Nejde jen o odstranění zubního kamene a pigmentových skvrn ze zubů. Dentální hygiena není kosmetický, ale léčebný úkon, který vás může ochránit i před ztrátou zubů. Pomáhá například předcházet zánětu dásní, od kterého bývá už jen opravdu malý krůček k paradontitidě. Ta nejednoho člověka připravila o chrup – dokonce i čerstvé padesátníky.
Důslednou a kvalitní ústní hygienou zajistíme odstranění povlaků z povrchu zubu. Tím neumožníme, aby kariogenní bakterie obsažené v tomto povlaku odvápňovaly sklovinu na povrchu zubu, což v konečném důsledku vede ke vzniku kazu.
Stačí zubní nit? Nebo mezizubní kartáček?
Základem ústního zdraví jsou dokonale vyčištěny všechny plochy zubů a i mezizubní prostory. V domácím prostředí je důležitou součástí hygieny dutiny ústní zubní nit či mezizubní kartáček. Pro mnoho z nás je používání zubní nitě běžnou součástí každodenního čištění zubů a většina zubařů jej doporučuje. Stačí si vybrat jednu z nich? Nebo používat oba? Nebo který z těchto pomocníků má větší význam?
Mezizubní kartáček je obecně účinnějším prostředkem k čištění mezizubních prostor než zubní nit. Většinou je ale třeba mít několik velikostí mezizubních kartáčků.
Zubní nit pak používáme pouze tam, kde není možné se dostat mezizubním kartáčkem. Zubní nit nemůže v plném rozsahu nahradit mezizubní kartáček, protože má mnohem nižší čistící schopnost.
To je jeden názor. A ten správný názor? Neexistuje. Pokud jde o péči o naše zuby, neexistuje jediný přístup, který by vyhovoval všem.
Každému jednotlivci, v závislosti na řadě faktorů, vyhovuje něco jiného. Faktory, které je třeba brát v potaz:
- Zda máte nebo nemáte mezery mezi zuby a jak jsou těsné.
- Zda jsou vaše ústa postižena onemocněním parodontu (dásně).
- Manuální zručnost pacienta – to je zvláště důležité pro používání zubní nitě
- Velikost úst – v menších ústech může být mnohem obtížnější získat přístup k mezizubním prostorům pomocí zubní nitě
- Dávicí reflex
- Ústní svaly se u některých lidí mohou při čištění nedobrovolně stahovat, což může výrazně ztížit přístup k ústní hygieně
- Úroveň motivace pacienta k ústní hygieně
Často se lidem doporučuje, aby pro různé oblasti úst použili více než jednu techniku, obvykle kombinaci používání zubní nitě a mezizubního kartáčku. To je nejlepší přístup. Zohledňujte také přítomnost zubních můstků a zubních implantátů, které vyžadují speciální techniku k důkladnému čištění.
Sponzorováno
Dentální hygiena zkracuje čas u zubaře
Pamatujte také, že při čištění zubů není třeba zapomínat ani na jazyk. Pro odstranění povlaků ze zubů je nezbytné mechanické odstranění povlaků zubním kartáčkem. Doporučuje se také samozřejmě používat i zubní pasty, neboť napomáhají čištění zubů a obsahují fluoridy, které jsou důležité v prevenci zubního kazu. Zubní pasta by neměla moc pěnit a měla by obsahovat fluor.
Důkladné mytí zubů je nejlepší prevence kazu. Na 100% platí, že čisté zuby se nekazí. Aby byla dentální hygiena stoprocentně prospěšná, je třeba zubní ambulanci navštěvovat pravidelně, ideálně jednou za půl roku. Častější návštěvy dentální hygieny zkracují čas, který musíte strávit v zubařském křesle. Díky pravidelné péči se v ústech nestihne usadit tolik nečistot, kazů a plaku, jehož odstranění není tak časově náročné.
Bez ohledu na to, zda používáte mezizubní kartáčky nebo nitě, je stále důležité čistit si zuby s fluoridovou zubní pastou přibližně 2 minuty dvakrát denně.
Samotné čištění zubů vyčistí cca 60 % povrchu zubů. Přidání dentální nitě nebo používání mezizubních kartáčků k běžnému čištění zubů vám pomůže lépe pečovat o své zuby a zdraví ústní dutiny obecně.
Výběr mezi mezizubními kartáčky nebo zubní nití je v mnoha případech otázkou osobní preference. Oba pomáhají snižovat riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.
Mezizubní kartáčky jsou:
- Účinnější při odstraňování částeček potravy a bakterií z mezizubních prostor
- Snadnější k použití, zejména pro osoby s omezenou obratností rukou a prstů
- Efektivní pro čištění úst s rovnátky
- O dost dražší než zubní nit
Zubní nit je:
- O dost levnější
- Dobrá volba pro čištění velmi stísněných prostor, ale také se může roztrhnout
- Časově náročnější na čištění každého zubu správně
- Náročnější na čištění zubů s rovnátky
Sponzorováno
Pokud máte obavy o své zdraví ústní dutiny nebo o techniku vašeho čištění zubů, proč si nezarezervovat schůzku u specialisty na dentální hygienu?
Dále si přečtěte
- Dentální hygiena u dětí – začněte už od mala
- Dentální hygiena: má smysl nebo z vás jen vytáhne peníze?
- Jak správně používat zubní (dentální) nit? Většina lidí to neumí!
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hygiena a zdraví, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články