Sponzorováno

Camu Camu – bomba přirozeného vitamínu C 4.67/5 (15)

Camu Camu - bomba přirozeného vitamínu CCamu Camu je superovoce z Jižní Ameriky, konkrétně z Amazonského pralesa Peru a Brazílie. Jižní Amerika je obecně nejbohatší zdroj různých druhů extra zdravého ovoce. Snad nikde jinde nenajdeme tolik druhů, jako právě zde. Navíc se tyto druhy svým obsahem a přínosem pro lidský organismus, stávají tzv. superovoce. Příkladem takového superovoce je třeba Camu Camu.

Camu Camu je ovoce plné vitamínu C

Camu Camu se může pyšnit titulem jednoho z nejbohatších zdrojů přírodního vitaminu C, s nejlepším vstřebáváním do lidského organismu. Jde o jedno z nejdražších ovoci obecně v Peru. Donedávna toto ovoce nebylo až tak známé, avšak právě obsah vitaminu C si získalo pozornost světa. Největším odběratelem je Japonsko.

Jak Camu Camu vypadá?

Camu Camu je nízký strom s latinským názvem „Myrciaria dubia“, známý je také pod názvy cacari nebo camocamo. Dorůstá do výšky 3 až 5 metrů. Strom má malé květy a nasládlou vůni. Divoce rostoucí plody Camu Camu domorodci sbírají přímo do kánoe. Z divokého stromu je možné získat kolem 12 kilogramů ovoce. V případě kultivace, je možné z jednoho hektaru vysazených stromů získat až 12 tun ovoce.

Plody Camu Camu se sbírají až při dosažení maximální zralosti. Sklizené plody se fermentují a suší přímo na slunci, přičemž působením slunečního záření se odpaří veškerá vlhkost. Po sušení se drtí na jemný Camu Camu prášek.

V podstatě ani neexistují zdokumentované tradice o používání Camu Camu. Je pravděpodobné, že ani nikdy nebylo používáno jako nutriční potravina.

Tento vitamín C je mnohem účinnější než ten syntetický

Možná kvůli své velmi kyselé chuti, kterou lze ocenit spíše v receptech jako ingredienci. Kyselost je pochopitelná, kvůli vysokému obsahu vitaminu C, který představuje 2-3% z čerstvé bobule, 30x více než v pomerančích, 3x více než v acerole. Proto se z Camu Camu vyrábí prášek a distribuuje do západního světa jako součást zdravé výživy. Klinické doklady ukazují, že v této formě, spolu s bioflavonoidy a jinými fytochemikáliemi, je mnohem účinnější než syntetický vitamin C. Fytochemikálie v Camu Camu jsou vysoce účinné při odstranění viru herpes. Ve skutečnosti je v seznamu anti-herpetických prostředků na prvním místě.

Sponzorováno

Camu Camu obsahuje ale také další vitamíny a minerály

Kromě vitamínu C je toto malé bobulové ovoce zdrojem dalších živin – vitaminů skupiny B (niacin, riboflavin), železa, fosforu, draslíku, aminokyselin. Rovnováha všech těchto živin dělá z komplexu vitaminu C v Camu Camu ideální přírodní zdroj zdraví. Díky vysokému obsahu vitaminu C a díky dalším zmíněným faktorům si Camu Camu vysloužilo u odborníků i laiků přívlastek „nejvitamínovější“ ovoce na světě.

Camu Camu a jak může pomoci našemu zdraví

Camu Camu získalo přívlastek „anti-aging“, protože značně zpomaluje procesy stárnutí buněk všech orgánů, pokožky i celého organismu. Pro své antimutagenní vlastnosti pomáhá předcházet genetickým mutacím. Camu Camu působí i antisepticky, ničí bakterie. Má výrazný účinek proti depresi, úzkosti, záchvatům paniky, zlepšení nálady, dokonce se používá při odvykání léků proti depresi. Používá se i při léčbě ADHD – porucha pozornosti a hyperaktivita. Používá se také při nachlazení a chřipkových stavech. Je vhodným doplňkem při fyzické a psychické zátěži. „Speciálními“ složkami Camu Camu jsou myrtillin, který stabilizuje cukr v krvi a kyselina gallová, která působí proti plísním. Pro svůj obsah vitamínů a minerálních látek se Camu Camu používá jako dietetikum. Je také významným zdrojem vápníku.

Je vám to málo? Podívejte se na další benefity Camu Camu pro naše zdraví:

 • Posiluje a chrání játra
 • Pomáhá předcházet revmatickým onemocněním a artróze
 • Mírní již existující záněty a snižuje bolest kloubů
 • Chrání před chřipkou a nachlazením
 • Chrání oční sítnici a oční nervy
 • Pomáhá zredukovat postup Parkinsonovy nemoci
 • Přispívá k udržení dobrého stavu srdce, cév a krevního oběhu
 • Chrání před neurodegenerativními onemocněními jako Alzheimer
 • Pomáhá při nervozitě a depresi
 • Podporuje lepší náladu a vitalitu
 • Pomáhá překonávat již existující infekce

Doporučené dávkování Camu Camu

Sponzorováno

1 čajovou lžičku (3-4g) smíchejte s vodou, džusem nebo jiným oblíbeným nápojem, 1 x nebo 2 x denně.

Co ještě si o Camu Camu přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva