Sponzorováno

Včelí pyl a zdraví – je to přírodní lék s prospěšnými látkami 4.83/5 (18)

Včelí pyl je prevencí zácpy i průjmy

Včelí pyl je prevencí zácpy i průjmy

Včelí pyl je bohatý například na rutin, který posiluje cévy. Další látky blahodárně ovlivňují tělesnou i duševní kondici, proto je výborným doplňkem stravy pro starší lidi nebo v době rekonvalescence po vážnějších nemocech. Včelí med, mateří kašička nebo včelí propolis jsou běžnou součástí našich domácností a s oblibou je používáme. Jenže včelaři nabízejí k prodeji i včelí pyl, který je pro zdraví výjimečně prospěšný.

Pozor, není pyl jako pyl

Včelí pyl obsahuje velké množství prospěšných látek, jako například vitamíny, minerály, mastné kyseliny či proteiny. Jeho složení však závisí na rostlin, ze kterých pochází. Podstatnou roli hraje i způsob zpracování a následné uskladnění.

Složení včelího pylu

Včelí pyl patří k produktům, které jsou nabité antioxidanty bojujícími proti volným radikálům. Složení včelího pylu je opravdu působivé. Nacházejí se v něm vitamíny A, C, D, E, K, skupiny B, draslík, hořčík, železo, křemík, vápník, proteiny, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, ale i sacharidy, enzymy a další látky.

Pro koho je včelí pyl vhodný?

Včelí pyl dokáže prý pomoci při poměrně širokém spektru problémů:

  • Včelí pyl je zásobárnou rutinu, který má pozitivní účinky na cévy. Ocení ho lidé, kteří mají problém s křečovými žilami nebo hemeroidy.
  • Jste ve stresu, pociťujete nervozitu a celkové vypětí? I v tomto případě je včelí pyl k nezaplacení, protože má pozitivní účinky na nervovou soustavu.
  • Jelikož je výjimečně bohatý na živiny, posiluje obranyschopnost a pomáhá dostat se do formy po nemocech nebo operacích.
  • Je označován také jako prostředek proti stárnutí nebo „elixír mládí“, protože pozitivně ovlivňuje duševní i fyzickou stránku člověka.
  • Pomáhá při problémech s prostatou i s příznaky, které se vyskytují v období klimakteria.
  • Podporuje chuť k jídlu a je bojovníkem proti únavě. S užíváním se doporučuje začít například na jaře, když mohou organismu chybět důležité látky a je zanesené toxiny.
  • Sáhněte po něm i tehdy, když se potřebujete soustředit například na důležitou pracovní úkol.
  • Doporučuje se užívat i při problémech s neplodností, protože stimuluje produkci pohlavních hormonů.
  • Je prevencí zácpy i průjmy, tedy zajišťuje správné fungování střev.
  • Je vhodný při anémii, která vzniká nejčastěji z nedostatku železa v lidském organismu.
  • Pomáhá při kožních problémech jako ekzémy nebo akné a také podporuje růst vlasů.
  • Díky pestré škále zdraví prospěšných látek je užitečný i jako doplněk při hubnutí, který dodává živiny a napomáhá správnému fungování metabolismu.

Důležité: Dodržujte dávkování!

Při nedodržení dávkování může dojít k hypervitaminóze (předávkování vitaminy). I proto odborníci doporučují dělat si při užívání včelího pylu přestávky. Dospělým se doporučuje konzumovat jedna čajová lžička (cca 5 gramů) denně jako prevence. Při zdravotních problémech lze užívat 2-3 čajové lžičky, maximálně však 20 g denně. Ještě předtím je však vhodné vyzkoušet užít pouze několik zrníček, zda nedojde k alergické reakci. Konzultovat užívání včelího pylu by měli s lékařem alergici!

Sponzorováno

Jak včelí pyl chutná ještě lépe?

Pokud vám nevyhovuje samotné užívání pylu, tak ho přimíchejte do jogurtu, džusu, ovesných vloček, kaší nebo jiného jídla. Existují však i další způsoby. Rozmíchejte včelí pyl spolu s medem ve vodě a vypijte. Popřípadě jej přidejte do ovocných salátů nebo jím vyzdobte koláče či zákusky. V žádném případě jej však nepoužívejte do jídel, které se budou tepelně upravovat, protože tehdy dochází ke ztrátě jeho vlastností.

Pyl z květů obsahuje bílkoviny, mastné kyseliny, vitamíny, minerální látky a jiné cenné látky pro lidský organismus. Člověk je však nedokáže zpracovat jednoduchým spolknutím pylu. Aby se pylová zrnka daly strávit a využít, musí pyl projít fermentací (štěpením) v medu nebo v medové vodě. Léčivé účinky pylu velmi závisí na rostlinném druhu, ze kterého pocházejí, od způsobu zpracování i skladování.

Výhody používání včelího pylu

  • tlumí růst některých mikrobů
  • pozitivně ovlivňuje psychiku člověka, zklidňuje a potlačuje nervové napětí
  • zvyšuje chuť k jídlu (vhodný zejména při rekonvalescenti po těžkých nemocech nebo operacích, po zvýšené psychické zátěži nebo pro starší lidi k udržení dobré fyzické a duševní kondice)
  • zabraňuje lámavosti kapilár a udržuje normální propustnost cévních stěn (kvůli obsahu vitamínu P – rutinu a kyseliny askorbové)

Nevýhody včelího pylu

  • hypervitaminóza při nekontrolovaném užívání pylu

Při orálním užívání pylu nehrozí u pacientů trpících na alergii na pyl prakticky žádné nebezpečí. Podstatou klinických pylových alergií je přecitlivělost na pyl anemofilných rostlin (opylují se větrem), jejichž zrníčka jsou menší a lehčí. Pyl entomofilných rostlin (opylují se hmyzem), který sbírají včely, vyvolává alergické reakce jen výjimečně. Někteří autoři doporučují desenzibilizaci inhalačních pylových alergií perorálním užíváním pylu.

Dávkování včelího pylu

Dětem ve věku 3-5 let se obvykle podává 12 g pylu denně, ve věku 6-12 let 16 g denně a mládeži nad 16 let i dospělým do 20 g denně. Celkové denní množství se rozdělí na 3 dávky. Dospělým se obvykle podává 1 kávová lžička 3krát denně. Pylové obsahové látky rychle podléhají enzymatickým změnám, přičemž mění své vlastnosti. Proto je výhodnější užívání stabilizovaných přípravků.

Včelí pyl i když jste na dně…

Pyl se doporučuje při fyzickém vyčerpání, anémií a během rekonvalescence. Přesto pokud začnete terapii pylem, poraďte se se svým lékařem. Mnoho lékařů varuje před užíváním velkého množství pylu, může vyvolat v organismu porušení vitamínové rovnováhy. Proto je při léčebné kúře nezbytná přestávka. Pyl přináší dobré výsledky i při depresích a snížené potence. V případě chronické zácpy nebo přehánění reguluje střevní funkce. Pyl je biologický stimulátor, který výborně působí na produkci pohlavních hormonů. Pyl to je mužský element květu, který představuje přirozený, vysoce kvalitní, koncentrovaný, výživný a biologicky aktivní produkt stravování.

Sponzorováno

Přečtěte si také náš druhý článek o pylu a zdraví.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Včelí pyl a zdraví – je to přírodní lék s prospěšnými látkami”

  1. Maximilian napsal:

    Velmi zajímavý článek. Sám včelařím několik let a včelí pyl také nabízím. Bohužel tento rok je to hodně mizerné. Potrápila mě varroáza, takže teď budu muset léčit a léči a léčit (snad zabere thymovar). Tak doufám, že příští rok bude úroda lepší.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva