Sponzorováno

Oregánový olej a zdraví – chrání před nemocemi! 4.85/5 (46)

Oregánový olej a zdraví - chrání před nemocemi!Oregánový olej – ochrání vás před choroboplodnými zárodky, které se mohou skrývat v jídle. Jak vyrobit oregánový olej? Čerstvé oregano omyjte a osušte. Vložte jej do skleněné láhve a zalijte panenským slunečnicovým olejem tak, aby byly všechny rostliny pod hladinou.

Olej nechte dva dny odstát, pak láhev vzduchotěsně uzavřete a uložte na tmavé místo. Po dvou týdnech oregano vyjměte. Olej do roku spotřebujte.

Jaké má oregánový olej účinky?

 • zklidní podrážděné nervy
 • pomáhá srdci pravidelně bít
 • předchází křečím v žaludku
 • dezinfikuje trávicí soustavu
 • vyhání z těla parazity

Oregáno (Dobromysl obecná) bylo odedávna používáno jako velmi užitečná rostlina. Její základní účinnou látkou je silice karvakrol, jejíž obsah v našem oleji dosahuje 70-80 %.

Náš tip: Zkuste tyto esenciální oleje

V obchodech najdete i oregánový olej, který se lisuje za studena. Kvalitní bioolej stojí kolem tří set korun za 30 ml. Není určen k vaření ani na pečení, ale zejména k boji proti zdravotním problémům. Prokázalo se, že v některých případech kvasinkových onemocněních je dokonce lepší než antibiotikum, a to již při relativně nízkých dávkách.

Zvyšuje tvorbu trávicích šťáv. Hodí se i na potření okrajů pizzy, do brambor a na všechny druhy masa. Do nádoby s olejem nesmí proniknout vzduch. Během prvních dvou týdnů můžete vršek nádoby nebo láhve přikrýt i potravinovou fólií, kterou upevníte gumičkou.

Oregánový olej se hodí i pro venkovní použití. Vyzkoušejte ho na štípance od hmyzu a bradavice.

Oregánový olej je super i na plíseň

Pokud máte problémy s neustále se opakujícími záněty, infekcemi, mykózami, zda trávicími problémy, ve vašem těle se může skrývat plíseň, která způsobuje celou paletu podobných neduhů. Zbavit se jí není častokrát až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Velmi účinným pomocníkem je například i oregánový olej.

Oregánový olej má vynikající složení. Obsahuje zejména látku zvanou karvakrol, která funguje jako přirozený zabiják bakterií, virů, infekcí, mikrobů a parazitů. Oregánový olej působí i antisepticky a také dezinfekčně. Na základě těchto daností se používá i na infekce na povrchu těla – na kůži a sliznicích.

Sponzorováno

Používali ho už i naši předkové

Oregánový olej se lisuje za studena z oregana, které se v sušeném stavu používá i jako koření. Tato rostlina se přirozeně vyskytuje ve Středomoří a je silně aromatická. Olej z ní byl hojně využíván i v léčitelství starších generací a to zejména v souvislosti s podporou trávení, ale i dýchání a také funkce kloubů.

Ale jeho použití se váže zejména s bojem proti plísním, ať už tím viditelným – na povrchu těla, nebo tím neviditelným, ale o to nebezpečnějším – uvnitř organismu.

V souvislosti s oregánový olejem bylo provedených více než 30 studií. Výsledky jednoznačně potvrzují, že díky svému složení a účinné látce carvacrol dokáže zabíjet celou řadu nebezpečných mikroorganismů, včetně bakteriálních a zejména plísňových původců onemocnění.

Alternativa antibiotik

Prokázalo se, že v některých případech kvasinkových onemocnění je dokonce lepší než antibiotikum a to již při relativně nízkých dávkách. Stejně bylo dokázáno, že dokáže lépe účinkovat proti řady bakterií Staphylococcus a dokonce mnohem více než antibiotika (penicilin, streptomycin a vankomycin). Proto může představovat účinnou léčbu proti bakteriím rezistentním na antibiotika. Vyléčit se mu podařilo 19 z 25 zkoumaných bakteriálních kmenů a další 4 vykazovaly velmi příznivé výsledky.

Co tento poklad obsahuje?

Oregánový olej se skládá z několika blahodárně působících složek, například esenciálních olejů (karvakrol, thymol, borneol), kyseliny rozmarýnové, terpenoidů, sterolů, vitaminu A a C, jakož i flavonoidů.

Je silným a účinným antioxidantem, což znamená, že chrání vaše buňky před volnými radikály i před rakovinou. Olej z oregána obsahuje cca 30 aktivních složek včetně dalších silic, fytosteroly, flavonoidy a další látky.

Oregánový olej pomáhá i při:

 • žaludečních potížích
 • problémech se žlučníkem
 • při infekčních průjmech, ale i při zácpě
 • kožních problémech (ekzémy, lupénka, akné, bradavice, kožní plísně)
 • infekcích dýchacích cest
 • zánětu středního ucha
 • alergii, astmatu
 • podpůrné léčbě Helicobacter pylori

Jeho použití je vnitřní i vnější

Dávkování se obvykle doporučuje dvakrát denně po půl kávové lžičky ráno a večer. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy a také děti. Je však doporučován například i na aromaterapii.

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti v komentářích.

A co si dále přečíst o olejích?

VIDEO: Jak se dá udělat oregánový olej?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Oregánový olej a zdraví – chrání před nemocemi!”

  1. […] TIP: Zkuste si udělat také oreganový olej […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva