vystavení záření. Výhoda přesné diagnózy však převyšuje toto riziko.
 • Ženy by měly vždy informovat svého lékaře a rentgenu nebo technologa CT, pokud existuje nějaká možnost, že jsou těhotné. CT vyšetření se obecně nedoporučuje těhotným ženám, ledaže je to z lékařského hlediska nezbytné kvůli potenciálnímu riziku pro dítě. Toto riziko je však minimální s CT scanningem hlavy.
 • Výrobci intravenózního kontrastu ukazují, že by matky neměly kojit své děti po dobu 24-48 hodin po podání kontrastního média. Nicméně se však traduje, že je bezpečné pokračovat v kojení po intravenózním kontrastu.
 • Riziko závažné alergické reakce na kontrastní látky, které obsahují jód, je extrémně vzácné a radiologické oddělení je dobře vybaveno pro jejich řešení.
 • Vzhledem k tomu, že děti jsou citlivější na záření, měly by mít CT vyšetření pouze v případě, že je to nezbytné pro diagnózu a neměly by opakovaně podstupovat CT vyšetření, pokud to není absolutně nutné. CT vyšetření u dětí by mělo být prováděno vždy s nízkými dávkami záření.

Kdy jít na CT vyšetření?

CT vyšetření lze použít k identifikaci onemocnění nebo poranění v různých oblastech těla. Například:

 • CT se stalo užitečným screeningovým nástrojem pro detekci možných nádorů nebo lézí v břiše.
 • Může být uděláno CT vyšetření srdce, pokud existují podezření na různé typy srdečních onemocnění nebo abnormalit.
 • CT lze také použít k zobrazení hlavy tak, aby bylo možné lokalizovat zranění, nádory, sraženiny vedoucí k mrtvici, krvácení a další problémy.
 • Dokáže zobrazit plíce s cílem odhalit přítomnost nádorů, plicní embolie (krevní sraženiny), přebytečnou tekutinu a další stavy, jako je emfyzém nebo pneumonie.
 • CT vyšetření je obzvláště užitečné při zobrazování komplexních zlomenin kostí, silně erodovaných kloubů nebo kostních nádorů, protože obvykle produkuje více detailů, než by bylo možné získat konvenčním rentgenem.

Co je to ta kontrastní látka?

V těle jsou husté struktury – jako třeba kosti – ty mohou být snadno zobrazeny. Ale měkké tkáně se liší schopností zastavit rentgenové záření, a proto mohou být na výsledných snímcích slabě vidět. Z tohoto důvodu byly vyvinuty intravenózní (podávány injekcí) kontrastní látky, které jsou krásně viditelné při rentgenovém nebo CT vyšetření a jsou pro pacienty bezpečné. Kontrastní látky obsahují látky, které jednoduše fungují lépe při zastavení rentgenových paprsků, a jsou tak lépe viditelné na finálním snímku. Například u vyšetření oběhového systému je kontrastní látka založená na jódu injektována do krevního oběhu, aby pomohla zvýraznit krevní cévy. Tento typ testu se používá k hledání možných překážek v cévách, včetně těch v srdci. Perorální (podávány ústně) kontrastní látky, jako jsou sloučeniny na bázi barya, se používají k lepšímu zobrazování zažívacího systému, včetně jícnu či žaludku.

CT vyšetření konkrétních částí těla

Podívejme se nyní na vyšetření konkrétních částí těla počítačovou tomografií.

CT vyšetření hlavy

Počítačová tomografie hlavy pomáhá posoudit poranění hlavy, silné bolesti hlavy, závratě a další příznaky aneuryzmatu, krvácení, mrtvice a mozkových nádorů. Pomáhá také lékaři, aby zhodnotil vaši tvář, dutiny a lebku nebo naplánoval radiační terapii pro rakovinu mozku. V naléhavých případech může odhalit vnitřní zranění a krvácení dostatečně rychle, aby pomohlo zachránit život.

CT vyšetření páteře

Počítačová tomografie páteře (zad) je diagnostický zobrazovací test používaný k diagnostice nebo vyloučení poškození páteře. Používá se tedy při:

 • posouzení zlomenin páteře v důsledku poranění
 • vyhodnocení stavu páteře před a po operaci
 • pomůže diagnostikovat důvod bolesti páteře
 • může přesně měřit kostní hustotu v páteři a předpovídat, zda se u pacientů s rizikem osteoporózy pravděpodobně objeví zlomeniny obratlů
 • posoudit vrozené anomálie páteře nebo skoliózy
 • detekuje různé typy nádorů v obratlích, včetně těch, které se tam šíří z jiné oblasti těla
 • poslouží jako vodítko diagnostických postupů, jako je biopsie podezřelé oblasti k odhalení rakoviny nebo odstranění tekutiny z lokalizované infekce (absces).

CT vyšetření hrudi

Zde pomáhá diagnostikovat příčinu nevysvětlitelného kašle, dušnosti, bolesti na hrudníku, horečky a dalších příznaků na hrudi. Dále může zjistit a vyhodnotit rozsah nádorů, které vznikají v hrudníku, nebo nádory, které se tam šíří z jiných částí těla. Lékař pomocí CT získá informaci, zda nádory reagují na léčbu, pomůže plánovat radiační terapii. A podobně, využití je opravdu mnoho.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s CT vyšetřením? Budeme rádi za komentáře a vaše zkušenosti.

Co si dále přečíst o moderních vyšetřovacích metodách?

VIDEO: Výpočetní tomografie (CT)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva