Sponzorováno

Zdroje kyseliny listové (folátu) v potravě – kde ji najdete? 4.71/5 (45)

Květák a listová zelenina jsou dobrým zdrojem kyseliny listové v potravě...

Květák a listová zelenina jsou dobrým zdrojem kyseliny listové v potravě…

Účinky kyseliny listové jsou důležité pro těhotné maminky nebo ty ženy, které těhotenství teprve plánují. Kyselina listová pomáhá dělit buňky, podporuje nervovém soustavu plodu. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech).

Kolik kyseliny listové?

Doporučená denní dávka kyseliny listové pro těhotné a kojící ženy je 550-650 mikrogramů denně. Kyselina listová, se nazývá vitamin B9. Nejlepší je dodávat tělu kyselinu listovou z „normálních“ potravin. Jak už název kyselina listová napovídá že její nejvíce bude obsahovat listová zelenina.

Potraviny které mají v sobě nejvíce kyseliny listové

Mezi potravinové zdroje kyseliny listové patří vepřová játra, datle, fíky, vlašské ořechy, celozrnné pečivo, mléko a některé mléčné výrobky, např. měkké sýry (brie, camembert, plísňové sýry), rýže, vaječný žloutek.

Zelenina například květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí, chřest, špenát, zelený hrášek a fazole, okurky, dýně, rajčata, červená řepa, dále celozrnné obiloviny (zejména klíčky), některé druhy ovoce mango, pomeranče, avokádo, banány, třešně, višně, zahradní jahody, maliny, angrešt, para ořechy, pistácie, vlašské ořechy.

Maso, masné výrobky jsou chudé, výjimku tvoří vepřová játra a treska, která je zvláště bohatá na kyselinu listovou.

Sponzorováno

Tabulka obsahu kyseliny listové v některých potravinách

POTRAVINA Obsah kyseliny listové µg/100 g
banán 17 – 20
pomeranč 24 – 42
vinné hrozny 5- 43
vlašské ořechy 77
brokolice 33 – 111
čínské zelí 79 – 83
karotka 28 – 55
květák 17 – 29
paprika zelená 18 – 50
celozrnný chléb v průměru 30
bageta 13
brambory 8 – 20
těstoviny 12 – 21
Eidam 30 % t.v.s. 15
měkký tvaroh netučný 16
pečené kuře 12
kuřecí játra 380

 

Jak uchovávat jídlo, aby si uchovalo co nejvíce kyseliny listové?

Aby byl zachován co nejvyšší obsah kyseliny listové v potravinách, neměly by být dlouhodobě skladovány a vystavovány vysokým teplotám. Zelenina by měla být konzumována syrová nebo lehce spařená. Přirozeným zdrojem kyseliny listové je výživa. Vitamín se nachází v mnoha potravinách, které tvoří běžnou součást naší stravy. Pokud je strava pestrá a vyvážená, poskytuje organismu dostatečné množství kyseliny listové.

Pozor na předávkování

Užívání kyseliny listové je tradiční metodou pro prevenci vrozených vad plodu. Gynekologové doporučují ženám užívat tuto kyselinu, čili acidum folicum, ještě před početím, v těhotenství i během kojení. Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může mít podle série výzkumů za následek předčasné porody nebo defekty neurální trubice plodu, tedy defekty budoucí centrální nervové soustavy, jakými jsou například rozštěp páteře (spina bifida), nebo se životem neslučitelná anencefalie, kdy dítěti chybí mozek.

Pokusy na myších však nyní odhalily, že nadužívání kyseliny listové naopak přináší zvýšení vrozených vad, nebo dokonce vyvolává potrat. Takže na toto pozor. Odborná literatura hovoří jen velmi málo o toxicitě kyseliny listové. Vysoké hladiny v krvi se objevují při hypovitaminóze B12 a mohou vyvolat údajně křeče u epileptiků. Každé množství ve formě doplňků výživy proto třeba konzultovat s lékařem. Nadbytek kyseliny by se měl vyloučit močí.

TIP: Podívejte se na příznaky, že vám chybí kyselina listová

VIDEO: O kyselině listové

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva