Sponzorováno

Detoxikace zeleninovými a ovocnými šťávami – je to potřeba? A jak na to? 4.86/5 (7)

Detoxikace zeleninovými a ovocnými šťávamiNěkolik dní nejíst nic jiného než zeleninové nebo ovocné šťávy – od takového detoxikačního plánu si lidé často slibují kromě shozených kilogramů i pročištění střev či ledvin. Podle odborníků však jde o nepravdivou domněnku. Jak podobné kúry opravdu působí na naše tělo?

Její vyznavači jsou nadšeni

Asi čtyřicetiletá dáma usrkává v baru zelenkavou směs, kterou před číšnicí vychvaluje: „Měla byste to také zkusit, je to vynikající! Stojí to sice 40 eur denně, ale když si pomyslím, že mi tato kúra odstraní z těla všechny toxiny, tak to jde, ne?“

Džusy z ovoce a zeleniny bude tato žena konzumovat čtyři, možná až sedm nejbližších dní, s příslibem, že to „usnadní přirozený proces detoxikace organismu a umožní jí, cítit se lépe“. Eleonore praktikuje příležitostně tuto metodu, kterou poznala při pobytu v New Yorku. Považuje ji za vhodný prostředek, jak se v krátké době cítit dobře.

„První den může být velmi tvrdý, většinou hrozně bolí hlava,“ varuje. „Nejlepší je připravit si půdu tím, že dva dny dopředu nejíme žádné maso ani cukry, aby se šok omezil. Pak je to ale příjemné. Rozhodně je to také dobré na to, aby člověk trochu ‚splaskl‘ a působí to příznivě na pokožku,“ dodává.

Jen iluze?

Je juicing, který přišel ze Spojených států, jen dalším příkladem úspěšného marketingu, nebo skutečným pomocníkem při očistě organismu? Není nebezpečné živit se několik dní výhradně tekutinou? Potřebuje naše tělo opravdu pomoc při detoxikaci?

Podle québeckého lékárníka Oliviera Bernarda jsou všechny produkty, které údajně mají pročistit trávicí systém, podvod. „Filtrační orgány našeho těla, játra a ledviny, nepotřebují pomoc, aby plnily své funkce. Stejně tak střeva nemohou z fyziologického hlediska skladovat ani nejmenší odpad, jinak by se staly neprůchodnými. Domnívat se, že juicing může přispět k očistě našeho trávicího systému, je čistá iluze. Úplně stačí, vyvážená strava, abychom se cítili lépe.“

Kvalitní běžná strava stačí

Výživová poradkyně má podobný názor: „Pokud jíme normálně, tedy zdravě a pestře, pak náš organismus velmi dobře dokáže zachovat to, co je pro něj dobré a co potřebuje a filtrovat a odvádět zbytek. Na módě juicingu je znepokojující, že může vést až k ortorexii, čili k takové závažné poruše v příjmu potravy, kdy člověk téměř nejí ze strachu, aby nesnědl něco, co je nezdravé,“ uvádí odbornice.

TIP: Jak lépe zvládnout detoxikaci?

Nic pro lidi s problémy s jídlem

Dále specialistka na výživu také varuje: „Pokud má někdo již takové problémy s jídlem, zvláště nějakou poruchu příjmu potravy, mohou se tyto obtíže ještě prohloubit,“ říká.

„Pokud pijeme několik dní jen šťávy, ztrácíme na váze, ale úbytek je zakrátko zpět, když zase začneme jíst normálně,“ upozorňuje. „Pět nebo šest dní na šťávách bez jídla se mi nezdá být rozumné. Naopak pití šťáv v rámci běžného stravování, které doplňuje příjem ovoce a zeleniny, nuže, proč ne,“ dodává. Zkrátka juicing ano, ale s rozumem a s mírou.

Sponzorováno

Zkuste detox na 2 dny

Očista těla, nebo tzv. detox je oblíbený již dlouhé věky a považuje se za výborný začátek diety. Po ní bychom se měli cítit lehčí, svobodnější, čistší a s velkou dávkou energie.

Pokud nemáte čas na delší dietu, nebo máte slabou trpělivost, dopřejte si alespoň 48 hodin očisty. Možná jste v práci mimořádně vytíženi a detox přeložíte na víkend, kdy budete mít sama na sebe více času. Tento detox je založen na šťávách, ovoci a zelenině. Obsahují mnoho minerálů, vitamínů a potřebných živin.

TIP: 10 potravin, o kterých si myslíte, že jsou zdravé, ale ve skutečnosti NEJSOU

Zeleninové šťávy

Možná máte to štěstí a dokážete si pořídit organicky vypěstované plody. Pokud máte pochybnosti o jejich původu, vše důkladně omyjte a očistěte. Zeleninu odšťavňujte tak, abyste měli k dispozici co nejčerstvější šťávy. Pokud je jejich chuť příliš výrazná, řeďte je vodou.

Ovocné šťávy se nedoporučují při tomto detoxikačním plánu, protože způsobují výkyvy hladiny cukru v těle. Ovoce se samozřejmě nevzdávejte, jen ho nepřijímejte ve formě šťáv, neboť v nich není obsažena důležitá vláknina.

Co si připravit?

Nakupte si předem nesycenou minerálku, čerstvé bylinky, tři až čtyři kilogramy zeleniny, například mrkve, řepy, celeru, salátu a zelí. A necelý kilogram ovoce podle vlastní chuti, ne však banány.

Postup

Po probuzení si po oba dny očisty dopřejte dvě sklenice vody. Tělo si promasírujte masážním kartáčem a osprchujte se. Pohodlně se oblečte a zkuste několik jógových cviků. K snídani si dejte sklenici šťávy, pak odpočívejte a uvolněte se. Pijte během dne vodu. Na oběd opět přijde zeleninová šťáva, a za ní krátká procházka. Večeře sestává ze čtyř druhů zeleniny a bylinek. Druhý den postupujte obdobně. Třetí den buďte s potravou opatrná, tělo se na ni musí adaptovat.

Pokud si tento krátký detox dopřejete pravidelně, pocítíte její účinky dlouhodobě. Když musíte během diety pracovat, vyberte si vždy její lehčí verzi!

Náš tip: Péče i zvenku

Důležitá je nejen péče zevnitř, věnovat se třeba svému tělu i zvenku. Udělejte si například olejovou masáž těla. Použít můžete panenský olivový olej, slunečnicový nebo mandlový. Jemně ho zahřejte a masáž začněte nohama. Pohyby musí být na začátku jemné a pomalé, postupně tlak zvyšte, abyste rozproudily krev i pohyb lymfy. Od nohou postupujete k hlavě, po masáži si na chvilku odpočiňte a vykoupejte se.

TIP: Jak vyčistit tělo od toxinů?

VIDEO: Detoxikace organizmu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Detoxikace zeleninovými a ovocnými šťávami – je to potřeba? A jak na to?”

  1. Stajka napsal:

   Tenhle odšťavňovač – Kuvings EVO820CH champagne – by se asi hodil i na zeleninové šťávy, že?

  2. Jiří Honsa napsal:

   Zbyl mi doma po mamince kvalitní šnekový odšťavňovač Omega VRT 352FS. Má pomalý chod, kvalitně s ním získáte i šťávu z mrkve a jiné tvrdé zeleniny. Používán cca 2 roky, nepoškozený a kompletní ještě s orig.obalem. Původní cena 9000,-, prodám za polovic a k tomu zdarma knížku „Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“. Případný zájemce prosím do osobní zprávy. jh.ekosoft@gmail.com

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva