Sponzorováno

RADA: Jak na strie v těhotenství? Klíčem je správné načasování 4.77/5 (13)

  • Strie nejsou nijak škodlivé. Nezpůsobují zdravotní problémy a neexistuje pro ně žádná specifická léčba. Ale nevypadají dobře, což nás prostě někdy trápí.
  • Poté, co se vaše dítě narodí, mohou strie postupně vyblednout ve světlejší jizvy a stát se méně nápadnými. Pravděpodobně ale nezmizí úplně.
  • Strie jsou velmi časté a netýkají se jen těhotných žen. Mohou vzniknout vždy, když je kůže velmi napnutá, například během puberty nebo při rychlém přibírání na váze. Hormonální změny v těhotenství mohou ovlivnit vaši pokožku a zvýšit pravděpodobnost vzniku strií.
  • Zda se vám strie objeví nebo ne, závisí na typu vaší pokožky, protože kůže některých lidí je pružnější.
  • Až 80 % žen bojuje během a hlavně po těhotenství se striemi, které se rády tvoří na bříšku, prsou, stehnech a bocích.

Strie netrápí pouze těhulky. Vytváří se, když tělo rapidněji roste při těhotenství.

Strie netrápí pouze těhulky. Vytváří se, když tělo rapidněji roste při těhotenství.

Pokud budete o striích něco málo vědět, může vám to pomoci porozumět tomu, co se děje s tělem v těhotenství a jak se strií zbavit nebo drasticky snížit, když se objevují, pokud jste těhotná.

Co jsou to strie?

Strie je vlastně místo, kde se elastinová a kolagenová vlákna trhají z natahování během období hormonálních změn; je to vlastně jizva. Existuje několik míst, kde se strie během těhotenství s větší pravděpodobností udělají.

Nejčastějšími místy tvorby strií jsou:

  • Břicho
  • Ramena
  • Prsa
  • Hýždě
  • Boky
  • Dolní části zad
  • Stehna

Na těchto místech se v období těhotenství strie tvoří „nejraději“.

Pravděpodobně již víte o striích vyskytujících se během těhotenství, ale ony se mohou objevit i v jiných fázích života nebo z různých důvodů. Možná už máte strie a jen jste si jich předtím nevšimli.

Strie se mohou objevit kdykoli, když zaznamenáte změnu hmotnosti nebo během období růstu. Nejčastěji se strie objevují:

  • Během puberty
  • Když jste těhotná
  • Během období výrazného nárůstu hmotnosti – třeba u lidí, co posilují (kulturisti)

Strie mohou způsobit úzkost kvůli tomu, jak vypadají, ale nejsou škodlivé ani bolestivé. Ale na psychiku nejsou nic, co byste asi chtěli mít. Na tom se asi shodneme.

Prevence strií v těhotenství

Určitě se hodně mluví o prevenci strií v těhotenství. I když existují určité kroky, které můžete podniknout, abyste se pokusili minimalizovat strie v těhotenství, skutečná prevence není vždy technicky možná.

Někdy je to záležitost genetiky. Máte v rodinné anamnéze opravdu hrozné strie? Pokud ano, možná vedete opravdu těžký boj, ale existují věci, které můžete udělat a které vám mohou pomoci vyhnout se vážným striím.

Sledujte přírůstek hmotnosti. Snažte se přibírat pomalu a plynule. Měli byste se také vyhnout nadměrnému přibírání na váze. Pokud to jde.

Dobře jezte. Zdravá kůže má méně strií. Dobrá výživa je součástí tohoto procesu.

Používejte krémy a pleťové vody. Zvlhčujte pleť kosmetikou. Dobře „promazaná“ pokožka je vždy dobrá prevence vzniku strií. Používejte denně pleťové mléko nebo krém, abyste udrželi pokožku hydratovanou. Tato taktika může také pomoci zmírnit svědění kůže během těhotenství, ať už máte strie nebo ne.

Pokud jste těhotná, vždy se poraďte se svým lékařem, než začnete používat jakékoli produkty, které tvrdí, že léčí nebo předcházejí striím. JE TO DŮLEŽITÉ.

Správné načasování je všechno

Strie mají svůj životní cyklus. Zpočátku jsou červené, fialové a jasně zbarvené. V tomto bodě životního cyklu strií se jim říká strie rubra (rubra znamená latinsky červená. Tato nově vzniklá strie je určitý typ nezhojené jizvy). Během této fáze se snáze léčí. To vám dává větší flexibilitu v tom, jak se s nimi vypořádat.

Po uplynutí času se strie změní. Stávají se slabší v barvě, mají barvu téměř stříbřitě bílou. V tomto okamžiku jsou známé jako strie alba. Jakmile dosáhnou fáze alba, je mnohem těžší je léčit. Proto je důležité léčit je co nejdříve pro maximální užitek.

Retinolové krémy a vody – na ně během těhotenství pozor

O prevenci a léčbě strií budete chtít začít přemýšlet ideálně ještě před otěhotněním, protože většina přípravků používaných k tomuto účelu není během těhotenství bezpečná.

Retinol nelze užívat během těhotenství kvůli riziku vrozených vad dítěte. Mějte na paměti, že většina levných krémů a pleťových vod pro léčbu strií je vyrobena z derivátů vitamínu A, které obsahují retinol. Pozor na to.

Sponzorováno

Po porodu můžete začít hledat produkty na redukci strií, které se vám vytvořily během těhotenství. Retinol je složka, kterou hledáte ve svých volně prodejných krémech a pleťových vodách. Retinol funguje tak, že se snaží stimulovat produkci kolagenu. Retinol se často vyskytuje v krémech na obličej. I když můžete použít krémy na obličej k léčbě strií, může to být nákladnější varianta, protože produkty jsou navrženy tak, aby pokryly menší plochu.

Může trvat až šest týdnů, než uvidíte účinek léčby retinolem na vaše strie. V případě potřeby může být dermatolog schopen předepsat formu retinolu na předpis, Retin-A.

Ostatní krémy a vody

Pokud zjistíte, že retinol nebo krémy a pleťové vody Retin-A dráždí vaši pokožku, možná budete chtít najít jiné volně prodejné možnosti. Výzkum účinnosti těchto produktů k prevenci a léčbě strií chybí. Tyto krémy a pleťové vody mohou nabídnout určité výhody, ale přesto byste se před jejich použitím měli poradit se svým lékařem.

Stejně jako u mnoha věcí platí, že čím účinnější léčba, tím dražší. Laserové odstranění strií spadá právě do této kategorie. Je to nejúčinnější, ale nejnákladnější. Existují různé typy laserů, které lze použít, to je určeno typem strií, které máte: rubra nebo alba.

Tato laserová ošetření k odstranění strií mohou stát hodně tisíc korun. Možná budete muset navštívit dermatologa třikrát nebo vícekrát, abyste viděli výsledky. A není to něco, co je hrazeno vaší pojišťovnou, takže náklady jsou z vaší vlastní kapsy.

Další možností je mikrojehličkování, které využívá radiofrekvence, aby pomohlo snížit výskyt kožních problémů, jako je akné a strie. Ve srovnání s laserovou terapií má mikrojehličkování obvykle kratší dobu zotavení a může být méně pravděpodobné, že povede k hyperpigmentaci pokožky.

A co dále? Přidám ještě pár rad:

  • Dbejte na dobrou hydrataci tím, že budete pít hodně vody, což může pomoci udržet vaši pokožku měkkou a méně náchylnou ke striím.
  • Vyhněte se kofeinu během těhotenství, který může zvýšit riziko vzniku strií.
  • Udržujte zdravou těhotenskou stravu s dostatkem živin. Konzumace vyvážené stravy bohaté na zinek, bílkoviny a vitamíny A, C a D může pomoci podpořit zdravou pokožku.

Strie po těhotenství: Je možné se jich zbavit?

Zmizí těhotenské strie? Je možné se strií po těhotenství zbavit a jak dlouho trvá, než vyblednou?

Tyto běžné otázky se mohou objevit, když jste stále těhotná nebo když jste již porodila a přemýšlíte, jak se vypořádat s poporodními striemi. Dobrou zprávou je, že strie po těhotenství obvykle vyblednou. Vzhledem k tomu, že strie jsou formou jizev, bude vyblednutí postupné a nemusí zmizet úplně.

Pamatujte, že strie jsou běžným a přirozeným výsledkem péče o dítě v břiše. Vaše tělo se během těhotenství nevyhnutelně změní, a to je očekávané, nutné a zcela v pořádku.

S tím bylo řečeno, víme, že ne každý má rád vzhled těhotenských strií. Pokud chcete minimalizovat nebo zlepšit vzhled a texturu vašich strií, promluvte si se svým lékařem. Je třeba zvážit několik léčebných postupů a váš lékař vám bude moci doporučit, co je pro vás nejlepší.

Obecně je možná tato léčba:

  1. Krémy. Přestože krémy nemohou zabránit tvorbě strií na vašem těhotenském břiše (nebo jinde na vašem těle), mohou být schopny zmírnit výskyt těchto znamének po těhotenství. Přísady, jako je tretinoin a další retinoidy odvozené z vitaminu A, mohou pomoci zvýšit produkci kolagenu na povrchu kůže, což může snížit výskyt strií. Ale až po těhotenství!
  2. Světelná a laserová terapie. Stejně tak mohou laserové a světelné terapie stimulovat produkci kolagenu a také zlepšit elasticitu.
  3. Mikrojehličkování, mikrodermabraze a kyselina hyaluronová. Mezi další dermatologická ošetření patří mikrojehličkování a mikrodermabraze, které by mohly podpořit růst kolagenu a pomoci striím zapadnout do okolní kůže. Každodenní aplikace kyseliny hyaluronové může také pomoci předcházet a léčit vzhled strií.

Pokud máte zájem o tyto terapie, promluvte si se svým lékařem. Váš lékař bude schopen doporučit vhodnou léčbu a dá vám vědět, zda byste se měli něčemu vyhnout, pokud jste v současné době těhotná nebo kojíte.

Sponzorováno

A co děláte na strie v těhotenství vy? Napište nám do komentářů.

Dále si o striích a těhotenství přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva