Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině 4.8/5 (10)Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině

Studie vysvětluje, proč jsou vysocí jedinci náchylnější k rakovině

U většiny případů rakoviny se spolu s postupujícím věkem dramaticky zvyšuje riziko této nemoci. Ale jaký je účinek toho, že v těle máte více buněk? Mohli by být vyšší lidé náchylnější k rakovině, protože mají více buněk?

Podle Leonarda Nunneyho, evolučního biologa na Kalifornské univerzitě v Riverside, ano. Ten zkoumal data ze čtyř rozsáhlých sledovacích projektů na 23 kategoriích rakoviny. Každá z těchto studií o rakovině prokázala, že vysocí jedinci jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny, přičemž celkové riziko se zvyšuje o 10 procent při každém zvýšení výšky o 10 centimetrů.

“Testoval jsem alternativní hypotézu, že výška zvyšuje počet buněk a že více buněk přímo zvyšuje riziko rakoviny,” řekl. “Údaje silně podporují tuto jednoduchou hypotézu. Pro většinu druhů rakoviny je hodnota efektu výšky předvídatelná díky nárůstu počtu buněk v závislosti na výšce.”

Když Nunney provedl srovnání pozorovaného vlivu výšky na riziko specifických nádorových onemocnění u žen i mužů, zjistil, že vysoká rizika jsou zejména u rakoviny štítné žlázy a kůže u žen, a rakoviny kůže u mužů.

“Vysoké osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku téměř všech druhů rakoviny,” řekl. “Ale rakoviny kůže – jako je melanom – vykazují nečekaně silný vztah k výšce. To může být proto, že u vyšších dospělých je vyšší hladina hormonu IGF-1.”

IGF-1 je růstový faktor, který je zvláště důležitý v brzkém vývoji, vysvětlil Nunney, ale IGF-1 byl také spojen s vyšší mírou zdělení buněk u dospělých.

“Pokud se vaše buňky dělí častěji, pak to zvyšuje vaše riziko rakoviny,” řekl. “Pokud se kožní buňky rychleji dělí vysokým lidem kvůli vysokým hladinám IGF-1, mohlo by to představovat zvýšené riziko melanomu.”

Z 18 rakovin, které byly zaznamenány u obou pohlaví, Nunney zjistil, že pouze čtyři z nich nezaznamenaly žádné významné zvýšení rizika spolu s rostoucí výškou u obou pohlaví – a o rakovina pankreatu, jícnu, žaludku a úst.

“Je možné, že tyto druhy rakoviny jsou silněji spojeny s faktory prostředí,” řekl. “Je také možné, že v těchto tkáních se počet buněk nemění s velikostí těla – ale to se zdá spíše nepravděpodobné.”

Nunney vysvětlil, že dva faktory způsobují zvýšené riziko rakoviny:

 1. více buněk;
 2. více buněčných dělení.

“Pokud zdvojnásobíte buňky, zdvojnásobíte riziko rakoviny,” řekl. “Pokud zdvojnásobíte počet buněčných dělení, více než zdvojnásobíte riziko rakoviny. Velmi dlouhý život je v tomto ohledu nejhorší.” Ale tomu se samozřejmě neubráníme.

Muži jsou v průměru vyšší než ženy, což může být důvod, proč muži jsou častěji obětí rakoviny, než ženy.

Platí to i u zvířat

Plemena psů také prokazují, že rakovina má vazbu na výšku, dodal.

“Menší psi mají méně rakovinu než větší plemena psů.”

Zde je odkaz na studii

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva