Sponzorováno

Zmizí nám strie z kůže při opalování? 4.82/5 (17)

  • Opalování samotné nemá významný vliv na zmizení strií. Strie jsou jizvy na kůži, které vznikají v důsledku prasknutí elastických vláken v kůži. Tyto jizvy jsou často způsobeny rychlým nárůstem hmotnosti nebo změnami v těle, jako je těhotenství nebo rychlý růst v dospívání.
  • Sluneční záření, zejména pokud se nepoužívá adekvátní ochrana před sluncem, může mít na kůži negativní účinky, jako je spálení, stárnutí kůže a zvýšené riziko rakoviny kůže. Proto je důležité používat opalovací krém s vyšším SPF a chránit kůži před nadměrným slunečním zářením.
  • Pokud máte zájem o zlepšení vzhledu strií, existují různé kosmetické postupy a léčby, které mohou pomoci.
  • Krémy na strie: Existují krémy a oleje, které obsahují složky, jako je kolagen, retinoidy, hyaluronát sodný a vitamín E, které mohou pomoci zlepšit vzhled strií. Je však třeba mít na paměti, že výsledky nejsou vždy zaručeny a mohou trvat nějaký čas.
  • Laserová terapie: Laserová terapie může být účinná při snižování vzhledu strií. Různé typy laserů mohou stimulovat tvorbu kolagenu a rozkládat pigmentaci v striích.
  • Mikrodermabraze: Tento postup zahrnuje odstranění vrchní vrstvy kůže, což může zlepšit vzhled strií.
  • Chemický peeling: Chemický peeling může pomoci zlepšit texturu kůže a snížit vzhled strií.
  • Mikrojehličkování: Tento postup zahrnuje použití mikrojehel, které stimulují tvorbu kolagenu a mohou zlepšit vzhled strií.
  • Je důležité konzultovat s dermatologem nebo kosmetickým specialistou, aby se vybral nejvhodnější způsob léčby strií, který odpovídá vašemu konkrétnímu stavu kůže. Opalování samotné však obvykle nemá výrazný vliv na zmizení strií.

strie opalováníStrie jsou časté kožní onemocnění, které se objevuje v důsledku kombinace nadměrného roztahování kožní tkáně a přítomnosti hormonu kortizon, produkovaného v nadledvinách. Kortizon totiž oslabuje elastická vlákna v pokožce. To má za následek jakési značky na kůži (strie), v rozmezí barev od růžové přes fialovou až po stříbrnou, v závislosti na věku. Existuje mnoho metod na řešení odstranění strií, z nichž některé jsou účinnější než jiné. Jeden obyčejný tip však třeba mít na paměti – jak se opalovat, když máte strie. Mohou se nám opálením pokožky ztratit?

Produkce melaninu

Jeden z prvních účinků opalování kůže je aktivace melanocytů. Melanocyty jsou buňky, které produkují melanin. Je to pigment, který dává vaší pleti barvu. Myšlenka opalování strií spočívá v ztmavnutí kůže, což může sjednotit jejich barvu. Ačkoliv opalování může mírně zvýšit melanin v striích, obecně platí, že ty se opalují jen velmi těžko do úplného sjednocení pokožky a jakési vizuální ztráty.

Změna barvy strií

Přestože strie opalováním nezískají tolik barvy ze slunce, jako okolní tkáň, stane se však jiná věc. Ještě více se prohloubí rozdíl barev mezi striemi a okolní kůží, což znamená, že strie budou mít ještě výraznější vzhled.

Sponzorováno

Poškození a stárnutí kůže

Trávení příliš mnoho času opalováním může způsobit i další škody na striích. Ultrafialové záření ze slunce může urychlit stárnutí kůže v procesu známém jako foto-aging. Ten může způsobit nežádoucí účinky na tkáních, včetně změn pigmentace kůže, drsnosti, rozvoji jemných vrásek a prohloubení nevzhlednosti i strií.

Spálení se

Dalším účinkem opalování strií je spálení kůže. Strie se dokáží spálit velmi rychle, protože je to tkáň téměř bez ochrany. Třeba na to myslet nejen na slunci, ale i v soláriích. Při pravidelné nechráněné expozici si můžete sami vyvolat riziko vzniku vážnějších kožních problémů, včetně potenciálně smrtelné rakoviny kůže.

Čtěte také: Jak se bezpečně opalovat?

Jak odstranit strie na břiše?

Strie se tvoří např. v těhotenství, kdy ženy rychle změní váhu a pokožka se nestihne přizpůsobit. Třeba používat speciální krémy na strie, např. Elastiq, bone, od firmy vichy … Natírat alespoň 2x denně a strie se trošku vyhladí a nebudu se tvořit další.

Jak lze odstranit strie?

Jak už jsme zmínili, tak strií se nikdy definitivně (alespoň zatím) nezbavíte. Může ale dojít k určité eliminaci, která je účinná. Protože strie je vlastně formou jizvy, tak se její vzhled odstraní trochu časem. Každá jizva začne blednout a trochu se zatáhne, ovšem nikdy nezmizí. Komu by se ale chtělo čekat. Existují proto různé formy, které tento proces spíše urychlí. Jednou z metod jsou krémy. Ty způsobí rychlejší blednutí pokožky a navíc kůži zjemní. Můžete si jizvičky také nechat zbrousit laserem. Jak se vyhladí hrany, tak strie není tak viditelná. Pokud máte už problém se striemi vzniklými, tak se jedná o jizvičky fialového nádechu. Spousta lidí si myslí, že jejich vzhled zachrání opálením. To je sice částečně pravda, ale opalování se na jizvy zas až tolik nedoporučuje, protože pigment chytne jinak a opět se vyskytne rozdílný odstín kůže. Nejlépe tedy navštívit estetickou kliniku nebo si zakoupit nějaký krém, který jizvu vybělí.

Zatočit se striemi úplně nemůžete, pokud je už máte. Dnes existuje ale řada metod, které působí jako maskovací zařízení a s pajizévkami si poradí. Nebojte se jich využít.

Co si dále přečíst o striích i opalování?

VIDEO: Korekce strií frakčním CO2 laserem

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Zmizí nám strie z kůže při opalování?”

  1. […] Tip na čtení: Strie a opalování […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva