Sponzorováno

Co jsou to bezlepkové potraviny? 4.86/5 (7)

bezlepkové potravinyBezlepkové potraviny jsou určeny pro lidi s celiakií. Přestože základem při tomto onemocnění je vyloučení lepku z jídelníčku, i tak ho může dle platné legislativy ČR a EU obsahovat malé množství.

Legislativní vymezení pojmů

Jaké jsou potraviny vhodné pro lidi trpící celiakií:

Jsou to potraviny pro osoby s nesnášenlivostí lepku a jsou pro zvláštní výživu, jsou speciálně vyrobené, upravené nebo zpracované tak, aby splňovaly zvláštní výživové požadavky osob s nesnášenlivostí lepku.

Co je to gluten:

Je to bílkovinná frakce z pšenice, žita, ječmene, ovsa, nebo jejich kříženců a derivátů, na kterou mají některé osoby nesnášenlivost a která je nerozpustná ve vodě a 0,5 M roztoku chloridu sodného.

Co je to pšenice:

Je to jakákoliv odrůda Triticum.

Obsah lepku a označování potravin pro celiakií

Všechny potraviny vhodné pro bezlepkovou dietu musí mít po zpracování žádný nebo minimální obsah lepku do 100 mg / kg. Pro odstranění lepku z potravin kde se používá pšenice nebo jiné obiloviny se používají speciální postupy.

 • Označení potraviny jako „bez lepku“, mohou mít potraviny, které obsahují maximálně 20 mg lepku / kg.
 • Označení potraviny jako „potravina zvlášť zpracována s cílem redukce lepku“ mají limit pro gluten 20 – 100 mg / kg v potravině. Tyto potraviny se označují jako nízkogluténové nebo „low gluten“.

Jiné postavení má pro své odlišné vlastnosti obilnina oves a výrobky ze speciálně pěstovaného ovsa, přičemž obsah lepku nesmí být v definitivním výrobku více než 20 mg / kg.

Sponzorováno

Podle platných zákonů, které určují obsah Codex Alimentarius SR musí bezlepkové potraviny splňovat obecné požadavky na bezpečnost a také požadavky na potraviny používané s ohledem na zvláštní výživu a na výživové doplňky. Pro potraviny určené k celiatické dietě je nutné speciální označení a uvedení složení na obalu nebo příbalovém letáku. Dietetická potravina pro celiaky je používána pro zvláštní lékařské účely a je vytvořena na spolehlivém léčebném principu a zásadách pro správnou výživu. Její použití podle návodu výrobce musí být bezpečné, užitečné a účinné při uspokojování konkrétních nároků na výživu osob.

Testování lepku v potravě

Obiloviny jsou jednou z nejběžněji používaných přísad i jiné než obilné stravy. Používají se také jako zahušťovadla u masných, či zeleninových jídlech a při výrobě masných i mnoha jiných výrobků např. párků, masových konzerv a podobně. Pro kontrolu obsahu lepku v potravinách se používají testy ELISA vypracované na základě monoklonálních nebo polyklonálních protilátek schopných rozeznat toxické složky ve vzorcích potravin.

Co si dále přečíst?

VIDEO: Bezlepkový chleba za 2 minuty

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva