Sponzorováno

Borůvky: superpotravina z našich zeměpisných šířek 4.89/5 (18)

Borůvky: superpotravina z našich zeměpisných šířekChodí se na ně hromadně do lesa, zbožňujeme je v koláčích, knedlících, lívancích i jen tak samotné a mají mimořádně zdravotní účinky. Borůvky patří mezi nejzdravější potraviny na světě a my vás z nich navíc naučíme připravovat chutný nápoj. Borůvky jsou známé i díky tomu že působí proti stárnutí. Také jsou velmi vhodné do diety protože obsahují vitaminy a antioxidanty. Miska borůvek obsahuje pouze 80 kalorií a přitom 4g vlákniny, která je zdraví prospěšná.

Dopřejte si štíhlou postavu i lepší náladu

Borůvky, podobně jako další příbuzné drobné bobuloviny, obsahují mnoho antioxidantů, které mají v našem těle téměř zázračné účinky. Díky neustálému boji s volnými radikály a dalšími škodlivinami zpomalují stárnutí a pomáhají předcházet vážným chorobám, především rakovině.

Hlavní benefity borůvek pro naše zdraví

 • Obsahují proti rakovině bojující antioxidanty – ty bojují nejen s rakovinou, ale i dalšími nemocemi.
 • Snižují hladinu cholesterolu a podporují zdraví srdce.
 • Zabraňují makulární degeneraci.
 • Podporují zdraví močových cest
 • Byly nazvány potravinou pro mozek, působí jako prevence proti Alzhaimerově nemoci.
 • Účinky proti stárnutí jsou také potvrzeny.
 • Také jsou vhodné pro diabetiky a prevence proti cukrovce.

Takže co to znamená?

Když do jídelníčku zařadíte dostatek borůvek, můžete se těšit na:

 • lepší zrak
 • zdravé močové cesty
 • bystřejší mozek
 • zdravé srdce
 • štíhlou linii
 • bezproblémové zažívání
 • veselejší náladu
 • silnější imunitu

Ne vždy máte možnost si borůvky nasbírat sami. Jak ve stánku nebo v obchodě poznáte, které borůvky jsou plné zdraví? Vybírejte spíše menší a tvrdší kuličky s hladkým povrchem, při zatřesení s krabičkou by měli samostatně poskakovat.

S chutí borůvek experimentujte!

Borůvky mají velmi specifickou chuť, jídlům navíc dodávají zajímavou barvu. Přidávat borůvky do sladkých jídel, jako jsou buchty nebo knedlíky, je ale škoda. Už proto, že při tepelné úpravě přijdou o velkou část cenných látek. Pochutnejte si na nich bez přidaného cukru. Vyzkoušejte čerstvou borůvkovou šťávu. V ní všechny antioxidanty, vitaminy i minerály zůstanou, a tělo si s ní navíc poradí ještě lépe než s kuličkami. Borůvky přidávejte jako doplněk ke svým oblíbeným odšťavňovacím receptům nebo smoothie! Nebo vyzkoušejte jednu z těchto kombinací:

Sponzorováno

 • borůvky, několik listů špenátu, okurka
 • borůvky, červená řepa, hrst jahod, citron
 • borůvky, dvě jablka, dvě mrkve
 • borůvky, brokolice, celerové stonky, tři mrkve

Záměrně neuvádíme, kolik borůvek do receptů patří. Čím více jich do přístroje přidáte, tím lépe! Nezapomeňte použít vhodný odšťavňovač. Dopřejte si osvěžení, které umí víc, než jen zahnat žízeň.

Proč patří borůvky mezi superpotraviny?

Vám to ještě nestačí? Ok, přidáme dalších několik bodů:

Prvotřídní zdroj vitamínu C

Borůvky jsou známé tím, že jsou výborným zdrojem vitamínu C. Ten naše tělo bezpodmínečně potřebuje k vytváření kolagenu a hlídání zdravých dásní, či kapilár (vlásečnic, čili cév s nejmenším průměrem). Kromě toho vitamín C má základní význam pro absorpci železa a uchovávání bezproblémové imunity a obranyschopnosti organismu.

Spektrum dalších vitamínů a minerálů

To ale nejsou ani zdaleka všechny vitamíny, jejichž zdrojem jsou právě borůvky. Je důležité připomenout, že kromě vitaminu C se v nich nachází i mnoho vitamínu A, E a zároveň i vitamínu K. Aby toho nebylo málo, borůvky mají stejně odpovídající množství manganu, který má opodstatnění v procesu vývoje lidských kostí a také v látkové přeměně sacharidů, jakož i bílkovin.

Množství antioxidantů

Jak jsme již naznačili, borůvky jsou nejbohatší co se týče zdrojů antioxidantů. Antioxidanty jsou právě ty látky, které ochraňují naše tělo před vlivy škodlivých látek. Kromě toho antioxidanty podporují růst buněk, zabraňují jejich zničení a zároveň zpomalují proces stárnutí.

Fytonutrienty, kouzelné látky

Díky těmto látkám mají borůvky znamenité sytě tmavé zbarvení. Fytonutrienty mají významnou antioxidační sílu a osvědčily se i při léčbě silných zánětů

A co si o borůvkách ještě přečíst?

VIDEO: Připravte si rychlé a zdravé borůvkové smoothie

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva