Sponzorováno

Spánková deprivace – jak moc má negativní vliv na zdraví? 4.75/5 (12)

 • Nedostatek spánku nebo narušení cyklu spánek-bdění (například těch, které mohou nastat při práci na směny nebo při cestování do jiného časového pásma) způsobují fyziologický stav známý jako únava.
 • Bdělost po dobu 24 hodin vede ke snížené koordinaci z ruce-oči, která je podobná obsahu alkoholu v krvi 0,1 promile.
 • Spánková deprivace má na zdraví negativní vliv.
 • Termín spánková deprivace se týká získání méně než potřebného množství spánku, které se u dospělých pohybuje od sedmi do devíti hodin spánku za noc. Pamatujte, že děti a dospívající potřebují ještě více nočního spánku než dospělí.
 • Nedostatek spánku přímo ovlivňuje to, jak myslíme a cítíme. Chronická deprivace spánku může zvýšit dlouhodobé riziko fyzických a duševních zdravotních problémů.

Pokud jste někdy strávili noc otáčením a převalováním se ze strany na stranu, už víte, jak se budete příští den cítit – unavení, mrzutí a rozlámaní. Významné zkrácení doporučených 7 až 9 hodin spánku ale s naším tělem a zdravím dělá víc, než jen to, že se cítíte omámení a nevrlí. Je to vysloveně negativní bomba pro naše zdraví. Spánková deprivace je jednoduše nedostatek normálního množství spánku. Dlouhodobé účinky spánkové deprivace jsou skutečné a dost nepříjemné. Ne nadarmo se spánková deprivace používá i jako mučící nástroj.

Odčerpává vaše duševní schopnosti a vystavuje vaše fyzické zdraví skutečnému riziku. Věda spojuje nedostatek spánku s řadou zdravotních problémů, od přibývání na váze až po oslabený imunitní systém.

Čtěte dále a dozvíte se příčiny deprivace spánku a také to, jak negativně ovlivňuje konkrétní funkce a systémy těla.

Příčiny spánkové deprivace

Stručně řečeno, deprivace spánku je způsobena důsledným nedostatkem spánku nebo sníženou kvalitou spánku. Pravidelný spánek méně než 7 hodin denně může nakonec vést ke zdravotním následkům, které ovlivní celé vaše tělo. Spánková deprivace může být také způsobena nějakou základní poruchou spánku.

Vaše tělo potřebuje spánek, stejně jako potřebuje vzduch a jídlo, aby fungovalo co nejlépe. Během spánku se vaše tělo uzdravuje, regeneruje a obnovuje svou chemickou rovnováhu. Váš mozek vytváří nové myšlenkové souvislosti a pomáhá uchovat paměť.

Bez dostatečného spánku nebudou vaše mozkové a tělesné systémy fungovat normálně. Spánková deprivace může dramaticky snížit kvalitu vašeho života.

Studie z roku 2010 zjistila, že příliš málo spánku v noci zvyšuje riziko předčasné smrti.

Mezi viditelné známky nedostatku spánku patří:

 • nadměrná ospalost
 • časté zívání
 • podrážděnost
 • denní únava

Stimulanty, jako je třeba kofein, rozhodně nestačí k tomu, aby potlačily hlubokou potřebu spánku vašeho těla. Ve skutečnosti může zhoršit deprivaci spánku tím, že ztěžuje usínání. To opět může vést k cyklu noční nespavosti následované denní konzumací kofeinu v boji proti únavě způsobené nedostatkem spánku.

Ve finále může chronická deprivace spánku narušovat vnitřní systémy vašeho těla a způsobit více než jen počáteční příznaky a příznaky uvedené výše.

Negativní vliv spánkové deprivace na naše zdraví

Na co všechno může mít spánková deprivace neblahý vliv? Podívejte se s námi na malý přehled.

1. Na centrální nervový systém

Váš centrální nervový systém je něco jako hlavní informační dálnice vašeho těla. Spánek je nezbytný pro jeho správné fungování, chronická nespavost může narušit způsob, jakým vaše tělo obvykle odesílá a zpracovává informace.

Během spánku se tvoří cesty mezi nervovými buňkami (neurony) v mozku, které vám pomohou zapamatovat si nové informace, které jste se naučili. Spánková deprivace zanechává váš mozek vyčerpaný, takže nemůže plnit své povinnosti.

Může být pro vás také obtížnější soustředit se nebo se učit nové věci. Signály, které vaše tělo vysílá, se také mohou zpozdit, což zhoršuje vaši koordinaci a zvyšuje riziko nehod.

Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje vaše duševní schopnosti a emoční stav. Můžete se cítit netrpělivě (bez příčin) nebo náchylnější ke změnám nálady. Může také negativně ohrozit rozhodovací procesy a kreativitu.

Pokud spánková deprivace trvá dostatečně dlouho, můžete začít mít i halucinace – zkrátka můžete vidět nebo slyšet věci, které tam opravdu nejsou. Nedostatek spánku může také vyvolat mánii u lidí, kteří mají bipolární poruchu. Mezi další psychologická rizika patří:

 • impulzivní chování
 • úzkost
 • deprese
 • paranoia
 • sebevražedné myšlenky

Vše závisí na tom, jak dlouho nespíte.

Můžete také skončit s mikrospánkem během dne. Během těchto epizod usnete na několik sekund, aniž byste si to uvědomili.

Mikrospánek je mimo vaši kontrolu a může být extrémně nebezpečný, zejména pokud řídíte. Může také způsobit větší náchylnost ke zranění, pokud v práci obsluhujete těžké stroje a máte mikrospánek.

2. Na imunitní systém

Zatímco spíte, váš imunitní systém produkuje ochranné látky, které bojují s infekcemi, jako jsou protilátky a cytokiny. Používá tyto látky k boji proti cizím útočníkům, jako jsou bakterie a viry.

Určité cytokiny vám také pomáhají spát, což zvyšuje účinnost imunitního systému při obraně těla před nemocemi.

Sponzorováno

Spánková deprivace brání imunitnímu systému v budování sil. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo nemusí být schopné odrazit útočníky a také vám může trvat déle, než se z nemoci vzchopíte.

Dlouhodobá spánková deprivace také zvyšuje vaše riziko chronických stavů, jako je diabetes mellitus a srdeční choroby.

2. Na dýchací systém

Vztah mezi spánkem a dýchacím systémem funguje oběma směry. Noční porucha dýchání zvaná spánková apnoe může přerušit váš spánek a snížit kvalitu spánku.

Když se probouzíte celou noc, může to způsobit spánkovou deprivaci, což vás činí zranitelnějšími vůči respiračním infekcím, jako je nachlazení a chřipka. Nedostatek spánku může také zhoršit stávající onemocnění dýchacích cest, jako je chronické onemocnění plic.

3. Na zažívací ústrojí

Spolu s přílišným jídlem a necvičením je deprivace spánku dalším rizikovým faktorem pro nadváhu a obezitu. Spánek ovlivňuje hladiny dvou hormonů, leptinu a ghrelinu, které ovládají pocity hladu a plnosti.

Leptin říká vašemu mozku, že jste měli dost jídla. Bez dostatečného spánku váš mozek redukuje leptin a zvyšuje ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu. Tok těchto hormonů by mohl vysvětlit noční jezení nebo proč se někdo může později v noci přejídat.

Nedostatek spánku může také způsobit, že se cítíte příliš unavení na cvičení. Snížená fyzická aktivita vám může v průběhu času způsobit přibírání na váze, protože nespalujete dostatek kalorií a netvoříte svalovou hmotu.

Spánková deprivace také způsobuje, že vaše tělo po jídle uvolňuje méně inzulínu. Inzulin pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi (glukózu).

Spánková deprivace také snižuje toleranci těla na glukózu a je spojena s inzulínovou rezistencí. Tato narušení mohou vést k diabetes mellitus a obezitě.

4. Na kardiovaskulární systém

Spánek ovlivňuje procesy, které udržují vaše srdce a cévy zdravé, včetně těch, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, krevní tlak a hladinu zánětu. Hraje také zásadní roli ve schopnosti vašeho těla léčit a regenerovat cévy a srdce.

Lidé, kteří nespí dostatečně, mají vyšší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Jedna studie pak spojila přímo nespavost se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.

5. Na endokrinní systém

Produkce hormonů opravdu hodně závisí na vašem spánku. Pro produkci testosteronu potřebujete nejméně 3 hodiny nepřerušovaného spánku, což je zhruba doba vašeho první REM epizody. Probouzení přes noc může ovlivnit produkci hormonů.

Toto přerušení může také ovlivnit produkci růstového hormonu, zejména u dětí a dospívajících. Tyto hormony pomáhají tělu kromě dalších růstových funkcí budovat svalovou hmotu a regenerovat buňky a tkáně. Hypofýza uvolňuje růstový hormon po celý den, ale i dostatečný spánek a cvičení také pomáhají uvolňovat tento hormon.

Léčba spánkové deprivace

Nejzákladnější formou léčby deprivace spánku je získání přiměřeného množství spánku, obvykle 7 až 9 hodin každou noc.

Často se to snadněji řekne, než udělá, to víme. V tomto okamžiku možná budete potřebovat pomoc od svého lékaře nebo odborníka na spánek, který v případě potřeby může diagnostikovat a léčit možnou poruchu spánku.

Poruchy spánku mohou ztěžovat kvalitní spánek v noci. Mohou také zvýšit vaše riziko výše uvedených účinků deprivace spánku na tělo.

Následuje několik nejběžnějších typů poruch spánku:

 • obstrukční spánková apnoe
 • narkolepsie
 • syndrom neklidných nohou
 • nespavost
 • poruchy cirkadiánního rytmu

K diagnostice těchto stavů může lékař objednat spánkovou studii. To se tradičně provádí ve formálním spánkovém centru, ale nyní existují možnosti, jak měřit kvalitu spánku i doma.

Pokud vám byla diagnostikována porucha spánku, může vám být podán lék nebo zařízení, které vám v noci udrží otevřené dýchací cesty (v případě obstrukční spánkové apnoe), které vám pomohou v boji proti této poruše, abyste se mohli dobře a kvalitně vyspat.

Pokud trpíte nebo se zhoršují problémy s nedostatečným spánkem nebo ospalostí během dne, je opravdu dobrým prvním krokem k získání úlevy spolupráce s lékařem. Lékař může vyhodnotit vaši situaci a doporučit léčbu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Ve většině případů je zaměření na spánkovou hygienu – vaše spánkové prostředí a každodenní návyky – ústřední součástí prevence a léčby spánkové deprivace.

A co vy? Máte špatný spánek? Co vám pomáhá? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o spánku přečíst?

VIDEO: Jak vypadá únava po 48h – Bláznivý pokus čt odhalil jaký vliv má nedostatek spánku na člověka

Sponzorováno

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Spánková deprivace – jak moc má negativní vliv na zdraví?”

 1. Kráťa napsal:

  Něco z toho asi potkalo mě. Zhruba půl roku, spím 2-3 hodiny, 4-6 hodin vzhůru a tak stále dokola. Nic neudělám a nemohu přijít na to, proč to tak mám.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva