Sponzorováno

Suché kartáčování pokožky a jeho vliv na zdraví a krásu – proč ho dělat? 4.66/5 (74)

Jaké benefity pro vás může mít suché kartáčování pokožky?

Jaké benefity pro vás může mít suché kartáčování pokožky?

Pravděpodobně si kartáčujete vlasy a i zuby (možné dokonce přírodní zubní pastou), ale kartáčujete si i pokožku? A proč byste měli? O tom je právě tento článek.

Suché kartáčování pokožky

Tato praxe se v poslední době stává velmi oblíbenou a je k tomu dobrý důvod. Dokonce jste si mohli všimnout nabídky „suchého kartáčování“ v nabídce v lázních a wellness hotelech. Suché kartáčování má opravdu mnoho potenciálních výhod, od hladší pokožky až po lymfodrenáž.

Takže co je to a proč byste o tom měli uvažovat? Suché kartáčování je přesně to, jak to zní … je to kartáčování kůže v určité posloupnosti a směru suchým kartáčem – obvykle před sprchováním. Při suchém kartáčování je kůže obyčejně kartáčována směrem k srdci, začíná u nohou a rukou a kartáčuje se směrem k hrudi.

Účinky a výhody suchého kartáčování pro zdraví a krásu

Suché kartáčování má na kůži velmi pozitivní vliv – dělá pokožku hladší a měkčí. Tím to ale nekončí, jsou zde i další výhody:

Lymfatická podpora

Lymfatický systém je hlavní součástí imunitního systému těla. Skládá se z orgánů a mízních uzlin a různých kanálů, které přepravují lymfu v celém těle. Mnoho z těchto lymfatických cév leží těsně pod kůží. Příznivci suchého kartáčování tvrdí, že pravidelné kartáčování pokožky pomáhá stimulovat normální průtok lymfy v těle a pomáhá tělu přirozeně se detoxikovat.

Exfoliace pokožky

Tato výhoda je často zaznamenána hned po prvním kartáčování. Proces běhu pevné štětiny z přírodního kartáče na pokožce pomáhá uvolňovat a odstraňovat odumřelé buňky pokožky – je to tedy přirozeně exfoliační metoda. V prvních dnech a týdnech po suchém kartáčování pokožky si můžete všimnout méně suché pokožky a mnohem jemnější pleti.

Čisté póry (& menší póry)

Dalším přínosem exfoliace pokožky je vyčištění mazu, nečistot a dalších zbytků z pórů. Použijte menší, jemnější suchý kartáč na obličej (nepoužívejte tužší tělový kartáč na obličej … au!). Všimněte si, že váš obličej je měkčí a póry jsou mnohem méně patrné.

Snižuje známky celulitidy

Ačkoli důkazy jsou neprůkazné (neexistují žádné vědecké výzkumy), mnoho lidí tvrdí, že pravidelné suché kartáčování výrazně pomáhá snížit příznaky celulitidy. Neexistuje mnoho výzkumu na podporu tohoto tvrzení, ale suché kartáčování navodí to, že se cítíte skvěle a dělá pleť měkčí, takže není důvod, proč by kartáčování nemohlo mít na celulitidu vliv.

Zvýšení přírodní energie

Suché kartáčování vždy dodává jakousi přirozenou, čistou, přírodní energii. Z tohoto důvodu mnoho lidí nedoporučuje suché kartáčování v noci, ale spíše ráno. Jednou z teorií je, že protože zlepšuje oběh, zvyšuje také energii. Ať tak či onak, kartáčování se doporučuje brzy v průběhu dne jako součást ranní rutiny.

Začněte od nohou a kartáčujte směrem k srdci.

Začněte od nohou a kartáčujte směrem k srdci.

Jak na suché kartáčování

Suché kartáčování lze provádět denně po celém těle, nejlépe ráno před sprchováním. Začněte jemným kartáčem a jemným tlakem. Pak můžete přejít na tvrdší kartáč a pevnější tlak v průběhu času.

Sponzorováno

 1. Začíná se na nohách, kartáčujte nohy mi dlouhými hladkými tahy. Obvykle cca 10 krát proveďte na každé části vaší pokožky. Pro průtok lymfy vždycky směřujte směr tahů ve směru k srdci / hrudníku.
 2. Vždy kartáčování směřujte ke středu těla.
 3. Opakujte stejný proces s rameny, s dlaněmi rukou, opět směrem k srdci. Opět každý kousek kůže 10 krát.
 4. V podbřišku a v podpaží kartáčujte v kruhovém pohybu ve směru hodinových ručiček.
 5. Poté opakujte proces na břiše a na zádech a pak na obličeji jemnějším kartáčem.

Poznámka: Nečistěte příliš tvrdě! Měkký a hladký tah často funguje nejlépe. Ideálně byste měli mít mírně růžovou pokožku po kartáčování, ale nikdy by neměla být červená nebo dokonce krvavá. To je špatně. Pokud to obecně při kartáčování bolí, použijte méně tlaku!

TIP: Kartáčujte před sprchováním a po sprchování použijte přírodní olej nebo krém.

Vyměňte si kartáč každých 6-12 měsíců, když se štětiny opotřebují. Doporučujeme také mytí kartáče každých několik týdnů, zejména po odstranění mrtvých kožních buněk.

Výběr suchého kartáče na kartáčování

Obecně se doporučuje používat pevný kartáč s přírodními štětinami s dlouhou rukojetí, která vám dovoluje dostat se po celé ploše zad a jednoduše si kartáčovat spodek nohou a zadní strany nohou. Ideální je koupit si přímo sadu kartáčů, která obsahuje kartáč na obličej a dvě tělové kartáče s různou pevností.

INFO OD ČTENÁŘKY: „Když jsem začala suché kartáčování, byla moje kůže mnohem citlivější a upřednostňovala jsem kartáče výrazně měkčí, ale teď dávám přednost tvrdšímu kartáči.

Existuje více druhů kartáčů. Vhodný kartáč vybírejte dle tvrdosti a tvaru. Tedy dle podle vaší pokožky a podle místa na těle, které budete kartáčovat.

Existuje více druhů kartáčů. Vhodný kartáč vybírejte dle tvrdosti a tvaru. Tedy dle podle vaší pokožky a podle místa na těle, které budete kartáčovat.

Funguje kartáčování?

Čtenářka nám napsala: „Osobně pokožku kartáčuji už celé roky a všimla jsem si, že moje kůže je měkčí (a možná i pevnější, i když to je těžké měřit) od počátku suchého kartáčování. Zejména během těhotenství jsem zjistila, že suché kartáčování mi pomohlo jako prevence strií a navíc pomáhá stáhnout kůži po těhotenství.“

Čištění a kartáčováním pokožky je velice povzbuzující, snadné a s minimální investicí času a peněz, takže se velmi dobře udržuje tento zvyk. Navíc je velice efektivní.

Co říkají vědecké důkazy a výzkumy

Doposud nebyly provedeny žádné konkrétní vědecké studie o suchém kartáčování. Hodně důkazů, zvláště týkajících se přínosu u celulitidy, je neoficiálních a je třeba mnohem více výzkumu, než budou tuto metodu dermatologové považovat za legitimní léčbu.

Příznivci suchého kartáčování prohlašují, že jím mohou stimulovat lymfatický systém, pomáhají tělu zbavit toxinů a zlepšují oběh nebo si takto přirozeně energii. Dokonce i dermatologové se shodují, že jemné čištění pokožky má exfoliantní přínosy a může jít nad rámec péče o pokožku tím, že stimuluje tělo způsobem podobným masáži, která má jistě dobře zdokumentované výhody. Určitě suché kartáčování spadá do kategorie „nemůže ublížit“, s jednou výjimkou …

A tou je citlivá pokožka

Vždy věnujete pozornost tomu, co je pro vás a vaše tělo dobré. Máte-li citlivou pokožku nebo anamnézu ekzému nebo jiných stavů kůže, je to jedna z metod, která nemusí být tak úplně pro vás. Agresivní kartáčování pokožky může dráždit citlivou pokožku v průběhu času.

Vyhněte se citlivým oblastem, nepoužívejte příliš tvrdé štětiny a zastavte, pokud se objeví nepříjemné příznaky.

Sponzorováno

A co vy? Zkusili jste už kartáčování pokožky? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o kartáčování pleti přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Suché kartáčování pokožky a jeho vliv na zdraví a krásu – proč ho dělat?”

  1. Johana napsal:

   článek je relativně zajímavý, děkuji

  2. Zdeňka Schejbalová napsal:

   Díky suchému kartáčování, můžu chodit! Po mrtvici jsem byla, neohebná a tvrdá jako pařez. Moje kamarádka Soňa mi hodně pomáhala a poradila mi suchou masáž. Dělám to přes týden, chodím na procházky, mám volnější kalhoty, hodně čůrám a se stolicí není problém. Baví mě život je mi 66 a s masáží budu pokračovat.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva