Sponzorováno

Nejlepší alternativy zubní pasty – jak udělat domácí přírodní zubní pastu? 4.9/5 (20)

 • Existuje několik alternativ k běžné zubní pastě, které mohou být vhodné pro lidi, kteří hledají alternativní možnosti z hlediska složení, účinnosti nebo ekologie.
 • Zahradní bylinky: Zahradní bylinky jsou přírodní zubní pasty, které neobsahují chemické látky, barviva ani konzervační látky. Místo toho se spoléhají na bylinné extrakty, minerály a esenciální oleje.
 • Aktivní uhlí: Aktivní uhlí je přírodní absorbent, který může pomoci odstraňovat povlak zubů a povrchové skvrny. Některé zubní pasty obsahují aktivní uhlí jako hlavní složku.
 • Zelená hlína: Zelená hlína je přírodní složka, která může pomoci čistit zuby a dásně. Zubní pasty s obsahem zelené hlíny jsou často bez chemických látek.
 • Kokosový olej: Kokosový olej může být použit jako zubní pasta nebo zubní oplach. Obsahuje antimikrobiální látky, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím v ústech.
 • Hydrogenuhličitan sodný může být použita k ruční výrobě domácí zubní pasty. Je to abrazivní látka, která může pomoci odstraňovat povlak a skvrny na zubech. S ním ale hodně opatrně.
 • Bezfluoridové pasty: Někteří lidé se obávají fluoridu a hledají zubní pasty bez tohoto prvku. Existují alternativy bez fluoridu.
 • Před použitím jakékoli alternativní zubní pasty je důležité to konzultovat se svým zubařem nebo odborníkem na ústní hygienu, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečná a efektivní. Každý člověk má odlišné potřeby a zdravotní problémy v ústní dutině, a proto je důležité najít nejlepší produkt pro vaše konkrétní potřeby.

Jaké jsou nejlepší alternativy klasické zubní pasty? Mrkněte na naše tipy.

Jaké jsou nejlepší alternativy klasické zubní pasty? Mrkněte na naše tipy.

Správná péče o zuby a dásně si vyžaduje čas, určité know how a i správné pomůcky. Čištění zubů dvakrát denně, používání zubních nití a omezování příjmu cukru jsou důležité aspekty ústní hygieny.

Je zubní pasta důležitá?

Některé přípravky na ústní hygienu, jako je zubní pasta, obsahují pár škodlivých látek, jako je oxid titaničitý, laurylsulfát sodný a dokonce i umělá sladidla, která mohou být ve finále špatná pro zdraví vaší ústní dutiny.

Zubní pasta je každodenní součástí života většiny lidí. I malé dítě ví, že bez čištění zubů nebude mít zářivý bílý úsměv, ale zkažené a ošklivé zuby. Na každém balení zubní pasty se však nachází upozornění, aby se pasta nepolykala (ale říkejte to dětem, že?). Důvod je jednoduchý, v zubní pastě se nacházejí nebezpečné, ba až jedovaté příměsi, které mohou člověku poškodit zdraví.

Klasické zubní pasty mohou být někdy nebezpečné

Zubní pastu tvoří ze 75 procent voda a v 20 procentech obsahuje brusné prostředky, ale ve zbývajících pěti procentech se nachází opravdu šokující složení. Jedním z nich je i formaldehyd, který v ústní dutině spolehlivě zabíjí škodlivé bakterie. Formaldehyd se však používá při výrobě různých chemikálií. Najdete ho v hnojivech, papíře, v lepidlech, ale také ve výbušninách. Pro člověka je proto formaldehyd velmi nebezpečný, hlavně v plynné formě. Jeden mikrogram na metr krychlový stačí k tomu, aby si člověk poškodil sliznici horních cest dýchacích a spojivek. Při vyšších koncentracích způsobí formaldehyd žloutenku, ale také dokáže poškodit ledviny a játra.

Po použití zubní pasty, chce mít každý člověk, zejména svěží dech. Dosahuje se to přidáním mentolu v podobě oleje z máty peprné. Čistý mentolový olej je však pro člověka nebezpečný. Při přímém požití tohoto oleje, by se vám zpomalila srdeční činnost, dostali byste svalový stres a velmi by vás pálila žáha.

Jaká by to byla zubní pasta, kdyby nepenila v ústech? K docílení tohoto efektu se proto jako přísada používají čistící prostředky! Ano čtete správně, tato přísada však kromě pěnění, zuby nijak neochrání. Právě naopak, pro člověka je tato přísada – jmenovitě sodium lauryl sulfate, velmi nebezpečná. Ve větších dávkách dokáže trvale poškodit mozek, srdce a játra!

Zubní pasta však není nebezpečná, pokud ji tedy ve větších dávkách nehltáte a nepolykáte. Proto ji používejte jen na čištění zubů, a u malých dětí dávejte pozor, aby ji nepolykaly. Většina zubních past totiž dětem chutná, a pokud se od rodičů nedozvědí, že ji polykat nesmí, sami si mohou zničit zdraví.

Toto jsou důvody, proč mnoho lidí hledá přírodní alternativy k zubní pastě. A ano, existují některé jednoduché a levné přírodní produkty, které můžete použít namísto zubní pasty. Které to jsou? Podívejte se na náš přehled.

1. Jedlá soda

Jedlá soda je jednou z nejlepších alternativ zubní pasty, kterou můžete pravidelně používat k čištění zubů. Ve skutečnosti mnohé komerční zubní pasty obsahují sodu jako jednu z hlavních ingrediencí. Soda působí jako abrazivní činidlo a pomáhá bělit a rozjasnit vaše zuby. Dokonce neutralizuje kyseliny v ústech, což zase snižuje možnost vzniku špatného dechu. Studie z časopisu Journal of Clinical Dentistry z roku 2008 uvádí, že jedlá soda je účinná při čištění zubů a odstraňování plaku, který vede k tvorbě zubního kazu.

 • Ponořte mokrý zubní kartáček do sody a použijte ho na zuby jako to děláte normálně.
 • Smíchejte 1 lžičku sody s trochou vody, abyste získali pastovitou konzistenci. Můžete tuto směs také obohatit o nějaký mátový extrakt, budete pak mít svěží dech.

Poznámka: Nepoužívejte jedlou sodu na mytí zubů pravidelně, protože může postupně erodovat zubní sklovinu. Používejte tedy sem tam.

2. Indický šeřík (Neem)

Indický šeřík, neem nebo margosa je jednou z nejlepších alternativ zubní pasty, jaké můžete použít. Jeho antibakteriální a antiseptické vlastnosti pomáhají zabíjet bakterie, které způsobují zubní plak, záněty dásní, zubní kaz a i další choroby dásní. Studie z roku 2008 uvádí, že neem má téměř zázračné vlastnosti, pokud jde o léčbu zánětu dásní. Také je skvělý na dlouhotrvající čerstvý dech.

 • Extrahujte šťávu z listů neemu a naneste si ji na zuby. Nechte ji tak na několik minut a potom použijte měkký kartáček na zuby, abyste si zuby vyčistili. Opláchněte poté teplou vodou.
 • Můžete také používat měkké neemové tyčinky. Jednoduše rozžvýkejte jeden konec, dokud nebude dostatečně měkký, aby byl vhodný k čištění zubů.

Náš tip: Větvičky eukalyptu, pomeranče nebo limetky mohou být také použity jako žvýkací tyčinky k čištění zubů.

3. Kurkuma

Kurkuma je skvělá alternativa ke klasické zubní pastě. Podporuje celkové orální zdraví a proto občas můžete použít toto krásně žluté koření i k čištění zubů. Její antiplaktické, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti pomáhají udržovat na uzdě různé zubní problémy, jako jsou zubní kazy a zánět dásní. Studie z roku 2012 uvádí, že ústní voda z kurkumy je účinná při boi proti zubnímu plaku a při prevenci zánětu dásní.

Sponzorováno

 • Smíchejte 1/4 čajové lžičky kurkumy s trochou hořčičného oleje. Naneste tuto pastu na zubní kartáček a použijte ji k mytí zubů. Pak si důkladně propláchněte ústa.
 • Můžete také přidat 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy do sklenice vlažné vody a použijte směs jako ústní vodu. Převalujte v ústech po dobu 30 vteřin, pak vyplivněte.

4. Extra panenský kokosový olej

Extra panenský kokosový olej je další skvělou přírodní alternativou zubní pasty. Proč? To kvůli jeho antifungálním a antibakteriálním vlastnostem, které jsou vhodné a nebojíme se říci přímo perfektní pro čištění úst. Tento olej pomáhá velmi snižovat plak na zubech a zabraňuje problémům jako jsou žluté zuby nebo špatný dech. Studie z roku 2014 uvádí, že kokosový olej může být používán jako cenný preventivní prostředek při udržování a zlepšování ústního zdraví. Další studie z toku 2015 uvádí, že převalování kokosového oleje v ústech je extra účinné při snižování tvorby zubního plaku.

 • Dejte si 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst.
 • Převalujte asi 15-25 minut v ústech, dokud se nestane mírně pěnivým a mléčně bílým.
 • Úplně vypláchněte ústa čistou vodou.
 • Nakonec použijte navlhčený zubní kartáček a umyjte si zuby.

Poznámka: Udělejte to jako první věc hned ráno, na prázdný žaludek. Můžete si také přečíst celý článek o čištění zubů kokosovým olejem.

5. Aktivní uhlí

Další dobrou alternativou zubní pasty je aktivní uhlí. Aktivní uhlí může odstranit různé skvrny na zubech, pomáhá se zubním plakem. Navíc zlepšuje rovnováhu pH v ústech, odstraňuje toxiny a pomáhá bojovat s nepříjemným dechem.

 1. Mokrý zubní kartáček namočte do aktivního uhlí.
 2. Zuby umývejte tak, jak to běžně děláte.
 3. Nakonec vypláchněte ústa vodou, dokud nebude veškeré aktivní uhlí z úst pryč.

Upozornění: Aktivní uhlí by neměli používat lidé, kteří mají na svých zubech korunky.

6. Bentonit (aztécká hlína)

Bentonitová hlína (jíl) je další vynikající přírodní přísada, kterou je možné čistit zuby. Je bohatá na minerály, podporuje mineralizaci zubů. Navíc má detoxikační vlastnosti, které bojují proti onemocnění dásní a pomáhají osvěžit dech.

 1. Dejte si 1 lžíci bentonitového jílu do misky.
 2. Přidejte do něj 1 lžíci prášku na pečení.
 3. Přimíchejte 2 lžíce (nebo i více) extra panenského kokosového oleje, míchejte, dokud nebudete mít hladkou konzistenci.
 4. Přidejte několik kapek extraktu z máty peprné.
 5. Myjte pak zuby touto směsí alespoň jednou denně.

7. Sůl jako přírodní zubní pasta

Normální stolní sůl nebo i mořská sůl mohou být také použity k efektivnímu mytí zubů. Ve skutečnosti je i sůl běžnou složkou mnoha komerčních zubních past. Částice soli pomáhají zbavit se plaku na zubech, což opět snižuje riziko mnoha ústních problémů. Pomáhá také doplňovat ztracený minerální obsah v zubech. Sůl je dokonce účinná při zabíjení bakterií v ústech, čímž se třeba zabraňuje špatnému dechu.

 • Navlhčete zubní kartáček a ponořte ho do stolní nebo mořské soli. Nejméně jednou denně si takto očistěte zuby.
 • Také můžete namíchat společně sůl se stejným množstvím aktivního uhlí nebo sody a potom si pravidelně čistit zuby touto směsí.

Poznámka: Pokud používáte k čištění zubů sůl, buďte mírní, protože může poškodit dásně a zubní sklovinu, pokud budete hodně tlačit a budete hrubí. Takže opatrně.

8. Kořen lékořice

Kořen lékořice podporuje zdraví dutiny ústní a může být použit i jako alternativa k zubní pastě. Jeho antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti mohou zabránit tvorbě plaku na zubech. Zabraňuje rovněž růstu bakterií, udržuje vaše zuby a dásně silné a zdravé. Studie z roku 2012 upozorňuje na výhody kořenů lékořice jako ústního léku díky jeho sloučeninám licoricidin a licorisoflavan.

 • Použijte prášek z lékořice na čištění zubů.
 • Můžete také použít měkkou tyčinku lékořice jako zubní kartáček.

9. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je známý tím, že udržuje vaše zuby čisté a bílé. Můžete ho tedy použít místo komerční zubní pasty. Mírný bělící účinek peroxidu vodíku může pomoci znovu zbarvit žluté zuby doběla. Jeho antibakteriální charakter pomáhá zabíjet bakterie v ústech. Studie z roku 2013 zdůrazňuje účinnost peroxidu vodíku v ústní vodě při odstraňování skvrn a plaku.

 1. Udělejte směs 1 čajové lžičky sody a dostatečného množství peroxidu vodíku pro výrobu pasty.
 2. Použijte tuto směs k jemnému kartáčování zubů.
 3. Pak vypláchněte ústa vodou.

Poznámka: Nepoužívejte peroxid vodíku, pokud máte amalgámové plomby, protože může ovlivňovat rtuť v těchto plombách. Ujistěte se také, že používáte peroxid vodíku, který je určen pro potravinářské účely.

10. Pomerančová slupka

Můžete použít také pomerančovou slupku. Ta odstraní skvrny z vašich zubů a zanechá je bílé a lesklé. Limonen v pomerančových slupkách pomáhá rozbít plak na zubech. Při studii z roku 2010 se zjistilo, že zubní pasta obsahující d-limonen byla významně účinná při snižování skvrn na zubech z kouření a samotný d-limonen inhiboval vývoj dalších takových skvrn. Také vitamín C v pomerančové slupce pomáhá zabránit růstu mikroorganismů v ústech. Ty ve finále mohou způsobit špatný dech, zubní kaz, stejně jako další zdravotní problémy v ústní dutině.

 • Vnitřní část čerstvé pomerančové kůry naneste přímo na zuby a dásně. Počkejte 5 minut a důkladně opláchněte ústa. Opakujte podle potřeby.
 • Můžete také ponořit mokrý kartáček na zuby do sušeného pomerančového prášku vyrobeného ze slupky a použít ho k mytí zubů.

11. Eukalyptový, skořicový, růžový nebo citrónový olej – esenciální oleje

Není žádným tajemstvím, že esenciální oleje mají silné antibakteriální vlastnosti. Ty dělají z těchto olejů skvělé čističe pro celou řadu věcí – včetně zubů. Při používání esenciálních olejů se ujistěte, že dodržujete bezpečnostní opatření. Rozmíchejte několik kapiček svého oblíbeného esenciálního oleje ve vodě a můžete zuby čistit tímto roztokem.

Co dále si na toto téma přečíst?

VIDEO: Kterou zubní pastu?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Nejlepší alternativy zubní pasty – jak udělat domácí přírodní zubní pastu?”

 1. Martin napsal:

  Skvělý článek, super.

  Děkuji za Vaši práci.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva