Sponzorováno

Zubní (dentální) nitě: k čemu jsou dobré? 4.71/5 (7)

dentalni nitDentální nit se používá na místech, kde nelze použít mezizubní kartáček. Především v úzkých mezizubních prostorech a na čištění bočních ploch atypicky postavených zubů. Na vyčištění mezizubních prostor mezi stoličkami však dentální nit nestačí. Důvodem je jejich tvar. K dočištění těchto míst je nutné použít vhodnou mezizubní kartáček.

Nabídka dentálních nití na našem trhu je pestrá a každý si může vybrat takovou, která mu nejvíc vyhovuje. Dentální nitě se vyrábějí z různých materiálů – přírodních, polyamidu i teflonu – a mají různou povrchovou úpravu. Existují speciální dentální nitě s vyztuženým koncem superfloss pro čištění pod okraji korunek a kolem implantátů.

Jakou zubní nit vybrat?

Mezi dentálními nitěmi je velký rozdíl. Důležité je vybrat si správné i s ohledem na své schopnosti. Každý není natolik zručný, aby čištění nití správně zvládl.

Voskované vlákna jsou vhodná pro začátečníky, snadněji se s nimi zachází, mají optimální klouzavost při zavádění do mezizubního prostoru. Nevoskovaná vlákna mají větší stírací schopnost. Jsou určeny pro zkušenější pacienty, při nesprávném zacházení hrozí poranění dásní. Existují však i další druhy dentálních nití: s příchutí (například mentolová), fluoridovaná dentální niť, nitě napuštěné chlorhexidinem, dentální pásky (tape), expandující zubní nitě či speciální zesílené dentální nitě superfloss.

Přestože si správné zacházení s dentální nití vyžaduje zručnost a trénink, její použití má v rámci zubní hygieny významné místo.

TIP: Jak vybělit zuby doma?

Sponzorováno

Dentální nit a názor stomatologa

A co na dentální nit říká stomatolog? „Zubní nit je jedna z pomůcek, která je v povědomí laické veřejnosti spojená s čištěním mezizubního prostoru. Bohužel, tato pomůcka není zcela efektivní při používání v mezizubních prostorech bočních zubů. Nevýhodou je i těžší nácvik používání a menší oblíbenost u pacientů. Pokud se však pacient naučí s dentální nití správně pracovat, stává se z ní velmi kvalitní pomůcka mezizubní hygieny,“ říká stomatolog David Urie.

Čištění mezizubních prostor

Obyčejné zubní kartáčky nejsou schopny dostatečně vyčistit mezizubní prostory, protože jejich vlákna se nedostanou dostatečně hluboko mezi zuby. Proto zubní lékaři doporučují používat nejrůznější pomůcky mezizubní hygieny, například: dentální vlákno, častější název je zubní nit.

Proč používat zubní nit

 • Zubní nit je nejefektivnější způsob čištění úzkých mezizubních prostor a kontaktních bodů. Proto je vhodná zejména pro mladé lidi, kteří mají ještě úzké mezizubní prostory.
 • Zubní nit pomáhá snižovat riziko onemocnění dásní a zubního kazu díky efektivnímu odstranění plaku z mezizubních prostor.
 • Zubní nit by se měla používat minimálně jedenkrát denně, aby se dosáhlo efektivní odstranění zbytků jídla a zubního plaku z mezizubních prostor.

A co vy? Používáte pravidelně dentální nit? Napište nám dolů do komentářů.

A dále si přečtěte o zubní niti

VIDEO: Jak správně použít dentální nit?

VIDEO: Jak správně používat zubní nit

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Zubní (dentální) nitě: k čemu jsou dobré?”

  1. […] TIP: Pro kompletní zubní hygienu používejte zubní nitě […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva