Sponzorováno

Esenciální olej z bazalky posvátné (Ocimum tenuiflorum) – vlastnosti, účinky, kontraindikace 4.78/5 (9)

Posvátná bazalka (Ocimum tenuiflorum)

Posvátná bazalka (Ocimum tenuiflorum)

Popis esenciálního oleje z bazalky posvátné

Posvátná bazalka (Ocimum tenuiflorum) je jednou ze stěžejních bylin ájurvédy, její synonymní název je Tulsi nebo thajská bazalka. Roste v jižní Asii a Africe. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Je to jednoletka nebo trvalka, dorůstající až do výšky jednoho metru, kvete fialovými až červenými květy, její listy jsou tmavě zelené nebo zelené s tmavě červeným středem v závislosti na odrůdě. Esenciální olej se získává z listů a květů parovodní destilací. Výnos a spotřeba rostlinného materiálu jsou stejné jako u bazalky pravé.

Esenciální olej z posvátné bazalky se tradičně doporučuje proti kožním problémům. Je užitečný pro zralou pleť. Prokrvuje, snižuje přílišné maštění. Je výborný pro eliminaci zánětlivých ložisek, abscesů a akné. Podporuje udržení vyrovnaného tónu pokožky. Pro ošetření pleti se míchá do směsí např. s gerániem, tea tree nebo s palmarosou. Působí jako přírodní antibiotikum, antivirotikum, antiparazitikum a antimykotikum. Využívá se také jako protikřečový prostředek.

Při infekcích dýchacích cest napomáhá uvolňovat jejich průchod a usnadňuje vykašlávání. Snižuje bolest kloubů a svalů po namáhavém sportovním výkonu anebo při nemocech pohybového aparátu jako je dna, osteoporóza nebo revmatismus. Aromapsychologie využívá bazalku posvátnou kvůli jejím uvolňujícím a sedativním vlastnostem pro eliminaci stresových situací a uvolnění psychických bloků.

Botanický název: (Ocimum tenuiflorum)
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy a květy
Země původu: Asie, Afrika
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto oleji

Éterický olej bazalka posvátná bývá nejčastěji dostupná v chemotypu eugenol. Fenoly: eugenol (57%), monoterpenoly: linalol (0, 30%), seskviterpeny: beta-karyofylen (30%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z bazalky posvátné

  • sexuální stimulant
  • nervové tonikum
  • imunitní tonikum
  • analgetikum
  • stimulant krevního oběhu
  • proti zánětům

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až světle zelené barvy.
Aroma: Má zelené, sladké, teplé, bylinné aroma.

Účinky esenciálního oleje z bazalky posvátné

Je vhodný při:

  • Bolestech kloubů a svalů,
  • respiračních potížích,
  • křečích trávicího systému,
  • menstruačních křečích.

Kontraindikace

Tento éterický olej by neměly používat těhotné a kojící ženy. Uchovávejte mimo dosah malých dětí. Není vhodná pro použití do deseti let věku. Nepoužívejte, pokud máte v anamnéze náběh na astmatické záchvaty, epilepsii nebo alergie na bylinné éterické oleje. Před prvním použitím proveďte test kožní snášenlivosti.

Může vyvolat alergickou reakci. Neužívat vnitřně, vždy ředit do nosného oleje. Nepoužívat dlouhodobě, nejdéle po dobu 8-10 dní. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně. Nepřidávat do koupele. Může ovlivnit účinnost některých léčiv.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s esenciálním olejem z bazalky posvátné? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o bazalce přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva