Sponzorováno

Zdroje bílkovin v potravinách – které jsou nejlepší? 4.84/5 (19)

Vejce jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin...

Vejce jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin…

Bílkoviny jsou pro lidské tělo základem. Z jakého důvodu? Pokud se rozhodnete cvičit a posilovat své svalstvo, jsou bílkoviny vhodné především pro stavbu svalové hmoty. Stejně tak mohou být vhodné i z toho důvodu, že z nich tělo bude v případě nouze získávat potřebnou energii.

To jsou hlavní důvody, proč je dobré do stravy dostatek bílkovin skutečně zařadit. Podívejte se společně s námi na to, jaké potraviny jsou v daném směru těmi nejlepšími.

Živočišné zdroje bílkovin

Podívejte se na zajímavé zdroje bílkovin v živočišné říši:

Ideální je drůbeží maso

Začneme v říši zvířat, jelikož právě odtud jich můžeme načerpat skutečně celkem velké množství. Pokud máme být konkrétní, je určitě vhodné maso bílé. Tedy to drůbeží. Sem se řadí nejenom to kuřecí, ale také krůtí. Ideální je, pokud se jedná o maso z prsou a pokud se zároveň jedná o část, která je bez kůže a je minimálně tučná. Jedině tak budete mít jistou, že dostanete do těla pořádnou porci bílkovin a nikoliv tuků. Tuto informaci je dobré znát hlavně ve chvíli, kdy uvažujete o dietním režimu.

Náš tip: zkuste tyto proteiny

Jsou i další druhy masa, kde bílkoviny najdeme

Nezapomínejme také na další druhy masa, kde jsou bílkoviny zastoupeny v poměrně velkém množství. Je to samozřejmě i maso vepřové. Zde skutečně dbejte na to, že by se mělo jednat o libový kus. Ideální je zvolit třeba kýtu. Co naopak nedoporučujeme, to jsou takové typy masa, jako:

  • Krkovice
  • Plecko
  • Bůček

TIP: Jak poznáte, že přijímáte málo bílkovin?

Kromě vepřového masa můžete zamířit i do segmentu zvěřiny. Ne každé takové maso je ale z hlediska obsahu bílkovin tím ideální. Máme-li být konkrétní, doporučujeme třeba to kančí, které navíc i skvěle chutná a umožní celou řadu různých úprav. Dále neopomíjejme také maso králičí, které je při správné úpravě také velmi jemné. Na co se logicky také nesmí zapomínat, to jsou ryby. Ty by měly být základem jídelníčku nejenom pro obsah zdravých tuků, ale i proto, že také bílkoviny jim nejsou cizí. Dobrou volbou může být třeba losos, ale chybu neuděláte ani s jakoukoliv jinou rybou.

Co dále ze zvířecí říše vás zaujme?

Pokud zůstaneme i nadále v živočišném segmentu, rozhodně nesmíme zapomínat na další zdroje bílkovin. Je to třeba vejce, kde ale musíme připomenout, že zde je ideální konzumovat výhradně jenom bílek. Stejně tak je dobrým zdrojem bílkovin také mléko. V souvislosti s tím, jasně pozitivně vycházejí i mléčné výrobky, jako mohou být sýry, nebo tvaroh. A zajímavý zdroj bílkovin je také řecký jogurt.

Ve všech daných případech doporučujeme podobně jako u masa celkem velkou obezřetnost. Pokud chcete vašemu tělu skutečně prospět, je dobré zaměřit se na takové potraviny, které budou obsahovat malé množství tuku. Kromě mléčných výrobků nesmíme zapomínat ani na produkty z masa. Ideální příklad je kvalitní šunka, s velkým podílem masové složky. Z vaječných bílků je poté vyráběn produkt označený jménem Šmakoun, který také nabídne dobrou zásobu bílkovin pro lidské tělo.

Sponzorováno

Co takhle rostlinné zdroje bílkovin?

Ano, i v rostlinách můžeme bílkoviny najít a i zde můžeme říci, že zde mají poměrně zajímavé zastoupení. To je dobrá zpráva pro toho, kdo se chce odpoutat od živočišných potravin a postavit svůj jídelníček jenom na rostlinné stravě. Mezi ukázku toho, kde se bílkoviny nacházejí, patří třeba:

  • Mandle
  • Sezamová semínka
  • Mák

Stejně tak nesmí chybět ani široká škála luštěnin. Dominuje hrách, stejně jako fazole, nebo čočka. Zapomínat byste neměla ale ani na oblíbenou cizrnu. Dále to mohou být také četné obiloviny. Zde však pozor hlavně na jejich kvalitu. Ne všechny vám mohou vyhovovat.

Láká také sója

I ta je rostlinného původu a tak ji do svého jídelníčku zcela přirozeně může zařadit i ta z vás, která se vyhýbá masu. Velkou výhodou sóji je rozhodně to, že i ta dokáže nabídnout celkem vysoký obsah bílkovin. A proto je její konzumace také poměrně hojně doporučována. Dnes se navíc stále rozšiřuje oblast výrobků, kde ji můžeme nalézt.

Standardní sójové maso zná pravděpodobně každý z vás. Rozhodně to ale není jediná možnost, jelikož poměrně moderními potravinami je tofu, stejně jako i tempeh.

Co takhle moderní rostlinná jídla?

Ano, i v těch je bílkovin poměrně dost. Obvykle dochází ke spojení právě sóji, stejně jako bílkovin. Výsledkem toho mohou být třeba vegetariánské řízky, karbanátky, stejně jako sekaná, nebo i klobásy a párky. I zde tak najdeme z hlediska bílkovin poměrně dobré složení, nehledě na další pozitiva, jako je třeba minimum tuku. Samozřejmě počítat je třeba s tím, že to jsou hlavně náhražky klasického masa. I když mohou vypadat jako maso, konzistence a chuť nebude taková. Bude jí však velmi podobná.

Jak jsou na tom méně tradiční potraviny?

Podívat bychom se měli i do segmentu méně tradičních potravin, které mají ženy často zařazené ve svém jídelníčku. Jedná se třeba o zelený ječmen, který je takzvanou super potravinou. Právě z důvodu jeho jiných vlastností se na obsah bílkovin poměrně zapomíná. A to i přesto, že je jejich dobrým zdrojem. Totéž můžeme říci také v případě, kdy se rozhodneme do jídelníčku zařadit doplněk nesoucí název Chlorella. Zde obsah bílkovin hravě strčí do kapsy třeba luštěniny. A to až dvojnásobně.

A jak jste na tom s bílkovinami vy? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si dále o bílkovinách přečíst?

VIDEO: Proč naše tělo potřebuje bílkoviny a kde je najdeme

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva