Sponzorováno

Prevence strií v těhotenství – jak na to? 4.88/5 (34)

Prevence strií v těhotenství - jak na to?Gratulujeme vám k těhotenství! Je to krásné období v životě ženy (i když se ve skutečnosti na tuto problematiku odpovědi různí, co si budeme povídat). Nicméně gratulujeme. Během tohoto krásného období však také můžete přijít o část svého sebevědomí. Těhotenství se hodně podepisuje na tom, jak vypadáte – vaše tělo, strava a každodenní rutina se přizpůsobují, aby udělaly maximum pro vaše dítě. A tak je to správně. Většina problémů, které při těhotenství vzniknou rychle po porodu zmizí. Je tady však jeden problém, který může zůstat i po porodu. Strie. Bohužel, 75 až 90 procent žen udává, že se jim během těhotenství na břichu vzniknou strie.

Strie se obvykle projevují jako pásy rovnoběžných čar na kůži, jsou zřetelně odlišné barvy a mají i zřetelně odlišnou texturu než vaše normální kůže. Barva může být v rozmezí od fialové až po jasně růžovou či dokonce až světle šedou. Někdy může strie doprovázet i pocit svědění.

Proč strie v těhotenství vznikají?

Strie jsou časté během těhotenství nebo i po těhotenství, kvůli drastické změně hmotnosti matky a kvůli roztahující se kůži v oblasti břicha, která se napíná, aby se přizpůsobila rostoucímu břichu. Dalším přispívajícím faktorem jsou hormonální změny v těle během těhotenství.

Nejčastěji se strie obvykle objevují v oblasti břicha, stejně jako na prsou, stehnech a hýždích, a to zejména během druhého a třetího trimestru. Zatímco konečný výsledek v podobě krásného dítěte nepochybně stojí za to, pokud začnete s prevencí proti striím včas, dají se docela hodně omezit. Vše, co musíte udělat, je zajistit, aby vaše kůže udržovala maximální elasticitu během těhotenství. Pak se vaše pokožka může lépe vypořádat se stresem způsobeným roztahováním. Toho lze dosáhnout několika klíčovými tipy, které si nyní ukážeme.

1. Zvlhčujte a hydratujte pokožku v problémové oblasti

Používejte často hydratační krém k hydrataci pokožky na břiše, stejně jako na všech dalších oblastech, kde si všimnete, že se rozvíjejí strie. Dále kokosový olej, kakaové máslo, mandlový olej, bambucké máslo a olej z pšeničných klíčků jsou oblíbenými a efektivními způsoby, jak udržet pokožku hydratovanou v problémových oblastech během těhotenství. Tyto oleje také mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a podporují regeneraci nových tkání a zdravých kožních buněk.

Doporučujeme hydratovat pokožku ráno po koupání a znovu večer. Pokud to pokožce nestačí, zvlhčujte tuto oblast častěji. Jak oleje nebo krémy používat? Je to snadné:

 • Naneste přírodní olej nebo krém, který jste si vybrali, na postiženou oblast a pak lehce masírujte kruhovým pohybem, aby olej pronikl hluboko do pokožky.
 • Další možností je použít čerstvý gel z aloe vera na tyto problémové oblasti.

2. Sledujte svou váhu

Dalším způsobem, jak můžete zabránit striím je udržení zdravé hmotnosti. Během těhotenství zřejmě přiberete nějaké to kilo v poměrně krátkém časovém úseku. Je normální, že během těhotenství přiberete přibližně 10 a více kg. To je normální a přirozené. Vy se ale musíte se vyvarovat rychlého a nezdravého nárůstu hmotnosti, což může ve finále způsobit, že se vaše kůže roztahuje a vznikne více výrazných strií.

Měla byste jíst více kalorií než před těhotenstvím, ale určitě ne dvakrát tolik. Kalorie by měly pocházet zejména z výživných potravin, nikoliv z nezdravých tuků, které mohou znamenat postupné zvyšování hmotnosti.

Chcete radu? Postupujte podle rozumného režimu zdravé výživy a cvičení podle pokynů svého lékaře. Tak snadno zvládnete svoji váhu.

3. Cvičte i během v těhotenství

Pravidelné cvičení během těhotenství je opravdu důležité. Pravidelné cvičení pomáhá kůži udržet svoji pružnost tím, že výrazně zlepšuje krevní oběh. Cvičení a protahování také přirozeně vyvolávají pocení, čímž odstraňují nežádoucí toxiny z těla. Navíc cvičení skvěle pomáhá zabránit příliš rychlému přibírání váhy, což opět může způsobit zhoršení strií.

Poraďte se se svým lékařem o začlenění lehčích cvičení, jógy nebo speciálního cvičení určeného těhotným ženám do vaší denní rutiny. Pokud máte vysokorizikové těhotenství nebo komplikace, je důležité, abyste se nejprve poradila se svým lékařem o tom, jaký druh cvičení by byl vhodný pro váš stav. Podívejte se na různé cviky v těhotenství.

Po narození dítěte pak můžete cvičit více silové tréninkové a kardio cvičení, které pomáhají pokožce, tím se opět sníží vzhled strií.

Sponzorováno

Třeba takovéto dřepy jsou super cvikem během těhotenství.

Třeba takovéto dřepy jsou super cvikem během těhotenství.

4. Zůstaňte hydratovaná

Ať už jste nebo nejste těhotná, pijte hodně čisté vody po celý den – to je opravdu extrémně důležité pro zdravou pleť. Voda pomáhá detoxikovat vaše tělo a udržuje pokožku pevnou a pružnou.

Podle lékařů je současné doporučení pro každodenní pití vody kolem 2 litrů. Takže pijte tak 8 až 10 sklenic vody denně. Samozřejmě nepijte obrovské množství najednou. Místo toho popíjejte vodu po celý den. Podívejte se na naše další tipy pro lepší hydrataci těla.

A co dál? Současně jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, které pomáhají hydratovat vaše tělo. Například můžete jíst salát s okurkami, paprikami a celerem. Čerstvé ovoce a zelenina jsou také zdravé pro vaše dítě, což je taky super. Hydratační potraviny v těhotenství určitě nevynechávejte.

5. Vyhněte se kofeinu

Během těhotenství má vaše tělo zvýšený požadavek na hydrataci. Kofein má dehydrující účinek na tělo, takže se vyhněte pokrmům a nápojům, které obsahují kofein, jako je třeba káva.

Pokud vaše tělo není správně hydratováno, vaše kůže ztrácí část své elasticity a stane se náchylnější ke tvorbě strií. Také to může způsobit zvýšení volných radikálů v těle. A to nechcete. Snížení příjmu kofeinu během těhotenství je také ve finále dobré pro zdraví vašeho dítěte. Místo kávy můžete pít bylinný čaj, ovocné šťávy a další tekutiny bez kofeinu.

6. Jezte zdravou a výživnou výživu

Jídlo, které jíte, hraje důležitou roli při udržování elasticity pokožky. To si pamatujte. Odborníci doporučují, abyste dodržovala dietu, která vyživuje pokožku zevnitř.

 • Jezte potraviny bohaté na antioxidanty, jako je špenát, borůvky, jahody a jiná zelenina, která pomáhá vyživovat a chránit pokožku.
 • Potraviny obsahující vitamín E, které chrání membrány kožních buněk, jsou rovněž důležité. Potraviny bohaté na vitamín E jsou třeba ořechy, semena, avokádo, brokolice a zelená zelenina.
 • Potraviny obsahující vitamín A pomáhají regenerovat kožní tkáně. Potraviny bohaté na vitamín A jsou třeba mrkev, sladké brambory, mango a červené papriky.
 • Potraviny bohaté na omega-3 jako ryby, rybí tuk, vlašské ořechy, vejce a ústřice jsou také dobré pro vaši pokožku. Když jíte ryby, ujistěte se, že mají nízký obsah rtuti, jako je losos, krevety a treska. Vyvarujte se konzumace syrového rybího masa nebo syrových vajec.

7. Vyzkoušejte suché kartáčování

Exfoliace (tj. odstranění nejstarších mrtvých kožních buněk z povrchu kůže) vaší kůže pomocí techniky suchého kartáčování je další dobrý způsob, jak kontrolovat strie během těhotenství. Suché kartáčování zlepšuje cirkulaci a udržuje pokožku zdravou. Exfoliace pomáhá také pokožce absorbovat hydratující oleje, krémy a pleťové vody.

 1. Před koupáním nebo sprchováním obrušte holou pokožku dlouhými tahy směrem k srdci.
 2. Dělejte to asi 5 minut, zejména na stehnech, pažích, břichu a hýždích.
 3. Dělejte to denně nebo každý druhý den.
 4. Používejte kartáč z přírodních vláken k suchému kartáčování.

A pár dalších tipů

 • V některých případech jsou strie genetické. Ale s náležitou péčí můžete snížit jejich vzhled.
 • Vždy používejte olej na pokožku, ty zlepšují pružnost pokožky, a zabraňují striím.
 • Na kůži nepoužívejte drsné chemikálie. Používejte kožní výrobky vyrobené z přírodních olejů, které hydratují pokožku.
 • Používejte produkty, které obsahují kyselinu glykolovou. Postupujte podle pokynů na obalu.
 • Použijte lokálně přípravky speciálně vyvinuté pro maximalizaci pružnosti pokožky. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil některé přípravky.
 • Vždy se ujistěte, že produkty, které používáte při těhotenství, jsou bezpečné pro použití v tomto období. Zeptejte se svého lékaře vždy, když máte nějaké pochybnosti.

Co si dále o striích přečíst?

VIDEO: Jak na strie v těhotenství?

VIDEO: Jak pečovat o pokožku v těhotenství?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva