Sponzorováno

Alergie na tea tree oil (čajovníkový olej) – může způsobit nepříjemnosti 4.82/5 (11)

Alergie na tea tree oil (čajovníkový olej)Tea tree oil se v současné době těší oblibě jako „všelék“ na různé kožní problémy, od infekcí po lupénku, a je k dispozici v mnoha produktech pro domácnost a osobní potřebu (šampóny a podobně). Navzdory jeho chemické složitosti a nadšenému používání se však objevilo jen několik zpráv o alergických reakcích na čajovníkový olej.

Sem tam se alergie na čajovníkový olej

Náhlý výskyt svědivé splývající erytematózní, zčervenalé vyrážky na přední části krku a horní části zad přiměl 30letou ženu, aby vyhledala lékařskou pomoc. Nedávno si začala na pokožku aplikovat 5% olej z čajovníku na oblast k léčbě chronické, opakující se tinea versicolor. Tuto terapii doporučil odborník na bylinky.

Alergická kontaktní dermatitida byla hlášena asi u 5 % těch, kteří užívali tea tree oil. Kožní reakce se pohybují od mírné kontaktní dermatitidy až po těžkou puchýřkovou vyrážku. Pacienti s alergií na benzoin v anamnéze by neměli používat olej z čajovníku kvůli zkřížené reakci. Existuje jedna zpráva o závažných subepidermálních puchýřcích u pacienta s lineárním onemocněním IgA, který měl kontakt s olejem z čajovníku.

Tea tree oil se destiluje z listů Melaleuca alternifolia, australského stromu. Tradičně je známý pro své antiseptické vlastnosti, i když jen málo publikovaných randomizovaných, kontrolovaných studií podporuje toto použití. V jedné klinické studii bylo zjištěno, že 4týdenní kúra s 5% šamponem z čajovníku je lepší než placebo při odstraňování seboroické dermatitidy pokožky hlavy, obvykle způsobené Malassezia furfur.

Sponzorováno

Výsledky jiné studie u pacientů s tinea versicolor navrhly, že tea tree oil může sloužit jako rozumná alternativa k tradičním antimykotikům. V současné době má čajovníkový esenciální olej doporučení pro léčbu tinea pedis, seboroické dermatitidy, onychomykózy, genitálního oparu, infekce Staphylococcus aureus rezistentní na meticilin, zánět dásní, a kandidové infekce.

Tea tree oil si získal popularitu jako lokální antibiotikum a antimykotikum. Lékaři si ale musí být vědomi potenciálních alergických reakcí na tea tree oil a radit pacientům, aby přerušili užívání už při prvních známkách citlivosti.

Protože pacienti často opomíjejí zmínit, že používali „přírodní“ léky, je důležité, aby si lékaři byli vědomi potenciálních nežádoucích účinků těchto produktů.

Sponzorováno

Zmíněnému pacientovi bylo řečeno, aby si aplikoval hydrokortison 1% krém ke snížení zánětu a svědění a podle potřeby používal chladivé obklady. Vyrážka úplně vymizela do týdne po vysazení tea tree oleje.

A dále si o čajovníkovém oleji přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva