Sponzorováno

Jak na strie? Podívejte se na zajímavé metody jejich eliminace. 4.69/5 (26)

Strie jsou někdy vidět méně, někdy více. Trápí ale mnoho z nás, i když je skrýváme.

Strie jsou někdy vidět méně, někdy více. Trápí ale mnoho z nás, i když je skrýváme.

Pokud existují dva hlavní problémy, které trápí mnoho žen (ale pozor, i mužů) a ty souvisí s jejich kůží, tak se rozhodně jedná o komplikace, kterými je celulitida, a dále to jsou strie. O prvním problému a o tom, jak ho eliminovat, jsme vás již informovali. Nyní se proto podíváme i na ten druhý. A tím jsou strie. Pokud vás trápí, zde jsou rady, které vám mohou pomoci. Ideální je, když je budete kombinovat.

Co jsou to strie?

Abyste věděli, jak se jich nejlépe zbavit, je dobré vědět, o co se vlastně jedná, stejně jako je dobré vědět i to, jak vlastně vznikají. Jedná se o velmi drobné, ale i větší jizvy a praskliny. Ty se objevují pod povrchem kůže, ale jsou vidět. Důvody, proč vznikají, jsou celkem jasné. Jde o stav, kdy dojde ke změnám, které souvisejí s natahováním kůže. Příkladem je:

  • Rychlý přírůstek na váze (ať už z jakéhokoliv důvodu)
  • Nadměrné posilování a růst svalstva
  • Těhotenství

Původ je tedy jasný. Jsou ale i případy, kdy se mohou objevit i přesto, že se snažíte kůži nijak výrazně nenatahovat. A jak je tedy odstranit? Zde jsou možné cesty, které lze doporučit.

1. Hydratujte

Tendenci takzvaně praskat má především pleť, která je suchá. Na ni se nejenom více tvoří vrásky v případě obličeje. Pokud je suchá i v oblasti problémových partií, kde se mohou tvořit právě strie, tak dojde k tomu, že zde může kůže více praskat a daný kosmetický problém se opravdu objeví. Cestou k prevenci, ale i eliminaci problémů je dokonalá hydratace pleti. Z jakého důvodu? Je to celkem pochopitelné. Čím více budete hydratovat, tím bude vaše kůže pružnější. A to znamená, že bez problémů zvládne i výraznější natažení bez toho, aby se objevily případné praskliny.

2. Tělové krémy, oleje, i jiné kosmetické produkty

Ideální jak na prevenci, tak v případě snahy o eliminaci problému, jsou různá tělová mléka, ale třeba i oleje. Logicky jsou doporučována hlavně v těhotenství, ale používat je můžete v podstatě kdykoliv. S nimi si mažte problémové partie, jako třeba oblast břicha, boky, ale i stehna. Důležitá je nejenom pravidelnost, ale i to, co dané kosmetické produkty obsahují. Co by mělo být ideálním základem, který pomůže, pokud vás trápí právě strie? Jsou to látky, jako:

Kombinace těchto látek zajistí doslova zpevňovací účinky. Vaše kůže tak bude jak na povrchu, tak i ve spodních vrstvách pevnější. K čemu to vede? To je celkem jasné. Může dojít ke kompletní eliminaci vzniku prasklin a jizev.

3. Dobré účinky má i kvalitní strava

Cesta k tomu, jak se zbavit strií, vede také skrz správnou stravu. Nejenom, že byste se neměli přejídat, čímž eliminujete přírůstek váhy a tedy situaci spojenou s tím, že se bude vaše kůže napínat. Máme na mysli také fakt, že když budete dobře a také správně jíst, tak do těla dostanete potřebný kolagen. Ten nemusí vaše tělo získávat jenom z kosmetiky, jelikož kolagen lze získat také ze stravy.

Jenom je třeba vědět, co je tím pravým jídlem, se kterým neuděláte chybu. Když se podíváme na ta jídla, která zajistí vyšší obsah této látky v těle, určitě nezapomínejte v podstatě na jakoukoliv rybu – nejlépe potom tu tučnou, stejně jako nezapomínejte na hovězí maso. Ze zeleniny je to rozhodně všem známá paprika, nebo rajčata. Jídelníček doporučíme pravidelně doplňovat také avokádem, stejně jako oříšky. I to je kombinace, která funguje.

4. Navštivte specializovaný salon

Různé kosmetické salony se nemusí soustředit nutně jenom na vaši pleť na obličeji. Mohou se soustředit také na kůži v jiných oblastech vašeho těla. A to právě tam, kde se objevují strie. Jak si od nich lze pomoci? Navštivte takové salony, které nabízejí proceduru, která nese název radiofrekvence. Jedná se o takovou proceduru, u které dochází k tomu, že se speciální přístroj dotýká lidské kůže, do které následně vysílá speciální radiofrekvenční energii. Během toho může dojít ke vzniku tepla, čímž se kůže prohřívá a vlivem toho mohou strie mizet. Samozřejmě je třeba říci, že dokonalý výsledek nelze očekávat hned po první aplikaci. Tu je vhodné několikrát opakovat. Ideálně až dvakrát týdně. Také je nutné říci, že tato terapie nepatří nutně k těm nejlevnějším, které existují.

5. Navštivte saunu

Saunování má blahodárný vliv na lidské tělo po všech směrech. Podpoří jeho obranyschopnost, podporuje otužování, stejně jako může dojít i k tomu, že zlepšuje zdraví kůže. A to tak, že z ní vyplavuje všechny nežádoucí látky. Není to ale jediný důvod, proč saunu navštívit. Také nelze zapomenout na to, že je kůže výrazně prohřívána. Vzniká tak velmi podobný efekt, jako nabídne radiofrekvence. Tím, jak se kůže prohřívá a jak se stimuluje krevní oběh, skutečně může dojít k tomu, že strie budou celkem efektivně mizet. Samozřejmě i zde je nutné přihlédnout k tomu, že je vhodné do sauny chodit pravidelně.

6. Zahřívejte dané místo

Nejenom v sauně. Existují i různé přípravky ve formě mastí nebo gelů, které zajistí prohřátí daného místa. I to je dobrý postup. Zvláště, když k němu přidáte i masáž konkrétní problémové partie, kde se strie objevují. I toto je postup, který můžeme doporučit a který jednoduše zvládnete i u sebe doma.

7. Zaměřte se na vitamín A

Vitamin A je označován jako retinoid. Retinoidy dávají pokožce hladší a mladší vzhled. Používají se v řadě kosmetických krémů. Jednoduše pomocí krému (s extraktem vitamínu A) nebo perorálního užívání vitamínu A může přispět k zdraví a celkovému pozitivnímu vzhledu vaší pokožky. Jedna studie konkrétně identifikovala retinoidy jako pomůcku pro zlepšení vzhledu strií. Jídelníček bohatý na určité potraviny, jako je mrkev a sladké brambory (batáty), může také pomoci zvýšit hladinu vitaminu A v těle.

Sponzorováno

8. Použijte cukr

Ne, nemyslíme v jídelníčku. Někteří lidé používají cukr jako metodu jakési domácí mikrodermabraze. Mikrodermabraze je jedním z kosmetických zákroků, kterým si můžete naprosto bezbolestně nechat vyhladit, a tím pádem i omladit vaši pleť. Mikrodermabraze, kterou provádí dermatolog, je jednou z mála klinicky ověřených metod, díky níž se strie skoro rozplynou. Takže tuto domácí metodu stojí za to vyzkoušet. Tření cukru po pokožce bude jemně obrušovat tuto oblast.

Jak na to? Smíchejte jeden šálek cukru s 1/4 šálku změkčovacího činidla, jako je mandlový olej nebo kokosový olej, (získejte konzistenci vlhkého plážového písku). Přidejte případně citronovou šťávu (nepovinné). Jemně třete směs na část těla, kde jsou strie. Opakujte toto několikrát týdně ve sprše, směs třete po dobu 8-10 minut.

9. Aloe vera

Čistá aloe vera je něco jako přírodní léčivá látka i změkčovadlo pleti. To z ní činí ideální domácí prostředek na problémy pleti. Aplikujte čistý gel z rostliny aloe vera na strie denně po sprchování.

10. Kyselina hyaluronová

O této látce jsme už mluvili. Kolagen je protein v kůži, který jí umožňuje udržet si tvar. Navíc s ním pokožka vypadá krásně zdravě. Jak stárneme, množství kolagenu v pleti (v celém těle) přirozeně klesá. Produkce kolagenu může být stimulována kyselinou hyaluronovou, extraktem dostupným v obchodě se zdravou výživou a i v různých e-shopech. Zkuste se zaměřit na produkty s touto kyselinou.

11. Kokosový olej

Kokosový olej byl zkoumán kvůli jeho léčebným vlastnostem a zjistilo se, že zkracuje dobu potřebnou k léčení ran na pokožce. Použití čerstvého kokosového oleje na strie každý den by mohlo pomoci zlepšit jejich vzhled. Zde se podívejte jak kokosový olej na strie použít.

Toto jsou tedy metody, které se dají použít na strie. Je jich samozřejmě ještě o mnoho více. Všechny ale mají podobný účinek. Používají se různé přírodní oleje, kakaové máslo, různé krémy a masáže.

Strie mají často i modelky. Ale šikovní grafici je ve Photoshopu eliminují z fotek pryč. Není to ani moc obtížné.

Strie mají často i modelky. Ale šikovní grafici je ve Photoshopu eliminují z fotek pryč. Není to ani moc obtížné.

Alternativní názor – nic z toho reálně nefunguje!

Dali jsme místo i pro alternativní názor. Udělejte si názor sami.

Masáže pleti bohatými změkčovadly a krémy může být příjemná, ale hloubka strií je hluboko pod povrchem pokožky. Extrémní namáhání pokožky, stres a trauma, které strie způsobují, to činí takové poškození pleti, které je daleko za hranicemi regeneračních schopností jakéhokoli zvlhčovače nebo oleje. Ani masáže nepomáhají. To je potřeba si uvědomit. Nebudu se tady dlouze rozepisovat k metodám, které jsou nabízeny, prostě nefungují. Strie jsou hodně hluboké a jen tak nejdou odstranit.

Postupy, které mohou na strie fungovat

Promluvme si o možnostech léčby, které skutečně mají potenciál zlepšit vzhled strií! Jak již bylo uvedeno výše, neexistují žádné kosmetické přísady ani produkty péče o pleť, které by mohly zlepšit nebo zabránit striím. To si prosím uvědomte. Je nemožné, aby jakákoliv kosmetika snížila zvednutou pokožku tam, kde byla úroveň pokožky normální nebo aby opravila elastinová vlákna. Existují ale jisté metody, které mohou poskytnout malý stupeň zlepšení. Podívejme se na ně:

1. Tretinoin

Ve farmaceutické oblasti existuje výzkum, který ukazuje, že tretinoin může mít pozitivní vliv na strie. Tretinoin je derivát vitaminu A. Typické zlepšení je 20%, což nemusí být nutně vzrušující, ale stále to může stát za to úsilí a výdaje. Dilema pro nastávající matky spočívá v tom, že tretinoin nelze užívat během těhotenství a je také kontraindikován tehdy, má-li má matka kojit své dítě. Takže na to pamatujte. Jakákoliv kosmetika na světě nestojí za problémy při těhotenství nebo kojení.

2. Léčba laserem

Byly prováděny studie za použití intenzivního pulsního světla (IPL) a pulzního laseru (PDL), které vyzařovaly světlo o průměru 585 nanometrů (nm), aby se zlepšily strie. Výsledky po pěti sezeních byly označeny jako klinické zlepšení, mikroskopická analýza ukazuje zlepšení v délce, hloubce i ve zbarvení strií. Studie také prokázaly zlepšení po 3-5 sezeních.

3. Peeling

Kromě laserů bez ablace můžete také zvážit řadu chemických peelingů. Kůry trichloroctové kyseliny (TCA) mohou být užitečné pro zlepšení vzhledu strií při použití ve správné koncentraci (typicky 20% TCA) a aplikované dermatologem nebo kosmetickým chirurgem kvalifikovaným v použití tohoto druhu kůry. Vzhledem k tomu, že peelingy TCA pronikají více než peelingy AHA nebo BHA, má se za to, že mají větší schopnost stimulovat kolagen a elastin v hloubce poškození, jaké je u strií.

Sponzorováno

Nedejte na reklamní hype nebo falešné sliby krémů. Vydělá na vás jen kosmetická značka. Vy budete mazat a nic. Místní přípravky pro péči o pleť nemohou nijak opravit elastinová vlákna. Nepomůže ani preventivní opatření, jako masáž nebo dermální válečky, aby se zabránilo striím. Co je důležité? Je důležité udržet vaše očekávání na uzdě – buďte realističtí.

Co si ještě o striích přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva