Netradiční potraviny na posílení imunity – co si dát? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Například i batáty jsou pro vaši imunitu opravdu super.

Například i batáty jsou pro vaši imunitu opravdu super.

Je podzim, což je doba spojená s tím, že je vhodné začít posilovat svou imunitu. A to pochopitelně z toho důvodu, abyste odolali případnému nachlazení. Právě toto období je spojeno s velkým rizikem. Když se podíváme na nejznámější možnosti spojené s posílením imunity, tak většina z vás jistě sáhne po osvědčeném vitaminu C. Ten není nutné konzumovat jenom ve formě tablet, jelikož lepší je čerpat ho z jídla. A v jakých potravinách je ho nejvíce? Jsou to tyto:

 • Šípky
 • Červená paprika
 • Černý rybíz

Dále k tomu přidejte další plodiny, jako je růžičková kapusta, kiwi, brokolici, obyčejné bílé zelí, nebo exotické ovoce zvané papája. Nejde ale o jedinou možnost, jak posílit imunitu. Stejně tak mohou pomoci i další potraviny, o kterých musíme říci, že možná nejsou zase až tak úplně tradiční. Podívejte se s námi.

1. Hovězí maso

Když se podíváme na hlavní důvody, proč je právě hovězí maso tolik doporučováno, tak je to pro bohatý obsah železa, nebo také bílkovin. Je ale ještě jeden důvod, proč se nebát a dát si pořádný steak. A čím bude větší, a čím častěji si ho budete dávat, tím pro vás pochopitelně lépe. Hovězí maso totiž obsahuje ještě jednu poměrně důležitou látku, kterou je zinek. I když o tom jistě málokterý z vás ví, jeho hlavním pozitivem je to, že díky němu dochází k vývoji a tvorbě bílých krvinek. A jak je známo, ty jsou pro obranyschopnost lidského těla klíčové. V praxi to znamená jednu jasnou věc – díky steakům, tedy díky zinku bude vaše imunita výrazně posílena. Samozřejmě to stejné platí i o případech, kdy se hovězí maso rozhodnete konzumovat v jiných úpravách.

2. Batáty

Znáte je? Pokud ne, rozhodně je doporučujeme vyzkoušet. Nejsou rozhodně ničím nedostupným a bez problémů je už pořídíte v každém supermarketu. Batáty jsou též označovány jako sladké brambory a jejich hlavní charakteristika je spojena s tím, že mají červenou barvu a skutečně lehce nasládlou chuť. Jejich použití je podobné, jako u klasických brambor. Můžete je servírovat různými způsoby:

 • Vařené
 • Pečené
 • Šťouchané

Když si na ně začnete zvykat a vařit z nich jídla, rozhodně prospějete i své imunitě. Z jakého důvodu? Obsahují totiž vitamín A. Proč je tak důležitý? Jistě víte, že má pozitivní vliv na vaši kůži. A s tím to také souvisí. Vitamin A zajistí to, že výrazně podpoříte kvalitu vaší pojivové tkáně. Vaše kůže se tak stane neprostupnou, a to v souvislosti s různými nežádoucími látkami, které by do ní mohly pronikat.

3. Kvalitní jogurt

Nejsou to jenom tolik známé bílkoviny, stejně jako to není jenom vápník. Když totiž budete pravidelně konzumovat jogurt, buďte si jisti, že prospějete i své imunitě a hravě zvládnete odolat jakémukoliv nachlazení. Jak je to možné? Je to dáno tím, že každý jogurt obsahuje celou škálu různých bakterií a kultur. Ty pro lidské tělo nejsou škodlivé, a naopak mu prospívají. Především potom v trávicím traktu, kde se starají o to, aby se zde neobjevovaly různé choroboplodné zárodky. Je známá věc, že právě imunita je s trávicím traktem přímo spojováno. Když máte v pořádku střeva, nebudete nemocní. A jaký jogurt nejlépe vybrat? Rozhodně by měl být kvalitní, vyrobený z dobrého mléka, a to klasickým způsobem zrání. Na trhu dnes mimo této možnosti najdete i jogurty, které obsahují více různých kultur, bakterií a probiotik. Pokud na ně narazíte v obchodech, jejích koupí pro svou imunitu uděláte to nejlepší.

Sponzorováno

4. Černý čaj

Proč právě černý čaj, a ne zelený? Pravdou je, že ani ten není špatnou volbou. Důvodem je to, že je považován za velmi dobrý antioxidant. Tedy za nápoj, který vám může velmi dobře pomoci k tomu, abyste vyčistili své tělo. Díky tomu bude mnohem lépe fungovat, což se pozitivně podepíše také na tom, že dokonale odolní jakýmkoliv nástrahám, které jsou spojeny s možným nachlazením.

My se ale chceme zaměřit na černý čaj, který je v tomto směru možná ještě lepší. Bylo výzkumem prokázáno a podloženo, že kdo pije černý čaj pravidelně, má ve svém těle podstatně více interferonů. O co se jedná? Jde o látky, které jsou unikátní v tom, že dokážou dobře chránit lidské tělo před jakýmikoliv viry. V praxi se jedná o proteiny antivirové ochrany. To jasně ukazuje, že pravidelné pití černého čaje vaší imunitě rozhodně dokáže pomoci. Aby bylo zajištěno, že daných látek bude ve vaší krvi opravdu dostatek, tak si každý den dejte alespoň dva šálky.

5. Česnek a cibule

Na závěr jsme si nechali dvojici potravin, kterým se mnoho žen velmi často vyhýbá. Pokud jde o použití v jídlech, a to spíše v menším množství, tak k tomu jsou svolné. Když jde ale o použití v syrovém, nebo jenom lehce tepelně upraveném stavu, mnoho z nás je odmítá. Přitom je to velká chyba. Je jasné, že česnek i cibule mají ne příliš dokonalé aroma, které může být cítit i na několik metrů. Na druhou stranu obsahuje sloučeninu allicinta podporuje v lidském těle schopnosti, které jsou založeny na možnosti eliminovat jak viry, tak i bakterie. Pokud si cibuli nebo česnek dáte večer, a poté si vyčistíte zuby a dáte si jablko (to je skvělé na zakrytí aroma česneku nebo cibule), není důvod se obávat toho, že by z vás ráno byly tyto potraviny cítit.

6. Tmavě zelená listová zelenina

Listová zelenina jako je zelí, špenát a brokolice jsou dobrým zdrojem vitamínů A, C a E, stejně jako folátů, antioxidantů a vlákniny. Zmíněné vitamíny také mají antioxidační účinky, které pomáhají buněčným funkcím a integritě při vývoji. Takže tmavě zelenou listovou zeleninu si určitě dejte.

7. Indické koření a pálivé koření obecně

Zaměřte se ve svém jídelníčku také na koření jako je kurkuma, koriandr, hřebíček, pepř, skořice, česnek, chilli, zázvor a kari. Pomáhají při trávení a odstraňují z těla všechny špatnosti.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak funguje naše imunita?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva