Aktivní černé uhlí a zdraví – TOP 7 tipů na jeho využití 4.79/5 (19)

Sponzorováno

Kouření, pití kávy, čajů či červeného vína se postupně odrazí i na zabarvení našich zubů. Aktivní černé uhlí si s tímto problémem poradí okamžitě.

Kouření, pití kávy, čajů či červeného vína se postupně odrazí i na zabarvení našich zubů. Aktivní černé uhlí si s tímto problémem poradí okamžitě.

Aktivní uhlí je běžně používané při akutní léčbě specifických druhů otrav a předávkování drogami, aby zastavilo jed před vstřebáním přes žaludek do těla. Používá se také k léčbě plynatosti a pomáhá podráždění žaludku. Je to přírodní deodorant, dezinfekční prostředek a je jedním z nejlepších známých absorpčních a adsorpčních činidel.

Proč je aktivní uhlí aktivní?

Aktivní uhlí je obvykle vyrobeny z kokosových skořápek, dřeva, nebo rašeliny. Aktivním se nazývá díky dalšímu procesu, kterým prochází, kdy je vystaveno některým plynům při velmi vysokých teplotách. To způsobuje vznik velkého množství velmi malých pórů na povrchu uhlí, které pracují jako mikroskopické pasti na zachycení sloučenin a částic.

Hippokrates, řecký lékař považován za otce přírodních léků, používal aktivní uhlí k léčbě mnoha pacientů. Aktivní uhlí nazývali černou magií pro jeho barvu a léčebné schopnosti. Starověcí Egypťané používali aktivní uhlí stejně jako Indiáni.

7 výhod aktivního uhlí pro naše zdraví

1. Snížení nebo odstranění plynů

Aktivní uhlí může být efektivní pro redukci plynatosti, a to zejména po požití potravin, jako jsou luštěniny, které běžně vytvářejí přebytečný plyn. To může také zmírnit žaludeční nevolnosti. Nicméně, je vhodné zdůraznit, že aktivní uhlí je třeba užívat jen příležitostně na úlevu od těchto příznaků a nemělo by se používat každý den.

2. Otrava alkoholem

Aktivní černé uhlí neadsorbuje alkohol, ale pomůže rychle odstranit další toxiny z těla, které přispívají k otravě. Alkohol je zřídka spotřebován ve své čisté formě. Obsahuje umělá sladidla a chemické látky. Aktivní uhlí odstraňuje tyto toxiny.

3. Snižuje vysoký cholesterol

Studie po celém světě ukazují, že aktivní uhlí snižuje špatný cholesterol a zvyšuje dobrý cholesterol stejně jako některé léky na předpis.

4. Odstraňuje parazity

Aktivní černé uhlí odstraňuje parazity a bakterie z těla. To zahrnuje bakterie, které způsobují ucpaný nos a také více invazivní parazity.

Sponzorováno

5. Bělení zubů

Uhlík sdílí mnoho vlastností se zubní pastou a může být použit na bělení zubů a zlepšení špatného dechu, protože zabíjí bakterie. Kouření, pití kávy, čajů či červeného vína se postupně odrazí i na zabarvení našich zubů. Aktivní černé uhlí si s tímto problémem poradí okamžitě. Tento „černý trik“ využívá i mnoho známých lidí a dobře vědí proč. Nejen, že jim zuby vybělí okamžitě, ale nepoškodí ani zubní sklovinu.

Jak postupovat? Je to velmi jednoduché. V misce rozdrťte živočišné uhlí na prášek. Na zubní kartáček si naneste trošku klasické zubní pasty, aby se vám snadněji pracovalo. Na pastu opatrně naneste černý prášek a zuby pořádně čistěte alespoň jednu minutu. Následně vypláchněte ústní dutinu vodou a podle potřeby ještě dočistěte zubní pastou. Bělící proceduru opakujte alespoň jedenkrát týdně.

6. Hemoperfuze

Aktivní uhlí hraje velmi důležitou roli v hemoperfúzi, což je proces odstranění krve z těla na vyčištění od toxinů a poté její návrat zpět do těla. Odstranění toxinů vyžaduje adsorpční materiál a polymerem potažené aktivní uhlí je používáno nejčastěji. Hemoperfuze se obvykle provádí u pacientů se selháním ledvin a pacientů při transplantaci jater.

7. Další využití

Aktivní černé uhlí pomáhá odstranit zápach z úst pomocí očisty úst a trávicího traktu, zmírňuje příznaky průjmu z nervozity, cestovatelského průjmu, křečí tlustého střeva, trávicích obtíží a žaludečních vředů. Aktivní uhlí je nejvíce efektivní, pokud se užívá mezi jídly, protože potraviny mohou snížit jeho účinnost.

Aktivní není živočišné uhlí

Dříve se používalo i tzv. živočišné uhlí, které je téměř totožným produktem a uvádí se nesprávně jako synonymum, ale vyrábělo se spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku a funguje na principu absorbce, nikoliv adsorbce. Jeho roli jako jedno z nejrozšířenějších a nejbezpečnějších léčiv užívaných proti průjmu převzalo aktivní rostlinné uhlí.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Aktivní černé uhlí je super na střevní potíže

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva