Sponzorováno

Prevence rakoviny – TOP 17 rad, jak na to 4.81/5 (77)

Jak na prevenci rakoviny? Máme pro vás několik rad a tipů.

Jak na prevenci rakoviny? Máme pro vás několik rad a tipů.

Hned na začátek článku pro vás máme dobrou zprávu. Pravděpodobně nebudete mít rakovinu. Tedy pokud žijete rozumným životním stylem. Jak to víme? „Až 75% známým příčinám rakoviny se dá vyhnout – souvisí totiž s vaším životním stylem,“ prozradil nám lékař se specializací na rakovinu. Rozumný jídelníček, cvičení a vyhýbání se tabákovým výrobkům i přemíře alkoholu – to je samozřejmě první linií obrany, ale nedávný výzkum odhalil mnoho malých, překvapivých způsobů, jak můžete do vašeho každodenního života přenášet ještě větší prevenci této nepříjemné nemoci.

Vyzkoušejte tyto nové strategie při prevence a riziko rakoviny se ještě povážlivě sníží. Jak tedy na to? Podívejte se na naše rady a doporučení.

1. Filtrujte vodu z vodovodu

Touto filtrací snížíte expozici známým nebo podezřelým karcinogenům a chemickým látkám narušujícím vaše hormony. Uchovávejte vodu ideálně ve skle, abyste zabránili chemickým kontaminujícím látkám, jako je například BPA, které se mohou uvolňovat z plastových lahví.

Filtrování vody však není nutné všude. Někde je voda z vodovodu hodně kvalitní, ideální k pití. Ideálně si zaplaťte nějaký rozbor vody (ano, dá se to) a podle toho postupujte. Prostě doporučení číslo jedna je: pijte kvalitní vodu.

2. Pozor na spálené a grilované maso

Grilované maso, které si dáte v restauraci, může obsahovat heterocyklické aminy (HA), které způsobují rakovinu. Tyto sloučeniny vznikají, když je maso spáleno při vysokých teplotách (vytvářejí se ale už v procesu hnědnutí masa). Takže samozřejmě spálené maso doma nekonzumujte a v restauraci ho hned vraťte.

A také omezte obecně grilované maso. Doporučení omezit grilované maso má za sebou opravdu pevné vědecké důkazy. Pokud už maso na grilu připravujte, přidejte rozmarýn a tymián do své oblíbené marinády a naložte maso nejméně hodinu před jeho další úpravou. Proč? Antioxidanty ve kvalitním koření mohou snížit HA až o 87%. To podle výzkumů v USA.

Zajímavost: Dalším významným zdrojem HA je tabákový kouř. Takže doporučení je jasné, vyhněte se mu na sto honů!

3. Pijte kvalitní kávu nebo kvalitní čaj každý den

Lidé, kteří vypili 5 nebo více šálků kofeinované kávy denně, měli o 40% nižší riziko rakoviny mozku, ve srovnání s lidmi, kteří kávu nepili. Tento kávový návyk s obsahem 5 nápojů denně sníží riziko rakoviny úst a krku také téměř o 40%. Vědci v tomto případě poukazují na kofein – káva bez kofeinu neměla žádný srovnatelný účinek. Další nápoj, který měl preventivní účinky, co se rakoviny týče, byl kvalitní čaj – vědci potvrdili, že nabízí ochranu před rakovinou mozku.

4. Pijte hodně vody. Fakt hodně.

Pití spousty vody a jiných dobrých tekutin může snížit riziko vzniku rakoviny močového měchýře tím, že zředí koncentraci činidel způsobujících rakovinu v moči a pomůže je rychleji vyplavit močovým měchýřem. Vypijte nejméně 3 litry vody denně, to navrhuje Americká rakovinová společnost. A pamatujte, dobré vody, kvalitní vody.

5. Tmavá zelenina je perfektní prevencí

Až příště půjdete v obchodě kolem zeleniny, tentokrát se zastavte. A sáhněte po zelenině těch nejtmavších odrůd. Proč? Chlorofyl, který zelenině dává krásnou barvu, je nabitý hořčíkem, který dle některých velkých studií snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Hořčík ovlivňuje signalizaci v buňkách a bez správného množství mohou buňky dělat věci jako dělení a replikace, aniž by měly. Pouze 1/2 šálku vařeného špenátu vám dodá až 75 mg hořčíku, 20% jeho doporučené denní hodnoty. Takže vybírejte zeleninu nejen dle chuti, ale i dle barev. A jezte barevně.

6. Křupejte para ořechy z Brazílie

Jsou hvězdným zdrojem selenu, což je antioxidant, který snižuje riziko rakoviny močového měchýře u žen. Další studie zjistily, že lidé s vysokou hladinou selenu v krvi mají nižší míru úmrtí na rakovinu plic a kolorektální karcinom. Vědci si myslí, že selen nejen chrání buňky před poškozením volnými radikály, ale také může posílit imunitní funkci a potlačit tvorbu cév, které vyživují nádory.

7. Cvičte! A to pravidelně.

Toto doporučení je omílané stále dokola. A je to protože prostě funguje! Takže cvičte každý den, choďte, běhejte. Snižujete tím riziko rakoviny.

8. Bacha na určitá čistidla (a další podobné látky)

Rozpouštědlo známé jako Tetrachlorethylen, které se používá k chemickému čištění, může způsobit rakovinu jater, ledvin a leukémii (podle určitých výzkumů – tetrachlorethen jako karcinogen skupiny 2A, což znamená pravděpodobnou karcinogenitu pro člověka). V hlavním nebezpečí jsou tedy pracovníci, kteří manipulují s chemickými látkami nebo takto ošetřeným oděvem. Experti nedospěli k závěru, že spotřebitelé mají také zvýšené riziko rakoviny.

Méně toxické alternativy jak vyčisti oděv: Oděv ručně umyjte jemným mýdlem a osušte na vzduchu, popřípadě očistěte bílým octem.

Vyhněte se expozici i dalším průmyslovým a environmentálním toxinům, jako jsou azbestová vlákna, benzen, aromatické aminy a polychlorované bifenyly (PCB).

9. Vnímejte riziko mobilního telefonu

Použijte svůj mobilní telefon pouze pro krátké hovory nebo textovky, a nebo použijte handsfree zařízení, které drží telefon – a vysílanou radiovou frekvenci – dále od hlavy. Důkazy, že mobilní telefony zvyšují riziko rakoviny mozku, „nejsou ani shodné ani nezvratné,“ uvádí poslední zpráva. Takže volejte krátce. Pokud potřebujete delší hovor, není lepší si zajít na kafe nebo na víno. Je to nejen zdravější, ale i sociálně vhodnější.

10. Blokujte rakovinu barvou oblečení

Zajímavé, že? Správný výběr barvy módní výbavy může pomoci chránit před rakovinou kůže, alespoň to říkají španělští vědci. Ve svém výzkumu poskytovaly modré a červené tkaniny výrazně lepší ochranu proti slunečním UV paprskům než bílé a žluté. Nezapomeňte si také dát klobouk: ačkoli se melanom může objevit kdekoli na těle, je častější v částech, na která svítí slunce. Vědci z University of North Carolina v Chapel Hill dokonce zjistili, že lidé s melanomem na pokožce hlavy nebo krku zemřou téměř dvakrát častěji, než lidi s rakovinou v jiných oblastech těla. A často za to může právě UV záření.

Sponzorováno

11. Jezte maximálně čisté potraviny

Doporučujeme kupovat potraviny bez antibiotik a přidávaných hormonů, u kterých existuje podezření, že způsobují endokrinní problémy, včetně rakoviny. Rovněž se doporučuje, abyste nakupovali produkty vypěstované bez pesticidů. Důkladně omyjte konvenčně pěstované potraviny, abyste odstranili zbytky špatných látek (zejména potraviny s nejvíce pesticidy: celer, broskve, jahody, jablka a borůvky).

V pesticidech se nachází nejméně 40 známých karcinogenů a měli bychom se snažit snížit jejich expozici.

TIP: Podívejte se, jak odstranit pesticidy z ovoce a zeleniny

12. Zvyšte příjem vápníku

Ti, kteří více užívali vápník po dobu čtyř let, měli o 36% snížený vývoj nových prekancerózních polypů tlustého střeva (pět let po ukončení studie). Bylo sledováno 822 lidí, kteří užívali buď 1200 mg vápníku každý den, nebo placebo. Získejte vápník z kvalitního mléka a mléčných výrobků. Ideálně z farmy okolo. Najděte si nějakou takovou.

13. Zaměřte se na celá zrna

Víte, že celozrnné pečivo je pro vás lepší než bílé pečivo? Ale mluvíme o pravém celozrnném pečivu, ne o náhražkách, to si uvědomte. Pokud jíte hodně potravin s vysokým glykemickým indexem – ten měří rychlost stoupání vašeho cukru v krvi – můžete mít daleko vyšší riziko rakoviny kolorektálního karcinomu než ti, kteří konzumují potraviny s nízkým glykemickým indexem – to zjistila studie Harvardské lékařské školy zahrnující 38 000 respondentů. Problémem je, že jde většinou o bílé pečivo a podobná jídla: bílý chléb, těstoviny, brambory a sladké pečivo. Vyměňte proto tyto potraviny s vysokým glykemickým indexem za celozrnné alternativy.

14. Věnujte pozornost bolesti

Bolest něco značí. Na něco ukazuje. To si pamatujte.

Pokud máte třeba nafouknuté břicho, bolest v pánvi či častou naléhavou potřebu močit, navštivte určitě svého lékaře. Tyto příznaky mohou signalizovat třeba rakovinu vaječníků, zejména pokud jsou velké a časté. Ženy, které často tyto příznaky ignorují a to je právě důvod, proč tato nemoc může být smrtelná. Když je odhalena dříve, než se rakovina rozšíří mimo vaječníky, relativní pětiletá míra přežití je 90 až 95%. A to platí u mnoha typů rakovin, takže případnou bolest neignorujte, ale řešte.

15. Vyhněte se zbytečným agresivním kontrolám (poraďte se samozřejmě s lékařem)

CT vyšetření jsou skvělým diagnostickým nástrojem, ale generují mnohem více záření než rentgenové záření a někdy mohou být nadměrně užívány. Ve skutečnosti výzkumníci naznačují, že až jedna třetina vyšetření CT by mohla být zbytečná. Vysoké dávky záření mohou způsobit leukémii, takže se ujistěte, že skeny se zbytečně neopakují. Zkuste se lékaře zeptat, zda by CT mohl nahradit jiný test, jako je ultrazvuk nebo MRI.

16. Pozor na určité závažné infekce

Vyvarujte se infekcí, které přispívají k rakovině, včetně virů hepatitidy, HIV a lidského papilomaviru. Mnohé jsou přenášeny sexuálně nebo kontaminovanými jehlami.

17. Dejte si dostatek vitaminu D

Mnozí odborníci nyní doporučují 800 až 1000 IU denně, cíl, který je téměř nemožné dosáhnout bez přídavku. Přestože tato ochrana není zdaleka dokázána, důkazy naznačují, že vitamín D může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny prostaty, rakoviny tlustého střeva a dalších malignit.

Příčiny rakoviny a jejich riziko

Tabulka příčin rakoviny

Rizikový faktor

Procento úmrtí na rakovinu

Kouření a obecně užívání tabáku

30

Obezita a strava (červené maso vs. ovoce a zelenina)

30

Nedostatek cvičení a pohybu obecně

5

Karcinogeny na pracovišti

5

Viry (hepatitida, lidský papilomavirus)

5

Rodinná historie rakoviny

5

Velikost těla (vyšší, větší lidé mají častěji rakovinu)

5

Ženské reprodukční faktory (pozdní nebo žádné porody,
           pozdní menopauza)

3

Nadměrná spotřeba alkoholu

3

Nekvalitní strava (kvůli financím apod.)

3

Znečištění životního prostředí, kde se pohybujete

3

Nadměrné vystavování slunci

2

Lékařské postupy, drogy

1

Sůl, různé přísady do potravin, kontaminující látky

1

Co si dále přečíst o prevenci rakoviny?

VIDEO: Nebojte se rakoviny 5min – Jak jsme na tom s prevencí?

VIDEO: Prevence rakoviny prsu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva