Sponzorováno

Bursitida (burzitida) – zánět kloubní burzy – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (100)

  • Bursitida, také nazývaná burzitida, je zánět synoviální burzy, což je malý váček naplněný tekutinou umístěný poblíž kloubu. Tato tekutina slouží jako mazivo, které snižuje tření mezi kostí, svaly a šlachami v okolí kloubu. Když dochází k podráždění nebo infekci této burzy, může se vyvinout bursitida.
  • Příznaky bursitidy mohou zahrnovat bolest, otok, zarudnutí a omezenou pohyblivost v postiženém kloubu. Nejčastěji postihuje klouby ramen, loktů, kolen, a hlezna.
  • Léčba bursitidy zahrnuje následující kroky: Odpočinek: Je důležité vyhnout se nadměrnému zatížení postiženého kloubu a umožnit mu zahojit. Léky: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako ibuprofen, mohou pomoci snížit bolest a zánět. Fyzikální terapie: Fyzikální terapie může zahrnovat cvičení na posílení svalů a zlepšení pohyblivosti kloubu. Kompresní obvaz: Užití kompresního obvazu nebo ortézy může pomoci snížit otok. Aspirace burzy: Lékař může odebírat přebytečnou tekutinu z burzy, což může zmírnit otok a bolest. Injekce kortikosteroidů: V některých případech může lékař podat do postižené burzy kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek.
  • V závažnějších případech, kdy není konzervativní léčba účinná, může být nutná chirurgická intervence k odstranění postižené burzy.
  • Je důležité, aby léčbu bursitidy prováděl lékař, který může určit nejvhodnější postup na základě závažnosti a umístění problému.

Bursitida (burzitida) - zánět kloubní burzy - příznaky, příčiny a léčbaBursitida je zánět nebo podráždění kloubní bursy. Bursa je tíhový váček naplněný vlastní tělesnou kapalinou, umístěný mezi tkáněmi, jako jsou kosti, svaly, šlachy a kůže, což snižuje tření a podráždění. Tento kluzký váček tedy umožňuje tkáním v těle (jako jsou svaly či šlachy), aby se pohybovaly bez problémů po kostech. Bursitida nejčastěji postihuje oblasti ramen, loktů nebo i kyčlí. Ostatní klouby ovšem mohou být bursitidou postiženy také.

Bursitida je bolestivé onemocnění, které ovlivňuje malé, tekuté vaky – nazývané bursae – které mírní tření kostí, šlach a svalů v blízkosti kloubů. Bursitida nastává, když jsou burzy zaníceny.

Co způsobuje bursitidu?

Bursitida je nejčastěji způsobena opakujícím se pohybem, dopadem na oblast nebo náhlým, vážnějším zraněním. Věk také u bursitidy hraje svou roli. Vzhledem k tomu, že šlachy stárnou, jsou schopny tolerovat stres méně a méně, jsou méně elastické a jsou náchylnější na zranění.

Nadměrné používání kloubu nebo zranění kloubu při práci nebo při nějaké hře může také zvýšit riziko bursitidy. Příklady vysoce rizikových aktivit jsou zahradnictví, hrabání, tesařství, práce s lopatou, malování, drhnutí, tenis, golf, lyžování, házená a podobně. Nesprávný postoj v práci nebo doma a špatné protahování nebo rozcvičování před cvičením může také vést k bursitidě.

A dále abnormální nebo špatně umístěná kost nebo kloub (jako jsou délkové rozdíly ve vašich nohou nebo artritida v kloubu) mohou přinést zvýšený stres na burzovní vak, což pak způsobuje bursitidu. Zánět z jiných stavů, jako je revmatoidní artritida, dna, psoriatická artritida, poruchy štítné žlázy nebo neobvyklé reakce na léky, mohou také zvýšit riziko poruchy. Kromě toho infekce může příležitostně vést k zánětu burzy.

Bursitida kolene - ILUSTRACE

Bursitida kolene – ILUSTRACE

 

Kdo obvykle trpí bursitidou?

Bursitida je častější u dospělých, zvláště u starších 40 let.

Sponzorováno

Jaké části těla působí bursitida?

Už o tom ve článku byla řeč. Jsou to:

  • Loket
  • Rameno
  • Kyčel
  • Koleno
  • Achillova šlacha

Bursitida se často vyskytuje u kloubů, které provádějí častý opakovaný pohyb.

Jaké jsou příznaky bursitidy?

Nejčastějším příznakem bursitidy je bolest v místě postižení. Bolest může být postupná nebo náhlá a závažná, zvláště pokud jsou přítomny vápníkové usazeniny. Dále pak těžká ztráta pohybu v rameni – nazývaná „adhezivní kapsulitida“ nebo zamrzlé rameno – může také vyplynout z nehybnosti a bolesti spojené s bursitidou v rameni.

Příznakem je tedy zejména bolest nebo ztuhlost.

Jak je léčena bursitida?

Bursitidu lze léčit různými způsoby, například:

  • Vyhněte se aktivitám, které zhoršují problém
  • Nechte odpočívat zraněnou oblast
  • Ledujte postiženou oblast v den úrazu
  • Užívání protizánětlivých léků

Pokud se tento stav během týdne nezlepší, vyhledejte odborníka – lékaře.

Klid a odpočinek

Léčba typicky zahrnuje odpočinek postiženého kloubu a jeho ochranu před dalším traumatem. Správnou léčbou ve většině případů bolesti bursitidy vymizí během několika týdnů, ale opakující se vzplanutí bursitidy jsou relativně běžné.

Protizánětlivé léky

Lékař vám může také předepsat léky ke snížení zánětu. Třeba kortikosteroidy jsou často používány, protože rychle pracují na snížení zánětu a bolesti. Mohou být aplikovány přímo v místě poranění. Injekce jsou často, ale ne vždy, účinné a lze je opakovat.

Fyzikální terapie

Fyzikální terapie je další možností léčby, která se často používá. Zahrnuje cvičení rozsahu, masáže, magnetoterapie, elektroterapie a další způsoby léčby. Obecně existuje široká nabídka fyzikálních procedur. Jaké se použije, určí lékař.

Pomocné zařízení

Dočasné používání berel nebo jiného zařízení pomůže zmírnit tlak na postiženou oblast. Dopřejete tak místu potřebnou regeneraci.

Chirurgické řešení

Chirurgie, i když jen zřídka, může být řešením, pokud bursitida nereaguje na jiné možnosti léčby.

Varování

Poraďte se ihned s lékařem, pokud máte:

  • Horečka (přes 38,8 stupňů Celsia) – je možná infekce
  • Opuchnutí, zarudnutí a teplé místo
  • Neschopnost pohybovat postiženou oblastí

Mohly by to být příznaky dalšího problému, který vyžaduje okamžitou pozornost odborníka.

Prevence bursitidy

I když nelze zabránit všem typům bursitidy, můžete snížit riziko a závažnost změnou způsobu, jakým provádíte určité úkoly. Tak například:

  • Používání klečících podložek. Použijte nějaký typ vycpávky, abyste snížili tlak na kolena, pokud vaše práce nebo záliba vyžaduje hodně klečení.
  • Zvedejte se správně. Při zvedání ohněte kolena. Pokud tak neučiníte, zvyšuje napětí na bursae v kyčlích.
  • Nenoste těžké věci. Nošení těžkých břemen způsobuje stres na burzách v ramenou. Použijte namísto toho kočárek nebo nějaký vozík.
  • Dělejte časté přestávky. Odpočívejte nebo střídejte pravidelně aktivity.
  • Udržujte si zdravou hmotnost. Nadváha způsobuje větší tlak na klouby.
  • Cvičte rozumně. Posilování svalů může pomoci chránit váš postižený kloub.
  • Zahřívejte se a protahujte před náročnými aktivitami – chráníte klouby před zraněním.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s bursitidou? Budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti v komentářích.

Studie a zdroje článku

  • Bursitis Autoři: Christopher H. Williams; Zohaib Jamal; Britni T. Sternard.
  • Zdroj obrázku: macrovector / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Bursitida (burzitida) – zánět kloubní burzy – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Katka napsal:

    Mám diagnostikovanou bursitidu v rameni .Už 4 .měsíc se s tim léčim neúspěšně. Nasazeny protizanětizánětlivé léky , na bolest opijaty, poněvadž běžné léky nezabiraly.Ovšem po nich mi bylo zle, tak je neužívám.Jsou to kruté bolesti hlavně v noci, kdy nemůžete spát, nedá se ležet na levém boku postižené oblasti. Nevzpažim, nerozpažím a nedám rzku za záda. Rameno je už zatuhlé a bolest, ktera přichází někdy i v klidu se táhne dolů k lokti Na rentgenu provedeno jen Ap L kvuli velké bolesti na kloubu artroticke změny humeroskapularniho skloubení. Obstřik nezabral, nyni bude následovat léčba rázovými vlnami. Potřebuji být brzy vylecena , pracuji manuálně. Zajimalo by mne co by mii mohlo pomoci, příp. i operace? Zda budu moci v budoucnu opět zatěžovat postiženou oblast. Děkuji za případné rady.

    • Milan Bakala napsal:

      Mám 14 měsícu bursitidu pravého lokte. Muj ortoped mi 3 měsíce 1x týdne vybíral inj.stříkačkou hnis a dal mi na to višnovku . A pak mi řekl že to bude už dobré at si nato dávám AULIN gel. Já k po dvou měsících přišel at mi dá nějakou injekci že mně to stále bolí .tak mně řekl že on ví co má dělat.Že studoval 6 roku a má 8 roku praxi. PS nejvic mně to bolí v noci .

  2. Mirka napsal:

    Dobrý den také trpím bolesti ramene nemohu v noci bolesti spát Mám ale také zvětšenou uzlinu v podpaží může to mít s bolestí ramene souvislost? Děkuji za odpověď.

    • Je to obtížné takto od počítače to posoudit, zajděte si k lékaři. Bolesti ramene mohou být samozřejmě způsobeny různými příčinami, včetně poranění, nadměrné zátěže, zánětu nebo jiných stavů. Zvětšená uzlina v podpaží může být také způsobena různými faktory, včetně infekce, zánětu nebo dokonce i některými závažnějšími zdravotními stavy.

      Je možné, že bolesti ramene a zvětšená uzlina v podpaží mají společnou příčinu. Určitě byste to měl co nejdříve konzultovat u svého lékaře, abyste mohl provést fyzické vyšetření, získat diagnózu a určit nejvhodnější léčbu nebo další kroky. Lékař bude schopen provést potřebné testy a vyšetření k určení přesné příčiny vašich obtíží a doporučit vhodnou léčbu.

      Zvětšené uzliny by neměly být ignorovány, a je vhodné konzultovat s lékařem, který může provést důkladné vyšetření a předepsat nezbytné testy k určení příčiny.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva