Sponzorováno

Obáváte se rakoviny? Víme, jaké jídlo poslouží jako prevence 4.85/5 (26)

Různé bobulovité ovoce má účinky proti rakovině.

Různé bobulovité ovoce má účinky proti rakovině.

Rakovina je v posledních letech velkým strašákem lidstva. A to hlavně pro její zákeřnost. Je spojena jak s tím, že se může objevit doslova z ničeho nic, stejně jako je spojena s tím, že moderní medicína nemá stoprocentní výsledky v její léčbě. Která je navíc celkem náročná. Je proto vhodné začít se chovat co nejvíce odpovědně. Ideální je začít se správně stravovat, jelikož i jídlo může být nejenom spouštěčem, ale pochopitelně i dobrou prevencí rakoviny.

A co je vhodné do jídelníčku zařadit? To vám poradíme.

1. Bobulovité ovoce

Ovoce je obecně doporučováno jako základ každého jídelníčku. A to především pro obsah vitamínů, minerálů a také dalších různých látek, jako jsou třeba antioxidanty. Pokud jde o snižování rizik, které jsou spojeny s rakovinou, jsou nejlepší volbou především různé druhy bobulí. To proto, že obsahují polyfenoly a kyselinu ellagovou. Právě tato silná kombinace dokáže snižovat riziko rakoviny, a dokonce umí i snižovat riziko velkého růstu nádorů. A jaké ovoce je tím nejlepším? Určitě nezapomínejte na:

 • Borůvky
 • Brusinky
 • Maliny a ostružiny

2. Rajčata

Z ovoce musíme zabrousit také do oblasti zeleniny. I zde může být možností celkem dost. Pokud zaručeně nechcete šlápnout vedle, jsou osvědčenou volbou rajčata. To proto, že obsahují několik antioxidantů, z nichž nejznámější je takzvaný antioxidant lykopen. Ten je zajímavý tím, že dokáže velmi dobře bojovat proti volným radikálům. Je dobrou prevencí rakoviny hlavně v oblasti lidského trávicího systému. A to v oblasti tlustého střeva, ale třeba i slinivky, nebo konečníku.

Zajímavostí je, že se tato látky více uvolňuje během tepelného zpracování. Domácí kečup, lečo, nebo další pokrmy z rajčat jsou proto lepší, než jejich syrová konzumace. Pozor ale na různé nahnilé druhy, které se rozhodnete zpracovávat. Ty jsou spíše škodlivé a takové rozhodně vyhazujte, bez ohledu na účel jejich použití.

3. Brukvovitá zelenina

U zeleniny ještě musíme zůstat, protože kromě rajčat to jsou i další druhy, které pomáhají v tom, aby eliminovaly případný vznik rakoviny. Pokud se podíváme na výčet, tak se jedná o širokou škálu možností, kam můžeme zařadit:

 • Květák
 • Brokolici
 • Kapustu

Tato kombinace je ideálním pomocníkem, pokud je vaším cílem pozitivně působit třeba na oblast vašich jater. I zde jsou dobrým pomocníkem hlavně silné antioxidanty. Pozor však na to, že čím více je daná zelenina tepelně upravována, tím více se dané látky ztrácí. Proto je ideální jenom co nejkratší tepelná úprava a následně už ihned konzumujte. Jedině tak dostanete do svého těla jenom to nejlepší.

Sponzorováno

4. Zdravé kyseliny

Pokud se mluví o tucích, tak se většinou říká, že jsou špatné. Neplatí to však o každém, jelikož jsou takové, hlavně potom oleje, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou látkami, které je vhodné do těla dostávat v co možná největším množství. Ideální jsou proto různé přírodní, za studena lisované oleje. Nejsou však zdrojem jediným, jelikož stejně tak je vhodné do jídelníčku zařadit třeba semínka, a to lněná, nebo také dýňová. Obojí jsou také dobrým zdrojem těchto kyselin, které pomáhají jak v boji proti nádorům, tak se starají i o to, aby nedocházelo k různorodým buněčným mutacím.

Kromě výše uvedených zdrojů nezapomínejte také na mořské produkty. Ty jsou na tyto kyseliny také velmi bohaté. Nejenom, že jsou primárně doporučovány mořské ryby, stejně jako jakékoliv jiné mořské plody. Určitě je vhodné podívat se na prospěšnost mořských řas, které jsou na tom z hlediska zdravých omega-3 mastných kyselin také velmi dobře. Navíc obsahují i velmi širokou škálu různých vitamínů.

5. Zelený čaj

Doslova odpradávna doporučovaný nápoj, který byste rozhodně měla vyzkoušet i vy. A to právě za účelem boje proti rakovině. Zelený čaj je velmi bohatý na řadu antioxidantů, které dokážou dobře bojovat i proti nádorům. Dále dokáže chránit buňky před takzvanými volnými radikály, které mohou mít za následek poškození struktury DNA. U zeleného čaje však dejte pozor na jeho kvalitu. Rozhodně nekupujte klasické sáčky, kde je jho podíl velmi malý. Kvalitní zelený čaj by měl být určitě sypaný, a ideálně z osvědčeného obchodu. Také pozor na správnou teplotu s ohledem na přípravu. To proto, aby nedošlo k jeho spálení.

6. Prospěšné bakterie

Myslíte si, že bakterie musí být nutně jenom škodlivé? Určitě ne. Jsou i takové, které jsou prospěšné a se kterými máte jistotu, že dokážete nejenom zlepšit stav vašeho trávicího systému, ale také bojovat proti rakovině. Ty správné bakterie najdete třeba v jogurtech, v kysaných výrobcích, nebo v různých speciálních nápojích.

7. Kvalitní čokoláda

Obáváte se jí, a to z důvodu, že může zhatit vaši snahu o hubnutí? Pokud vyberete tu pravou, není důvod se jí obávat tolik. To proto, že tak velkým nepřítelem být nemusí. Stačí se jenom zaměřit na to, aby měla dostatečné množství kakaa. Potom po ní nijak výrazně nepřiberete. Navíc je s ní spojena i výhoda, že právě kvalitní čokoláda může být dobrým pomocníkem v boji proti rakovině. Kromě antioxidantů totiž obsahuje i polyfenoly – které jsme zmínili výše, stejně jako proantokyanidy. Vše jsou látky, které omezují růst nádorů – tedy samotných nádorových buněk. Navíc čokoláda potěší i v tom, že může dodat nedostatkový cukr, nebo i v tom, že vám dokáže zlepšit náladu.

8. Některé bylinky

Sponzorováno

I některé bylinky mají protirakovinné účinky. Tak třeba řeřicha má prokazatelné účinky proti této zákeřné nemoci.

Co si ještě přečíst o boji proti rakovině?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva