Sponzorováno

Proč jsou brambůrky (chipsy) nezdravé? Zde jsou hlavní důvody. 4.79/5 (28)

Bramborové chipsy si dejte jen výjimečně. Nejsou totiž vůbec zdravé.

Bramborové chipsy si dejte jen výjimečně. Nejsou totiž vůbec zdravé.

Bramborové lupínky prý byly vynalezeny v roce 1853 rozzuřeným kuchařem Georgem Crumem. Když si zákazník stěžoval, že Crumovy hranolky jsou příliš tlusté, vzal si tuto stížnost k srdci – vymyslel pomstu tím, že nakrájel brambory tak tence, že ani nemohly být po usmažení napíchnuty vidličkou. Na rozdíl od očekávání šéfkuchaře byl bývalý nespokojený zákazník potěšen.

Dnes se brambůrky podávají jako levné a chutné občerstvení. A co si budeme povídat, rádi je máme všichni. Ale jak asi sami moc dobře víte (tušíte), bramborové lupínky alias chipsy (čipsy) jsou docela slušně nezdravé. Málo kdo ale ví, proč vlastně nezdravé jsou. A my jsme pro vás jednoduše udělali seznam toho, proč jsou brambůrky nezdravé.

Když si jich sem tam dáte malou hrst, nic se nestane. Klidně si dejte. Ale pokud z jejich konzumace děláte pravidelný rituál, už to problém opravdu být může. Podívejte se proč.

1. Brambůrky obsahují BHT

Butylhydroxytoluen, běžně známý jako BHT, je často používán potravinářským průmyslem, aby se zabránilo hnilobě balených pečených výrobků a občerstvení. Tato látka rozpustná v tucích se používá také v ropných produktech, léčivech a kosmetice. Může způsobit alergickou reakci, v zásadě je ale považován za bezpečný – tuto informaci najdete v některých zdrojích.

Jinde se ale dočtete i horší věci. BHT může způsobit rakovinu, když je konzumován ve velkých množstvích. Množství BHT potřebné k vyvolání rakoviny by nebylo za normálních okolností snadno požitelné, ale pokud se chcete vyhnout expozici chemikáliím způsobujícím rakovinu, zvolte druh čipsů, které jsou bez konzervačních látek. Mnoha organizacemi je obecně doporučováno vyhýbat se konzumaci této látky. Přečtěte si o BHT také zde.

2. Trans tuky

Trans-tuky zvyšují riziko srdečních onemocnění tím, že ucpávají tepny, zvyšují celkovou hladinu cholesterolu a snižují hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v krvi. Ačkoli jsou trans-tuky přirozeně přítomny v mléčných výrobcích a hovězím mase, drtivá většina trans-tuků ve stravě pochází z továrně vyráběného částečně hydrogenovaného rostlinného oleje. Ne všichni výrobci čipsů ale používají tento typ tuku. Takže na to pozor, podívejte se na složení brambůrek. Snažte se najít ty bez trans tuků.

Sponzorováno

3. Prázdné kalorie

Obecně odborníci na výživu i lékaři doporučují, abyste přijímali většinu kalorií z potravin bohatých na živiny, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné potraviny. Když budete jíst potraviny, které nejsou bohaté na živiny, budete přijímat příliš mnoho kalorií a zvyšovat si tak riziko obezity. Potraviny chudé na živiny jsou potraviny s množstvím kalorií z přidaných tuků, cukrů nebo rafinovaných zrn. Chipsy, které obvykle mají více než polovinu kalorií z tuku, jsou hodně chudé na živiny. Zkuste si místo bramborových chipsů dát třeba plátky sušených jablek nebo sušené švestky. Nebo si prostě klasické chipsy dejte jen velmi výjimečně. Brambůrky prostě obsahují hodně prázdných kalorií.

4. Sůl

Sůl v lupínkách je chutná, ale uspokojujíce naše slané chutě za až příliš vysokou cenu. Sůl je hlavní příčinou hypertenze. Hypertenze je rizikový faktor pro mrtvici, srdeční infarkt a selhání ledvin. Podle statistik z roku 2017 má více než polovina všech dospělých Američanů hypertenzi nebo předhypertenzi, což může vést velmi lehce k srdečním onemocněním. Už tak solíme až až. Pokud si ještě k tomu dáte pravidelně brambůrky, svému tělu rozhodně neprospějete.

5. S brambůrkami v zádech přiberete na váze

Jak jsme už zmínili, chipsy jsou typickým jídlem s vysokým obsahem tuku a kalorií. Jejich konzumace tak může velmi snadno zvýšit riziko přírůstku hmotnosti a i obezity. Asi 25g obyčejných bramborových chipsů nebo asi 15 až 20 čipsů obsahuje asi 10 gramů tuku a 154 kalorií. Spojení mezi bramborovými lupínky a přírůstkem hmotnosti je silnější než vazba mezi nárůstem tělesné hmotnosti a jiným nezdravými potravinami, včetně zpracovaného masa, cukrem oslazených nápojů a nezpracovaných červených mas. Nadváha nebo obezita zvyšuje riziko vzniku cukrovky, srdečních chorob a některých forem rakoviny. Tu fakt nechcete mít.

A co zeleninové chipsy?

Chytrý marketing přiměl spotřebitele k názoru, že „veggie“ čipsy jsou zdravé. Nezapomeňte, že brambory jsou také vegetariánské, zeleninové. Takže ani další zeleninové chipsy zdravé nejsou. Jsou smažené, jsou do nich přidány další nezdravé látky a jsou hodně solené.

Alternativy slaných kupovaných brambůrek

A co jíst místo klasických nezdravých brambůrků? Pár tipů pro vás máme:

 • Udělejte si doma pečené brambory bez soli (pečte na olivovém oleji)
 • Místo brambůrek si nasypejte oříšky (nesolené)
 • Zkuste místo brambůrek na misku nasypat sušené ovoce (neslazené)
 • Nakrájejte si na misku ovoce a zeleninu

VIDEO: Recept na brambůrky

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva