Sponzorováno

Jak se dají posílit plíce? TOP 12 rad a tipů 4.37/5 (19)

 • Posílení plic je důležité pro zlepšení celkového zdraví a kondice dýchacího systému. Existuje několik cvičení a aktivit, které mohou pomoci posílit plicní kapacitu a zlepšit dýchání.
 • Pravidelná aerobní aktivita, jako je chůze, běh, plavání, cyklistika nebo taneční aerobic, může zlepšit kardiovaskulární kondici a zvýšit plicní kapacitu.
 • Dechová cvičení zaměřená přímo na posílení plic a dýchacích svalů mohou být velmi účinná. Například hluboké dýchání, pomalé a kontrolované nádechy a výdechy, cvičení s dýcháním pomocí bránice (tzv. diafragmatické dýchání) a cvičení s použitím dýchacího přístroje nazývaného plicní spirometr.
 • Některé jógové pozice a cvičení jsou zaměřeny na dýchání a mohou pomoci posílit plicní funkci. Pravidelná jóga může zlepšit flexibilitu hrudníku a zvýšit plicní kapacitu.
 • Posilování svalů, které se podílí na dýchání, jako je hrudník a svaly mezižeberní, může také přispět k lepšímu dýchání. Cvičení, která zahrnují shyby, bench press, push-upy a cvičení s resistenčními pásky nebo činkami, mohou být užitečná.
 • Zdravá strava, dostatek spánku a vyhýbání se kouření jsou také klíčové pro zdraví plic. Kouření poškozuje plicní tkáň a může vést k různým onemocněním plic, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) a rakovina plic.

Existuje několik metod a postupů, jak se dají posílit plíce

Existuje několik metod a postupů, jak se dají posílit plíce

Možná o nich moc nepřemýšlíte, ale jako středobod vašeho dýchacího systému, tedy vaše plíce, pro vás každou vteřinou tvrdě pracují. Každý den uděláme asi 23 000 nádechů a dechů, a jak dýcháme, plíce filtrují odpad a přesouvají životně důležitý kyslík do našeho krevního oběhu a do všech buněk v těle.

Jak stárneme, naše kapacita plic klesá, což ztěžuje tuto potřebnou výměnu plynů. Existují však věci, které můžete udělat, abyste udrželi své plíce zdravé a dokonce zvýšili jejich kapacitu.

Zde pro vás mám 12 rad a tipů, jak posílit plíce.

1. Přestaňte kouřit (pozor i na pasivní kouření)

Jedna ze základních rad pro posílení plic a asi jste ji určitě i čekali.

Pokud v současné době užíváte tabákové výrobky, přestat kouřit je nejrychlejší způsob, jak zlepšit zdraví plic a jak plíce do budoucna posílit. Cigaretový kouř může zúžit dýchací cesty a ztížit dýchání. Čím déle někdo kouří, tím více může způsobit chronický zánět nebo otok plic a vystavit se většímu riziku rakoviny plic nebo CHOPN, která zahrnuje chronickou bronchitidu a rozedmu plic.

Pasivní kouření je také velký problém. Vdechování pasivního kouře může také způsobit širokou škálu problémů, které mohou vést k infekcím dýchacích cest a chronickým onemocněním. Víte, co je ale super? Pouze 24 hodin poté, co přestanete kouřit, vaše tělo začne napravovat škody a vaše riziko onemocnění klesá, čím déle odoláte další cigaretě.

2. Cvičte pravidelně

Když jste fyzicky aktivní, vaše srdce a plíce pracují, doslova makají, aby dostaly do svalů další kyslík. Pravidelné cvičení posiluje nejen vaše plíce, ale také srdce. Vaše tělo se stane efektivnější při dostávání kyslíku do krevního řečiště a jeho transportu do pracujících svalů, což je jeden z důvodů, proč se během cvičení snižuje pravděpodobnost dušnosti.

3. Jezte zdravou stravu a hlídejte si dobrou hydrataci

Vaše tělo používá jídlo jako palivo a proces přeměny jídla na energii pomocí kyslíku (nebo metabolismu) je prováděn pouze pomocí vašich plic. Žádná jednotlivá potravina nedodá všechny živiny, které potřebujete. Pitná voda může pomoci ztenčit sliznici dýchacích cest a plic, což usnadňuje dýchání. Naopak, když jste dehydratovaní, hlen může zhoustnout a lepit, což kromě zpomalení celkového dýchání může také zvýšit pravděpodobnost onemocnění nebo zhoršení alergií. Doporučení? Jezte zdravou stravu, hodně ovoce a zeleniny, libových bílkovin, zdravých sacharidů + pijte čistou vodu.

4. Choďte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři

Pravidelné návštěvy lékaře za účelem kontroly pomáhají předcházet onemocněním, proto dodržujte tyto návštěvy lékaře, i když se cítíte dobře. To platí zejména pro plicní onemocnění, které někdy zůstává neodhaleno, dokud není pokročilé. Váš lékař by měl být také první, kdo se dozví o jakýchkoli potížích s dýcháním, které můžete pociťovat.

5. Omezte vystavení venkovnímu znečištění ovzduší

Přestože venkovní vzduch může být čistší než vzduch uvnitř, stále existuje mnoho znečišťujících látek, které způsobují, že venkovní vzduch je nezdravý. Více než jeden ze tří Američanů žije v místech s nezdravým venkovním vzduchem. Ozón a znečištění částicemi jsou nejrozšířenějšími znečišťujícími látkami a patří mezi nejnebezpečnější. Zjistěte více o kvalitě venkovního vzduchu ve vašem okolí a o tom, jak zajistit bezpečí vaší rodiny v tomto směru.

Sponzorováno

6. Zlepšete kvalitu vzduchu u vás doma

Pasivní kouř, domácí chemikálie, plísně a radon, to vše může ovlivnit kvalitu vzduchu v interiéru a způsobit problémy vašim plícím. Látky znečišťující vnitřní vzduch jsou zvláště nebezpečné, pokud máte chronické onemocnění plic. Pravidelné utírání prachu, výměna vzduchových filtrů a udržování vašeho domu bez kouře jsou jen některé z mnoha tipů, jak zlepšit vzduch v místnosti. Mějte také doma hodně rostlin, které mohou pomoci vyčistit vzduch.

Zde je pár tipů:

 • Nenechte nikoho kouřit ve vašem domě nebo autě.
 • Používejte čističku vzduchu s HEPA filtrem.
 • Pokud pracujete u azbestu nebo jiných nebezpečných látek, noste správnou masku.
 • Otestujte svůj domov na přítomnost radonu (neviditelný plyn, který může způsobit rakovinu plic).

7. Procvičte si hluboké dýchání

Existuje mnoho způsobů, jak zhluboka dýchat, které mohou nejen zlepšit funkci plic, ale také pomoci při zvládání stresových situací. Tato dechová cvičení mohou zlepšit sílu a vytrvalost plic. Dechová cvičení a hluboké dýchání může zvýšit jak funkci inspiračních svalů (nádechové svaly), tak množství vzduchu vdechovaného a vydechovaného.

Mezi mnoha jednoduchými věcmi, které můžete udělat, aby vaše plíce fungovaly správně, jsou některé jednoduché dýchací techniky. Tyto techniky mohou být použity pro lidi, kteří trpí plicními problémy souvisejícími s astmatem, emfyzémem a chronickou bronchitidou, stejně jako pro zdravé jedince.

Zkuste například brániční dýchání. Brániční dýchání využívá uvědomění si bráničního svalu, který odděluje orgány v břiše od plic.

Když se při nádechu soustředíte na bránici, bude váš nádech mnohem hlubší. Toto je technika, kterou profesionální zpěváci používají ke zvýšení kapacity plic. A také profesionální potápěči.

8. Dodržujte dobrou hygienu

Pravidelné mytí rukou po dobu alespoň 20 sekund vám může pomoci vyhnout se infekcím. Dezinfekci na ruce můžete použít jako zálohu v situacích, kdy tekoucí voda není zrovna dostupná. Pokud jste nemocní nebo je výskyt infekcí vysoký, pobývání mimo společnost nebo nošení roušky vám může pomoci vyhnout se nákaze nebo šíření infekce.

9. Udržujte svou váhu pod kontrolou

Udržování zdravé tělesné hmotnosti je důležité i pro zdraví vašich plic. Proč? Když vaše tělo neustále „tahá“ další zbytečnou váhu, vaše plíce možná budou muset také pracovat o dost více a tvrději.

10. Smějte se

Smích je skvělé cvičení pro procvičení břišních svalů, a také pro zvýšení kapacity plic. Také vyčistí vaše plíce tím, že vytlačí dostatek vydýchaného vzduchu, což umožní čerstvému vzduchu vstoupit do více oblastí plic. Ano, smích je opravdu zdravý.

11. Pijte více vody

Voda je pro vaše plíce stejně důležitá jako pro každý jiný orgán ve vašem těle. V ideálním případě by muži měli vypít asi 15,5 šálků tekutin denně a ženy 11,5 šálků. Udržujte své tělo dobře hydratované, to umožňuje plícím pracovat efektivněji.

Výstelka vašich plic obsahuje hlen. Pokud jste někdy měli nepříjemný zážitek s vykašláváním hustého hlenu, víte, jak to může ovlivnit vaše dýchání. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat slizniční výstelky v plicích v dobré kondici, takže to nebrání vaší schopnosti zhluboka a dlouho dýchat.

12. Zaměřte se na správné držení těla

Rovné a správné sezení může prospívat vašemu zdraví více způsoby. Možná vás to dříve nenapadlo, ale správné držení těla umožňuje plícím otevřít více prostoru pro vzduch. Studie ukazují, že špatné nebo ochablé držení těla může významně snížit kapacitu plic. Pokud to bude možné:

 • Sedněte s nohama na podlaze.
 • Ujistěte se, že při sezení máte ramena jemně vzadu a uvolněná.
 • Zaměřte se na to, aby vaše záda byla rovná.
 • Udržujte krk a páteř v jedné linii.

Při správném držení těla můžete pomoci vašim plicím pracovat efektivněji. Pokud bojujete s CHOPN nebo astmatem, správné držení těla může vyústit dokonce v úlevu od příznaků. Sed nebo stání s rovnými zády a v mírném předklonu může někdy také pomoci zmírnit problémy s dýcháním.

Sponzorováno

A co přesně pro posílení plic děláte vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o plicích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva