Sponzorováno

Pozor na chřipku, může být nebezpečná! 4.71/5 (14)

Pozor na chřipku, může být nebezpečná!

Co to je z odborného hlediska chřipka?

Chřipka je virové onemocnění, jehož původcem jsou viry rodu Orthomyxoviridae. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které každým rokem způsobí po celém světě několik tisíc úmrtí.
Zvláštností viru chřipky je, že neustále mění svoji strukturu, takže imunitní systém proti němu nemůže účinně zasáhnout. Každým rokem se struktura viru mění, což umožňuje vznik nové epidemie.

Jak se chřipka přenáší?

Chřipka se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka při kýchání, nebo kašli. Kapénky obsahující virus člověk vdechne, a o 3 dny později u něj nemoc propukne.

Historie chřipky

O výskytu pandemií a epidemií se nám dochoval dostatek záznamů, které nám umožňují vytvořit si představu o jejím působení v minulosti. Ve 4.stol. př.n.l. popsal poprvé průběh chřipky Hippokrates. Roku 1173 proběhla v Německu, Itálii a na našem území první velká zaznamenaná epidemie.
V průběhu dalších století byla zaznamenána řada epidemií a pandemií, z nichž nejzávažnější propukla v roce 1918 a je označována jako tzv.Španělská chřipka. Zasáhla přes polovinu světové populace a vyžádala si řadu životů. Přesné údaje o obětech se značně liší, čísla se pohybují od 20 do 100 miliónu obětí. V nerozvinutých zemích dosahovala úmrtnost až 50% obyvatelstva. V roce 1933 byl objeven a zdolán chřipkový virus ve Velké Británii. V letech 1957-1959 padl za obět Asijské chřipce 1 milión lidí. V letech 1968-1969 zabila Honkongská chřipka v Německu 40 000 a ve světě 1 milión obyvatel. Poslední epidemie z let 1995 – 96 je označována jako středně těžká. V samostatném Německu zemřelo 30 000 převážně starších a nemocných lidí.
Virus chřipky byl objeven v roce 1931 a o devět let později byly rozeznány dva typy, označované písmeny
A a B. V roce 1949 byl objeven ještě třetí, typ C.

Příznaky chřipky

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Sponzorováno

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý a dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Příznaky chřipky tedy jsou následující:

 • horečka 38-40 °C
 • třesavka a zimnice
 • únava a nevolnost
 • bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů
 • světloplachost
 • rýma
 • bolest v hrdle
 • kašel
 • bolest na hrudi
 • zácpa, průjem, zvracení

Léčba chřipky

Vzhledem k tomu, že chřipka je virového původu, léčba antibiotiky je zde neúčinná. Při léčbě chřipky je důležitý klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin, a ke zmírnění bolestí podávat analgetika, a proti vysoké horečce antipyretika (např. Paracetamol). Při závažnějším průběhu je nutná léčba antivirotiky. Je dobré myslet i na přírodní antivirotika.

Očkování proti chřipce

Chřipkový virus neustále mění svoji strukturu, aby zmátl obranné mechanismy lidského těla, proto je obtížné i očkování proti němu. Sérum se vyrábí každým rokem nové, speciálně vyvinuté pro daný druh viru.
Očkovací látka se podává v jedné dávce v injekční podobě, nejlépe na podzim. Očkovací látku vám předepíše praktický lékař na lékařský předpis.

Jak léčit chřipku doma?

Sledujte horečku. Překročí-li teplota 38 stupňů, zmírňujte ji zábaly a vhodnými léky. Dbejte na dostatečný příjem tekutin – pijte ovocné šťávy, čaj a doplňujte vitamin C. Dostatečně odpočívejte na lůžku a pečujte o ucpaný nos.

Sponzorováno

Vdechujte vlhké teplo, používejte vhodné spreje na zduřelou nosní sliznici, lze použít i minerální vodu ve spreji na zvlhčení sliznice. Utište bolest v krku a kašel. Kloktejte každé 2 hodiny 1/4 lžičky soli rozpuštěné ve vodě. Pomohou i pastilky na dezinfekci ústní dutiny. Na kašel bylinkový např. jitrocelový sirup, který usnadňuje vykašlávání hlenu, pokud ale máte suchý kašel, použijte léky, které kašel tlumí.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Pozor na chřipku, může být nebezpečná!”

  1. […] z nás se během svého života nejednou setkají se zdravotními problémy typu nachlazení, chřipka či bakteriální infekce. Není žádným překvapením, že v těchto případech bychom měli […]

  2. […] chladnější období jara a s ním ruku v ruce chřipka. Doslova na každém kroku potkáme kašlající lidi, unavené a zničené. Chřipka je tu s námi […]

  3. […] se i pacientům, kteří se po vážných onemocněních zotavují jen velmi pomalu. Při chřipkách a nachlazení se doporučuje koupel s přidáním čajovníku, výborné výsledky má již po […]

  4. […] je ztráta chuti k jídlu jedním z nejčastějších příznaků mnoha onemocnění, včetně chřipky a nachlazení. Ale proč? „Když jsme nemocní, naše těla reagují komplexně […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva