Sponzorováno

Rakovina a správné potraviny – na jaké jídlo vsadit? 4.9/5 (10)

Zelenina ve výživě? Milionkrát ano!

Zelenina ve výživě? Milionkrát ano!

Ze souvislostí mezi stravovacími faktory a vznikem rakoviny lze odvodit doporučení v tomto článku, které sníží riziko onemocnění na některé druhy rakoviny. Jaké potraviny tedy jíst?

Obiloviny

Už tisíce let jsou obiloviny hlavní potravinou pro většinu lidstva. Teprve v tomto století ztratily výrobky z obilí svůj význam. Neprávem, protože zrno obsahuje skoro všechny výživné látky potřebné k životu:

  • uhlohydráty, které byly v sedmdesátých letech „zakázané“,
  • 7 až 12% bílkovin, 2 až 7% tuků s vysokým podílem životně důležitých kyselin,
  • vitamíny, především B1 a E a minerální látky, např. železo.
  • nesmíme zapomenout ani na balastní látky, které regulují chod stolice a jsou schopné vázat na sebe různé škodliviny.

Důležité: Předpokladem pro vysokou výživnou hodnotu výrobků z obilí je, že se použije a umele celé zrno i s klíčky a obalem.

Při výrobě klasické mouky se tyto součásti bohaté na výživné látky odstraní, přičemž se ztratí 40 až 90% vitamínů, minerálních a balastních látek. Ve speciálních obchodech, ale i ve velkých potravinových samoobsluhách toto zboží již ale nabízejí. Nejlepší je nechat si obilí krátce před použitím semlít, nebo si do domácnosti koupit mlýnek na obilí.

Cenné látky z obilí se na vzduchu kazí, proto se musí balená celozrnná mouka konzervovat. Celozrnný černý chléb z běžných pekáren není často pravým celozrnným pšeničným chlebem, protože klíčky byly odstraněny, aby se celozrnná mouka dala skladovat. Aby bylo možné jídelníček obohatit, měli by se používat různé druhy obilí s různým obsahem živin a s mnoha možnostmi využití. Jídla z obilovin mají nízký obsah tuků a představují ve spojení s mlékem a ovocem nebo se zeleninou plnohodnotnou výživu. I vločky (ovesné vločky a jiné), navzdory ztrátám v procesu výroby, jsou hodnotnou potravinou.

TIP: Koukněte na TOP 12 protirakovinných potravin

Ovoce a rakovina

Většina druhů ovoce a zeleniny je chudá na energetické látky, ale bohatá na vitamíny, minerální a balastní látky. Vedle obilí jsou nejdůležitější potravinou plnohodnotné výživy. Aromatické látky, barviva a organické kyseliny, které obsahují, povzbuzují trávení.

Na vitamin C jsou bohaté: petržel, paprika, brokolice, růžičková kapusta a zelí, kiwi, černý rybíz, jahody a citrusové plody. Mrkev, petržel, špenát, zelí, fenykl a brokolice, jakož i mango, meruňky a žluté melouny jsou hlavním zdrojem karotenů.

Sponzorováno

Zelenina je ještě lepší než ovoce

Brambory a luštěniny (hrách, fazole, čočka) obsahují navíc uhlohydráty a bílkoviny. Jsou sice bohatší na energetické látky, ale nepřibírá se z nich na hmotnosti. Spolu s obilovinami a mléčnými výrobky poskytují hodnotné jídlo (např. brambory ve slupce s tvarohem). Přibírá se od všech bramborových jídel připravovaných na tucích: bramborové hranolky (pommes frites), krokety, bramborové lupínky (chips) a opékané brambory. Sojové boby jsou mimořádně bohaté na bílkoviny.

Z rozdrcených sójových bobů se vyrábí sójový sýr TOFU, který může nahradit masité jídlo. TOFU je lehce stravitelný, nevytváří kyselinu močovou. K výrobě „sójového masa“ jsou potřebné potravinářsko-chemické procesy, proto se sójové maso nedoporučuje zařadit mezi plnohodnotné potraviny.

Ořechy, semínka, např. slunečnicová, sezamová a lněná jsou dodavateli velmi hodnotných výživných látek. Obsahují vápník, železo, kyselinu linolovou, ale i mnoho tuků. Lze je v malých množstvích přidávat do jídel, nebo chroupat mezi hlavními jídly.

Mnohé druhy zeleniny se dají připravit v syrovém stavu ve formě salátů. Zachovávají si tak vitamíny a minerální látky. Balastní látky se musí dobře rozžvýkat. Jejich konzumací se na delší dobu zachová pocit sytosti. Některé druhy zeleniny se musí vařit, aby se rozložily a aby se z nich vyplavily přírodní jedovaté látky.

Zelené fazolky a luštěniny nelze jíst syrové, i zelí doporučujeme uvařit, protože jinak brání ukládání jódu do štítné žlázy. Syrové uhlohydráty ze brambor jsou ve srovnání s uhlohydráty z obilí špatně stravitelné a karoteny z dušené mrkve jsou zase lépe využitelné. Na jídlo z mrkve by se mělo dát pár kapek oleje, aby se zlepšilo její využití.

Čerstvou stravu dávkovat individuálně

Na otázku, kolik syrových a čerstvých potravin je třeba jíst, se nedá jednoznačně odpovědět. Ideální by bylo, kdyby polovinu jídel tvořily zelenina, ovoce, ořechy, semínka, léčivé bylinky, oleje lisované za studena a nezahřáté mléčné výrobky. Je ovšem třeba vzít v úvahu i osobní nesnášenlivost některých zelenin.

Syrové potraviny mohou vyvolat alergie více než vařené. Každý si musí sám vyzkoušet, jaké množství syrové potravy snese. Doporučit lze i hluboce zmrazené, nezpracované plody a zeleninu. Výživné látky a jejich chuť zůstávají zachovány.

Koření

Nejlepší koření proti rakovině jsou: kurkuma, červená paprika, zázvor, bazalka, česnek, máta, kmín, skořice, rozmarýn.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Potraviny proti rakovině

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva