Čajovníkový olej (tea tree) na bradavice – jak a proč použít? 4.8/5 (10)

Sponzorováno

Čajovníkový olej (tea tree) na bradavice - jak a proč použít?Tea tree olej (česky tedy čajovníkový olej) je dobře znám díky své silné vůni a svým antimikrobiálním vlastnostem. Čajovníkový olej, který se často používá v alternativní medicíně, má schopnost zabíjet bakterie a viry. Tea tree oil může být účinnou léčbou bradavic, které jsou způsobeny více než 100 různými kmeny lidského papilomaviru (HPV).

Čajovníkový olej se získává z listů australského čajovníku. Domorodí obyvatelé Austrálie ho odedávna používali k léčbě ran a infekcí. Dnes se čajovníkový olej nachází v mnoha kosmetických produktech, jako jsou zvlhčovače, šampony a mýdla.

Tea tree olej se běžně používá k léčbě akné, mykózy nohou a plísňových infekcí. Jako přírodní antiseptikum lze čajovníkový olej často nalézt v mýdlech na ruce, čisticích prostředcích a antibakteriálních gelech. Může dokonce pomoci zabránit šíření virů, jako je chřipka.

Bradavice jsou také způsobeny viry, které se šíří z člověka na člověka. Jsou běžné u dětí a dospívajících, ale mohou se objevit v jakémkoli věku. Mnoho lidí dostane bradavice na rukou, genitáliích nebo nohou.

Bradavice jsou celkem neškodné, ale mohou být někdy i bolestivé. Pokud se bradavice neléčí, může trvat až dva roky, než zmizí. Naštěstí existuje několik způsobů léčby bradavic. Bradavice lze léčit v ordinaci lékaře, volně prodejnými přípravky nebo domácími prostředky.

Proč zkusit čajovníkový olej na bradavice?

Má antivirové vlastnosti

Tea tree olejíček má antivirové vlastnosti, které se ukázaly jako účinné proti běžným patogenům. Studie z roku 2001 zjistila, že kombinace oleje z čajovníku a eukalyptového oleje účinně působí proti viru herpes simplex.

Studie z roku 2013 zjistila, že čajovníkový olej může zabránit šíření chřipky. Zatímco testy účinnosti tea tree oleje proti HPV ještě nebyly provedeny, je to určitě možnost, která se zdá být reálnou.

Pro posílení imunity

Jednou z potenciálních možností léčby bradavic je použití vlastního imunitního systému vašeho těla. Jedna studie naznačuje, že aktivuje bílé krvinky imunitního systému. To znamená, že při aplikaci na bradavice může čajovníkový olej aktivovat bílé krvinky, aby s nimi bojovaly.

Pro očištění

Čajovníkový olej je účinným antimikrobiálním prostředkem. Po staletí se používá k čištění ran a prevenci infekcí. Bradavice na rukou a nohou se mohou snadno šířit z člověka na člověka, zejména ve společných prostorách, jako jsou tělocvičny nebo šatny. Domácí čisticí prostředek obsahující olej z čajovníku vám může zabránit v šíření bradavic na další lidi.

Sponzorováno

Jak používat čajovníkový olej na bradavice

Tea tree olej lze použít několika různými způsoby.

Koncentrovaná dávka

Tea tree oil lze nalézt v několika různých koncentracích, včetně 5, 10 a 100 procent. Pokud se chystáte vyrábět vlastní recepty, kupte si 100% extrakt z čajovníkového oleje. Pokud jej chcete zředit, můžete tak učinit později.

Pro vysoce koncentrovanou dávku tea tree oleje namočte vatový tampon se 3 až 4 kapkami. Držte vatový tampon na bradavici po dobu 5 až 10 minut, opakujte 2 až 3krát denně.

Případně přilepte vatový tampon na bradavici a nechte přes noc pěkně působit.

Australské kombo

Zvažte smíchání jednodílného tea tree oleje s jednodílným eukalyptovým olejem. Tato kombinace byla prokázána jako účinná proti některým virům. Naneste směs na vatový tampon nebo gázový tampon a připevněte ji k bradavici obvazem. Používejte tuto směs vždy večer, dokud bradavice nezmizí.

Potřete směsí olejů

Zkuste smíchat jeden díl tea tree oleje s jedním dílem oleje ze santalového dřeva. Nedávná studie zjistila, že lokální aplikace santalového oleje vyřešila bradavice v asi 80 procentech případů. Třete si tuto směs na bradavice dvakrát denně po dobu 12 týdnů, nebo dokud bradavice nezmizí.

Kyselý peeling

Jedna z nejčastěji používaných léčby bradavic zahrnuje jemnou kyselinu nazývanou kyselina salicylová. Nachází se v mnoha volně prodejných krémech na akné. Zkuste přidat pár kapek tea tree oleje do krému na akné s kyselinou salicylovou. Aplikujte směs na bradavici jednou denně, dokud se kůže nezačne odlupovat a bradavice nespadne.

Nežádoucí účinky a rizika

Tea tree olej by se nikdy neměl požívat vnitřně. Polknutí tea tree oleje je nebezpečné a může vést ke zmatení a ztrátě svalové koordinace.

Tea tree oil je silný produkt, který u malého procenta lidí vyvolává alergické reakce. Před použitím na bradavici proveďte malý test na zdravé kůži. Naneste tea tree olej přímo na předloktí a sledujte jej alespoň 24 hodin. Pokud se u vás objeví vyrážka nebo jiné podráždění kůže, přestaňte olej používat.

Sponzorováno

Mě takto čajovníkový olej hodně pomohl. A co vám? Napište mi pak do komentářů.

A dále si o čajovníkovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva