Sponzorováno

Jak si poradit s bradavicí? 4.87/5 (15)

Jak na bradaviceBradavice patří mezi onemocnění virového původu. Přenáší se většinou drobnými oděrkami, nejčastěji v prostorech, kde je voda. Bradavice jsou malé nezhoubné výrůstky kůže, které mají řadu podob. Od plochých lesklých pupínků až po hnědé či červené vystouplé útvary, které se časem zvětšují. Pokud bradavice nejsou včas léčeny, zpravidla jich rychle přibývá.

Tvorba bradavic souvisí často s oslabenou imunitou a dalšími vlivy, včetně genetických. Jsou tvořeny okrsky kůže, která vyrostla rychleji než zdravá tkáň kolem ní a ztvrdla. Tím, že se na jejich vzniku podílejí viry, šíří se rychle nejen po těle nakaženého člověka, ale i mezi zdravými lidmi. Stačí kontakt s kůží nebo třeba s dlaždicemi na veřejných koupalištích. Z těchto důvodů je vhodné nosit do tělocvičny nebo do areálu plaveckého bazénu obuv.

Bradavic je mnoho druhů, od běžné bradavice na prstech a hřbetu rukou po bradavice na ploskách nohou. Při zvyšujícím se počtu bradavic a při změnách povrchu či velikosti bradavic je velmi důležitá návštěva u kožního specialisty, neboť se mohou zvrhnout v rakovinné bujení.

Jak odstranit bradavice?

Klasické odstranění – chirurgicky, laserem, zmražením (dusíkem) nebo chemickou kauterizací (poleptáním)

Homeopaticky – to znamená přírodními prostředky

POZOR: Pouhým odříznutím se ale bradavice nezbavíte, neboť virus v kůži dál zůstane.

Prevence bradavic

Posílení imunity – multivitaminové a multiminerální přípravky obsahující i karotenoidy a vitamin C.

Možné prostředky pro místní léčbu – vitamin E, C, dále česnekový olej, olej Tea Tree, tinktura z Echinacei nebo gel z Aloe Vera. Uvedené přípravky obsahují protivirové látky, vitamíny E a C podporují i hojení.

Sponzorováno

Postup aplikace léčby přírodními prostředky

Zvolený prostředek přiložte spolu s tlakovým obvazem na bradavici. Při úporných bradavicích ponořte postižené místo kůže nejprve na 20 minut do horké vody a následně aplikujte místní prostředek. Do změklé kůže lék lépe proniká. Dochází-li při aplikaci k podráždění kůže, zřeďte prostředek vodou nebo rostlinným olejem a okolí bradavice ošetřete kosmetickou vazelínou. Obvazy denně vyměňujte. Pozitivní účinky by se mohly objevit již během tří až čtyř dnů. V léčení však nepřestávejte, pokračujte, dokud bradavice nezmizí. Před použitím se poraďte s lékařem, zvláště v případě, jde-li o bradavice na genitálu.

Objeví-li se bradavice na obličeji, lýtkách nebo jiných oblastech, které se vyholují, nepožívejte žiletku, aby se bradavice nešířily. Říznutí nebo škrábnutí do bradavice může způsobit krvácení, infekci nebo jizvení. Vhodnější je tedy elektrický strojek nebo depilační prostředky.

Navštivte kožního lékaře

Kdy navštívit lékaře?

 • mění-li velikost nebo barvu
 • objevíte na kůži ve věku nad 45 let
 • má velikost větší než hrášek
 • samovolně krvácí nebo ji lze snadno rozkrvácet při každodenní práci
 • objevíte na genitálu
 • nezmizí při domácí léčbě do cca dvanácti týdnů

Co si dále o bradavicích přečíst?

VIDEO: Odstranění bradavice laserem

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva