Aktivní uhlí na zuby – recept na domácí zubní bělící pastu s aktivním uhlím – jak ji vyrobit? 4.47/5 (36)

Sponzorováno

Recept na domácí zubní bělící pastu s aktivním uhlím - jak ji vyrobit?Většina z nás začíná a končí den umýváním zubů. Mnozí mají silně rozdilné názory na to, které zubní pastě dávají přednost. Někteří dávají přednost klasické zubní pastě s fluorem. Tyto zubní pasty mají nepřeberné množství příchutí. Na trhu jich existuje mnoho – jistě to víte sami, jděte do libovolné drogerie a podívejte se do oddělení zubních past – mentolová, jahodová, jakou jen chcete.

Ale jste si jisti, že používáte 100% bezpečnou zubní pastu? Můžete být šokovaní zjištěním, že většina zubních past zakoupených v obchodě obsahuje řadu škodlivých přísad, a že někdy mohou způsobit více škod než užitku – a to jak vašim zubům, tak celkovému zdraví.

Některé z toxických složek používaných v komerčních zubních pastách jsou triclosan, laurylsulfát sodný, propylenglykol či diethanolamin – a to jmenujeme jen některé. A aby toho nebylo málo, komerční zubní pasty jsou ochucovány umělými sladidly, jako je aspartam. A to nechcete.

Takže, jak si udržovat zuby čisté, pokud nejsou komerční zubní pasty, tak bezpečné, jak tvrdí?

Zdravá výživa a převalování oleje v ústech může je dlouhodobá cesta k udržení zdraví vaší ústní dutiny. Ale co zubní pasta? Tu si můžete udělat doma. Je to jednoduché a levné, navíc budete najisto vědět, že používáte jen bezpečné ingredience.

Zubní pasta s aktivním uhlím

Například můžete zkusit vyrobit přírodní bělicí zubní pastu jen se třemi přísadami:

 • s aktivním uhlím,
 • s extra panenským kokosovým olejem,
 • a práškem z vaječných skořápek.

Tato domácí zubní pasta je mnohem méně abrazivní (obrušující) než běžné bělicí zubní pasty a nepoškozuje vaše zuby ani dásně.

Aktivní uhlí pomáhá bělit vaše zuby tím, že snižuje skvrny a plak na zubech. Ve skutečnosti mikroporézní dřevěné uhlí pracuje tak, že se váže na sloučeniny, které znečišťují zuby, včetně kávy a červeného vína. Také zlepšuje rovnováhu pH v ústech a pomáhá bojovat se špatným dechem.

Další složkou této domácí zubní pasty je prášek z vaječných skořápek. Ten je bohatým zdrojem vápníku, prášek z vaječných skořápek tak pomáhá zpevnit vaše zuby. Dokonce remineralizuje vaše zuby v průběhu času.

Poslední složkou tohoto receptu je extra panenský kokosový olej, který je mimořádně prospěšný pro zdraví vaší ústní dutiny. Pomáhá udržovat dobrou ústní a zubní hygienu + hraje klíčovou roli v prevenci špatného dechu, zubního kazu i zánětu dásní. Také snižuje citlivost zubů.

Dělá to tím, že útočí na škodlivé bakterie v ústech, což opět snižuje tvorbu zubního plaku, což je hlavní důvod hned pro několik ústních problémů. Pomáhá také bělit a rozjasnit zuby.

Upozornění: Pokud máte můstky na vašich zubech, obraťte se na svého zubaře před použitím této domácí zubní pasty s aktivním uhlím.

Jak si vyrobit domácí domácí zubní pastu s aktivním uhlím pro bělení zubů

Tak, na tuto zubní pastu budete potřebovat:

Sponzorováno

 • Aktivní uhlí – 1/2 čajové lžičky
 • Prášek z vaječných skořápek – 1 polévková lžíce
 • Extra panenský kokosový olej (roztavený) – 1 polévková lžíce

Jak na přípravu?

 1. Do misky vložte 1/2 čajové lžičky aktivního uhlí.
 2. Přidejte 1 polévkovou lžíci prášku z vaječných skořápek.
 3. Pak přidejte 1 lžíci roztaveného extra panenského kokosového oleje.
 4. Smíchejte přísady pomocí nekovové stěrky nebo lžíce, dokud nezískáte hladkou pastovitou konzistenci.
 5. Vaše domácí zubní pasta je připravena k použití. Dejte ji do vzduchotěsné skleněné nádoby.

Jak používat domácí zubní pastu s aktivním uhlím

 • Naneste malou část vaší domácí zubní pasty na zubní kartáček pomocí malé stěrky nebo lžíce.
 • Čistěte si zuby jako obvykle a věnujte stejnou pozornost přední i zadní části zubů.
 • Po dokončení umývání zubů si vypláchněte ústa důkladně vlažnou vodou.
 • Tuto pastu můžete používat denně.

Další tipy pro použití zubní pasty

 • Pomocí pH pásky můžete testovat kyselost vaší domácí zubní pasty. Měla by mít pH 7 (neutrální) nebo vyšší, což znamená, že tato zubní pasta je bezpečná pro použití pro vaše zuby.
 • Tato domácí zubní pasta neobsahuje sodu na pečení, což znamená, že nemá abrazivní vlastnosti, které by vašim zubům ubližovaly.
 • Aktivní uhlí můžete koupit v tabletách, kapslích nebo ve formě prášku. Pokud si koupíte kapsle, stačí je otevřít. Pokud používáte tablety, můžete je rozdrtit do formy prášku.
 • Prášek z vaječných skořápek si můžete udělat i doma.
 • K zubní pastě můžete také přidat trošičku himalájskou sůl. Pomůže tak zabít bakterie v ústní dutině a sníží riziko onemocnění dásní.
 • Vzhledem k tomu, že tato zubní pasta má mírně zrnitou strukturu, pomáhá rozbít biofilmy různých látek, aby na vašich zubech nebyly skvrny.
 • Tuto zubní pastu můžete uložit do skříňky na léky. Není třeba ji mít v chladničce.
 • Zubní pasta takto vydrží i několik měsíců.
 • Pokud začne vysychat, přidejte trochu více roztaveného extra panenského kokosového oleje a dobře promíchejte těsně před jejím použitím.

TIP: Zubní kartáček po použití zůstává černý – Pomůže ho umýt mýdlem.

Zuby si pečlivě vyčistěte.

Zuby si pečlivě vyčistěte.

A co říkají odborníci?

Většina jich je spíše skeptických. To je potřeba říci. Třeba jedna dentální hygienistka uvádí:

„K vybělení zubu je třeba bělení chemické, přípravky s aktivním uhlím mohou pouze dopomoci k odstranění vnějších nečistot z povrchu zubu. Určitě bych ale neužívala bělicí pudry, mohou způsobovat větší obrušování skloviny. Černé uhlí může mít mírný účinek v tom smyslu, že odstraní určité nečistoty plaku a usazeniny z jídla a pití ze zubů.“

Co si také dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Bělící zubní pasta s aktivním uhlím

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva