Noční skřípání zuby – bruxismus – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (21)

Sponzorováno

Noční skřípání zuby - bruxismusŘekl vám už někdo, že v noci skřípete zuby? Občas se to stává každému z nás, ale některým o něco častěji. Možná trpíte tzv. bruxismem. Jde o jakousi nadbytečnou aktivitu žvýkacího systému. Do stavu rytmického pohybu svalů se můžeme dostat ve všech fázích spánku. Ale není to jen „prokletí“ noci. Setkáme se s ním i za bílého dne, když jsme v silném vypětí.

Jakou funkci má skřípání a kde se to v nás bere?

Mimo jiné zařazujeme toto „onemocnění“ do tzv. třídy parafunkcí, což znamená, že nemá žádný účel. Co se však týká našeho zdraví, tak má velmi silné negativní následky. Dochází k poškození zubních korunek, ba až ke ztrátě zubů. Tím, že vynakládáme nadměrný tlak zubů a dásní, vystavujeme se zhrubnutí žvýkacího svalstva a porušení čelistních kloubů. Vytváří se také napětí v oblasti krku a hlavy. Bruxismus můžeme nejčastěji zpozorovat u dětí. Až v padesáti procentech se projevuje u nezletilých ve věku 10 – 12 měsíců. Nejčastěji se připisuje dětem s dětskou mozkovou obrnou, s mentální retardací a pod. Navzdory těmto statistikám ho stále častěji evidujeme i u dospělých.

Příčina skřípotu

Jako příčina nezdravého nočního skřípání se také uvádí psychologický faktor jako stres. Nejednou se o skřípání dozvídáme jen díky partnerovi. Jako možné příčiny skřípání se také uvádí požití alkoholu nebo naopak abstinenční příznaky, zda vedlejší účinky některých léků. Odborníci se shodli na tom, že příčina bruxismu se nachází v CNS a slouží nám jako nástroj odreagování. U těch, kteří zpozorovali u sebe příznaky bruxismu, a tudíž mají ve zvyku skřípat zuby během spánku, se doporučuje vyšetření, které by vyloučilo epileptický původ tohoto onemocnění. Pokud se vám skřípání zubů opakuje, tak si nechte zhotovit tzv. kolejnice nebo jakousi dlahu, které vám stomatolog zhotoví, abyste si chránili chrup. Toto však zabraňuje pouze nežádoucímu poškození, ale neodstraňuje příčinu. V extrémních případech je nutné řešit to s neurologem nebo psychoterapií. Nejjednodušší by bylo vyvarovat se stresovým situacím, ale v dnešní uspěchané době, by to mohlo znít maličko směšně.

Sponzorováno

Jak léčit skřípění zubů?

Zatím, bohužel, není známa žádná léčba, která by příznaky bruxismu odstranila úplně. Vzdorovat spouštěčům z mozku je opravdu velmi těžké. Ale na uvolnění čelistí jsou vhodné gymnastické cvičení. Někteří pacienti si vedou i „škrípací“ kalendář, aby mohli lépe „odpozorovat“, kdy a proč se jim skřípání dostavilo. Jsou však odkázáni na spolubydlící, protože sami ho nevnímají. Akorát po probuzení mohou cítit napětí v čelistech, hlavě nebo na krku, či oslabení zubní skloviny. K dalším parafunkciám patří také kousání líc, jazyka či rtů, tlak zubů a jazyka, ale i kousání nehtů a pod. Člověka musí na tyto skutečnosti většinou upozornit jiná osoba, sám to provádí podvědomě. No právě bruxismus může nadělat největší žádnou neplechu. Nepřirozený tlak zubů o sebe nám může docela pokazit úsměv. Přičemž přirozeným žvýkacím tlakem omílat potravu, tak v tomto případě koušou naprázdno. Ve fázi spánku REM zvykne člověk trpící bruxismem tlačit na sebe zuby s poškozujícím zatížením až 50 či 70 sekund za hodinu. Můžeme tedy skřípání zubů zařadit mezi noční poruchy spánku? Jednoznačně ano.

Je bruxismus něčím nebezpečný?

Chronické skřípání zubů může v téměř všech případech silně poškodit Váš chrup. Drobné trhlinky na zubech a zubních výplních se postupně zvětšují, ze zubů se stávají obroušené pahýly a může dojít až ke zlomeninám zubů, k poškození parodontu a nenávratné ztrátě zubů. Silné zatínání žvýkacích svalů a jejich přetěžování může být příčinou jejich bolesti a citlivosti. Mohou být bolestivé při otevírání úst či při tlaku na obličej. Často tato bolest vystřeluje do hlavy, uší či krku. Bruxismus může být příčinou citlivosti zubů, kdy při poruše skloviny dojde k obnažení zuboviny (dentinu), což způsobí citlivost na teplé, studené, slané, sladké, na dotyk a jiné podněty. Také poškození čelistního kloubu může být důsledek jeho chronického přetěžování. Doprovází ho bolest při žvýkání, ztížené otevírání úst a možné zvuky jako lupání či praskání při pohybech čelisti. Nakonec může dojít i k nevratným změnám v kloubu a přilehlých tkáních.

Další tipy, které Vám mohou pomoci proti bruxismu

  • Omezte potraviny a nápoje, které obsahují kofein (např. káva, kolové nápoje, čokoláda).
  • Vyhněte se alkoholu.
  • Nežvýkejte tužky, pera nebo cokoliv, co není jídlo.
  • Vyhněte se žvýkačkám. Dovolují Vašim žvýkacím svalům více si zvykat na zatínání, a zvyšují tak pravděpodobnost skřípání zubů.
  • Pokud se přistihnete při zatínání a skřípání zubů ve dne, umístěte špičku jazyka mezi zuby. Žvýkací svaly tak učíte relaxovat.
  • Svaly také pomůžete uvolnit přiložením nahřátého obkladu na tvář před ušní lalůček, než ulehnete ke spánku.
  • U dítěte také pomůže zajistit stravu bohatou na vodu. Dehydratace totiž může přispívat ke skřípání zubů.
  • A určitě sem neodmyslitelně patří pravidelná kontrola u zubního lékaře.

VIDEO: Bruxismus a jak na něj (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Bez komentáře u článku “Noční skřípání zuby – bruxismus – příznaky, příčiny a léčba”

    1. […] zda budou váš chrup a dásně zdravé, ovlivňuje mj. i pitný režim či skřípání zuby. Zřejmě neexistuje člověk, který by neměl mírný až panický strach ze zubařů. Ano, pokud […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva