Sponzorováno

Bojovat proti dehydrataci lze i správným jídlem – hydratační potraviny 4.8/5 (15)

 • Hydratační potraviny jsou potraviny, které mají vysoký obsah vody a přispívají k udržení tělesné hydratace. Obsah vody v těchto potravinách pomáhá tělu získávat potřebné tekutiny a udržovat optimální hladinu hydratace. Zahrnutí hydratačních potravin do vaší stravy může být užitečné, zejména v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě. V tomto článku najdete příklady hydratačních potravin.
 • Ovoce: Ovoce, jako jsou melouny, jahody, hrozny a pomeranče, má vysoký obsah vody a je bohaté na vitamíny a minerály.
 • Zelenina: Zelenina, například okurky, rajčata, špenát a papriky, obsahuje mnoho vody a přispívá k hydrataci.
 • Dýně: Dýně jsou vynikajícím zdrojem vody a jsou bohaté na beta-karoten a vlákninu.
 • Broskve: Broskve jsou dalším ovocem s vysokým obsahem vody, které může být dobrým hydratačním zdrojem.
 • Jogurt: Mléčné výrobky, jako je jogurt, mají také vysoký obsah vody a poskytují vápník a bílkoviny.
 • Kokosová voda: Kokosová voda je přirozený nápoj s vysokým obsahem elektrolytů, což je užitečné při hydrataci.
 • Hrozny: Hroznové bobule obsahují mnoho vody a jsou bohaté na antioxidanty.
 • Mrkev: Mrkev je zelenina s vysokým obsahem vody a je bohatá na beta-karoten.
 • Špenát: Špenát je bohatý na železo, vlákninu a vodu.
 • Zahrnutí těchto hydratačních potravin do stravy může pomoci udržet tělesnou hydrataci a podpořit optimální funkci těla. Je však stále důležité pravidelně pít dostatek čisté vody, zejména v horkém počasí a při fyzické aktivitě, aby byla zachována správná rovnováha tekutin v těle.

Třeba salátová okurka je fajn potravinou proti dehydrataci.

Třeba salátová okurka je fajn potravinou proti dehydrataci.

Vysoké teploty začnou v následujících měsících pomalu ale jistě atakovat naši republiku, což pochopitelně znamená nutnost trošku změnit náš životní styl. A to s ohledem na eliminaci případné dehydratace, která může být pro naše zdraví opravdu. Je jasné, že ideálním pomocníkem jsou nápoje. Co když ale nic k pití nemáte k dispozici? Nemusíte zoufat, jelikož vám mohou pomoci i takzvané hydratační potraviny. Ty jsou výjimečné v tom, že vám také pomohou zahnat žízeň a doplnit tekutiny v těle. A jaké si v době horkých dnů zařadit do jídelníčku? Mrkněte na náš přehled takových hydratačních potravin.

1. Okurka

Klasická a u nás velmi oblíbená zelenina. Nejlepší volbou je rozhodně takzvaná salátová okurka, která má podíl vody, který přesahuje 96 procent. Je tedy jasné, že patří mezi jedny z nejlepších hydratačních potravin. A jak vodu do těla dostat? Možností je celá řada a nejedná se jenom o možnost okurku jednoduše a klasicky sníst. Může se hodit i jako základní suroviny pro zajímavé jídlo. Mezi něj můžeme zařadit:

 • Okurkovou polévku
 • Okurkový salát
 • Okurku s jogurtem
 • Rozmixovaná okurka s mátou a citronem

2. Řapíkatý celer

Mnoho lidí tuto potravinu velmi ignoruje, a když už je použita, tak jenom v souvislosti s přípravou polévek a zeleninových vývarů. Přitom se ve svém syrovém stavu velmi dobře hodí ve chvíli, kdy je vaším cílem doplnit vodu právě z potravin. Řapíkatý celer je ideální konzumovat ve formě stonků, které obsahují více než 95 procent vody. V letním dni tedy ideální volba. Kromě toho celer také umí omezovat chutě k jídlu, nebo obsahuje širokou škálu vitamínů, které doplňuje kyselina listová. Skvěle tak zabráníte dehydrataci a dále také velmi dobře prospějete svému tělu. A pokud hubnete, jeho nízká kalorická hodnota je další důvod, proč se ho nebát.

Sponzorováno

3. Ředkvička

I když to na první pohled nemusí vypadat, i ředkvičky jsou skvělým zdrojem vody. Zajímá vás kolik jí obsahují? Je to více než 95 procent a tak se v horkých dnech také velmi dobře hodí. Mimo vody obsahují také antioxidanty, díky čemuž se stávají velmi zdravým jídlem, kterým prospějete vyčištění vašeho těla.

Jednu nevýhodu ale přece jenom mít mohou. V případě jejich velmi štiplavé chuti je pochopitelné, že jich nezvládnete sníst velké množství. Když je ale budete postupně jíst během celého odpoledne, dehydrataci rozhodně dokážete efektivně předejít.

5. Rajčata

Osvědčená zelenina, kterou si můžete vypěstovat i u nás. Nutné je připomenout, že různých druhů rajčat dnes existuje na několik desítek a tak můžete vybírat i podle chuti, nebo vzhledu. Potěší i vysoký obsah vody, který se u většiny bez problémů pohybuje nad hranicí devadesáti procent, díky čemuž je hydratace zaručena. Navíc lákají na možnost všestranného použití, jelikož je lze konzumovat jenom tak, můžete je použít do zeleninových salátů, stejně jako není problém ani kombinace se sýry, nejlépe potom s mozzarellou.

6. Vodní meloun

Mnoho lidí má toto ovoce zafixováno jako druh, který obsahuje velké množství vody. A tito lidé se pochopitelně nemýlí, jelikož obsah vody zde překračuje podíl 91 procent. Je tedy pochopitelné, že na horké dny je jasnou volbou. Ideální je podávat ho chlazený, díky čemuž může skvěle osvěžit. Meloun ale není nutné jenom klasicky jíst, jelikož pokud ho rozmixujete, máte jistotu i toho, že si připravíte skutečně maximálně chutný nápoj. K tomu stačí pár kostek ledu a nebudete zklamaní.

7. Špenát

Od ovoce se vraťme opět k zelenině, tentokrát ke špenátu. Pokud jste ho někdy připravovali jako přílohu k jídlu, nebo jste ho použili jako základ pro polévku, potom jistě víte, že pustil poměrně dost vody. Není se čemu divit, jelikož její podíl je více než 91 procent. I špenát je tedy dokonalou hydratační potravinou, která nezklame ani s ohledem na přítomnost dalších látek prospěšných pro lidské zdraví. Je to třeba:

 • Lutein
 • Kyselina listová
 • Vitamin E

8. Grapefruit

Pokud máte raději ovoce než zeleninu, nesmíme zapomenout ještě na další druh, který spadá do kategorie citrusových plodů. A jelikož se jedná o ovoce mírně kyselejší, máte jistotu, že vás v létě také příjemně osvěží. Hlavně, pokud bude vychlazený. Podíl vody v tomto ovoci je podobně jako u dalších zmíněných hydratačních potravin přes 90 procent a tak je na léto jasnou volbou. Pokud si ho nechcete vychutnávat klasicky jako kousek ovoce, můžete ho odšťavnit a vychutnat si celkem povedenou a pro mnohé velmi originální a také přírodní limonádu.

9. Brokolice

Na první pohled to nemusí vůbec vypadat, ale faktem skutečně zůstává, že i brokolice obsahuje vody více než dost. Kolik přesně? Je to přes 90 procent a tak o ní také mluvíme jako o hydratační potravině. I když ji mnoho lidí příliš nemusí, my doporučujeme najít si k ní cestu. Kromě toho, že vám v létě dodá potřebnou vodu, je její složení velmi dobré. Co obsahuje? Třeba vitamín A, stejně jako vitamín C. Dále je to draslík, ale také velmi prospěšná vláknina. To vše doplňují ještě takové látky, díky kterým jsou z těla velmi dobře a rychle odplaveny rakovinotvorné chemikálie.

Sponzorováno

A jak proti dehydrataci organizmu bojujete vy? Napište nám do komentářů.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva