Sponzorováno

Esenciální olej Tea tree (Melaleuca Alternifolia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.86/5 (7)

Tea tree olej má antiseptický a protiplísňový účinek.

Tea tree olej má antiseptický a protiplísňový účinek.

Popis esenciálního oleje Tea tree (Melaleuca Alternifolia)

Tea tree neboli čajovník, v botanickém názvosloví známý jako Melaleuca Alternifolia, patří do čeledi Myrtaceae (myrtovité). Je to středně vysoký strom, dorůstající do výšky 7m. Je stálezelený, kvete od října do ledna smetanovými květy. Jeho domovem je Austrálie, konkrétněji Jižní Wales. Z Austrálie se sláva čajovníku rozšířila do celého světa, pěstuje se hlavně v Africe a na Novém Zélandu. Esenciální olej se získává parovodní destilací z listů stromu. Na 1,5 litru je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.

V kosmetice se esenciální olej tea tree používá také kvůli konzervačním schopnostem. Zabraňuje růstu bakterií a mikrobů ve výrobku a prodlužuje jeho trvanlivost.

Přidává se hlavně do výrobků pro mastnou, aknózní a jinak problematickou pleť. Velmi dobře hojí, zlepšuje zajizvení a brání rozvoji infekce. Podporuje celkové zdraví pokožky, vyrovnává barevný tón, má silné antioxidační vlastnosti.

Může být využíván v anti-agingových řadách. Podporuje prokrvení tkání a zlepšuje tvorbu nových kožních buněk. Může se přidávat do mlék proti striím. Esenciální olej tea tree působí proti vším a eliminuje lupy, svědění a vypadávání, proto je oblíbený ve výrobcích vlasové péče.

Stimuluje vlasové folikuly a posiluje kořínky, udržuje zdravou hydrataci pokožky. Esenciální olej tea tree se používá také jako deodorační činidlo a insekticid. Odpuzuje komáry, červy, mravence, různé typy much. V produktech ústní hygieny napomáhá zachovat zdraví dásní, snižuje jejich krvácivost a ničí bakterie v ústech. Je výborným pomocníkem při plísňových onemocněních pokožky a herpesu. Je využíván v aromaterapii hlavně kvůli svým čisticím schopnostem. Eliminuje rozvoj infekce. Působí příznivě na zažívací trakt, oběhový i vylučovací systém, je potopudný a močopudný, mírní otoky. Přináší úlevu při bodnutí hmyzem. Osvědčil se při vaginálních mykózách i bradavicích.

Botanický název: Melaleuca Alternifolia
Čeleď: Myrtaceae (myrtovité).
Destilovaná část rostliny: Listy.
Země původu: Austrálie, Nový Zéland.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tea tree éterickém oleji

Monoterpenické alkoholy (45-50%): terpinen-1-4-ol (25-45%), alfa-terpineol, beta-terpineol, penta-cymeol-8, (+)-cis- et trans-thujanol, monoterpeny: (+) alfa-pinen, beta-pinen, myrcen, alfa-terpinen a gama-terpinen (14-18%), paracymen (3-20%), limonen, terpinolen, seskviterpeny: beta-karyofylen, aromadendren, allo-aromadendren, viridifloren, alfa a beta kadineny, seskviterpenické alkoholy: globulol, viridiflorol, terpenické oxidy: 1,4-cineol, 1,8-cineol (5-9%), epoxykaryofylen II

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z čajovníku

  • Protiplísňový,
  • tonikum trávicího systému,
  • insekticid,
  • protivirový prostředek.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Bezbarvá až světle žlutá, průhledná kapalina.
Aroma: Jeho vůně je pikantní, mužná, svěží, ostrá, zelená.

Účinky čajovníkového oleje

Je vhodný při:

  • nachlazení
  • trávicích potížích
  • kožních plísních
  • při mentální únavě
  • při lupech
  • při bodnutí hmyzem
  • jako desinfekce prostoru

Kontraindikace čajovníkového oleje

Nepoužívat první tři měsíce těhotenství, při kojení, u dětí do šesti let věku. I když se mnohdy uvádí, že se může používat nezředěný, je lepší ho smíchat s nosným olejem, protože neředěný může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.

Neužívat vnitřně, neaplikovat přímo na sliznice neředěný. Nežádoucí účinky esenciálního oleje z čajovníku, je-li používán ve vysokých dávkách, mohou být poměrně závažné, může se objevit zmatek, halucinace, ospalost, kóma, nestabilitu, těžké vyrážky, zvracení, průjem, celková slabost, potíže se žaludkem, abnormality krevních buněk.

Je zakázán u epileptiků. Nikdy nekupujte esenci v průhledné lahvičce, protože v ní dochází brzo k oxidaci jejího obsahu.

Sponzorováno

Používáte tea tree olej? Budeme rádi za vaše tipy pod článkem.

A dále si o oleji přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva