Sponzorováno

Kustovnice čínská (Goji) a hubnutí – pomůže při hubnutí? 4.72/5 (18)

Kustovnice čínská (Goji) a hubnutí - pomůže při hubnutí?Pokud máte stejně jako miliony jiných lidí problémy při hubnutí, spadáte pravděpodobně mezi dvě běžné skupiny s jejich vzorcem chování a životním stylem. Nedokážete kontrolovat svůj apetit, hlavně své chutě na sladké. A nemáte dost energie na pravidelné cvičení. Nutričně bohaté goji se dokáží zaměřit přímo na tyto dvě překážky při hubnutí.

Když máte stále na něco chuť

Vysokokalorické sladké a škrobnaté potraviny mají obvykle nízkou nutriční hodnotu. Namísto toho spouštějí hormonální reakce, které vedou k nekontrolovatelnému přejídání. Funguje to asi takto:

 1. Sníte sladké, sacharidové jídlo a vaše tělo ho rychle přemění na krevní cukr.
 2. Vaše hladiny krevního cukru prudce stoupají.
 3. Následně začne slinivka produkovat velké množství inzulínu.
 4. Hladiny krevního cukru rychle klesnou.
 5. „Houpačkový efekt“ způsobí, že dostanete chuť na další sladké jídlo.
 6. Cyklus se opakuje.

Rychlost, jakou se jídlo změní na krevní cukr (glukózu), se měří na číselné stupnici známé jako glykemický index (GI). Čím je GI potraviny nižší, tím pomaleji se tato mění na krevní cukr a tím je menší pravděpodobnost, že dojde k nekontrolovatelnému nutkání jíst prázdné kalorie.

Nízký glykemický index goji

Glykemický index řadí hodnotu 100 k čisté glukóze. Potraviny ohodnoceny 70 nebo vyšší se považují za potraviny s vysokým GI. Potraviny s hodnotou 55 a méně mají nízký glykemický index a apetit spíše uspokojí, než aby ho zvýšily. Zde je srovnání GI goji s jiným ovocem:

Goji – 29
Jablko – 38
Pomeranč – 42
Banán – 25
Ananasový meloun – 65
Rozinky – 64
Vodní meloun – 72

Několik způsobů kontrolování apetitu

Goji má další vlastnost, která pomáhá kontrolovat krevní cukr a apetit. Na svou hmotnost obsahuje 21 procent vlákniny. Potraviny s vysokým obsahem vláknin jsou metabolické procesy a snižují hladiny cukru v krvi. Bobule Goji jsou také dobrým zdrojem chromu, minerálu, který pomáhá při kontrole krevního cukru. Chrom může pomáhat i při ochraně svalové hmoty při hubnutí. Svaly díky chromu spalují více kalorií než tuku, podporují tak mnohem efektivnější metabolismus. Tím jednoduše zabrání, aby došlo k opětovnému tloustnutí.

Spalování potravin na energii

Bobule goji jsou bohaté na mnohé živiny, které pomáhají měnit jídlo na energii, takže se nemění na tuk:

B1 (thiamin)

Tento vitamín je podstatný při přeměně sacharidů na energii. Přispívá také ke správnému fungování štítné žlázy. Nesprávně fungující štítná žláza přispívá k nárůstu hmotnosti.

Vápník

Kromě podpory zdravých kostí se vápník spojuje i se snižováním množství tělesného tuku.

Sponzorováno

Jiné, další minerály

Vyvážená kombinace důležitých minerálů je potřebná pro efektivní proteinový metabolismus. Vedle vápníku a chromu obsahuje goji i měď, železo, magnézium, mangan, fosfor, draslík, selen, sodík a zinek.

Tvorba svaloviny

Štíhlé tělo spaluje potraviny jako palivo, neukládá si kalorie v podobě tuku. Když jsme mladí, pomáhají nám udržet si štíhlé tělo vysoké hladiny lidských růstových hormonů. S přibývajícím věkem klesají zásoby růstových hormonů a to je klíčovým faktorem způsobujícím, že máme méně svalové hmoty a více ukládáme tuk. Dvě aminokyseliny a draslík v goji pomáhá našemu tělu při produkci většího množství růstových hormonů.

1. L-arginin

Výzkum ukázal, že L-arginin ve srovnání s placebem stimuluje podstatný nárůst hladin růstových hormonů v krvi.

2. L-glutamin

Kromě podpory produkce růstových hormonů, zvyšuje aminokyselina L-glutamin produkci svalové hmoty.

3. Draslík

Tento minerál je podstatný pro normální fungování hypofýzy, která produkuje růstový hormon.

Podpora pravidelného cvičení

Úspěšné a trvalé zhubnutí vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu. Před pár lety zjistila studie sestávající ze vzorku 4000 lidí, že v průměru zhubli 30 kilogramů a hmotnost si udrželi více než pět následujících let. Devět z deseti úspěšných hubnoucích se věnovali denně 60 až 90 minut mírnému až intenzivnímu cvičení. Goji je nápomocné při poskytnutí energie pro dostatečnou denní fyzickou aktivitu potřebnou na zhubnutí a udržení váhy.

Zlepšení fyzických výkonů

Jako adaptogen podporuje goji schopnost cvičit, a to následujícími způsoby:

 • Zlepšení využití kyslíku v těle.
 • Oddálení nástupu únavy během cvičení.
 • Nárůst výdrže.
 • Nárůst vytrvalosti.
 • Posílení srdce.
 • Snížení stresu vyplývajícímu z fyzické námahy.
 • Zlepšení krevního oběhu.
 • Pomoc při zotavování po fyzické námaze.

Sponzorováno

Goji posiluje žlázy (nadledvinky, brzlík, štítná žláza, hypofýza) zodpovědné za tvorbu energie, nárůst a opravu svalové hmoty. Navíc, jako adaptogen, bobule stimulují regeneraci svalů. Polysacharidy pomáhají při snižování bolesti svalů. Cíleně odstraňují kyselinu mléčnou, která se během cvičení v svalech hromadí. Goji také napomáhá likvidování toxinů produkovaných během cvičení tím, že podporuje játra a brání v jejím poškození způsobeném extrémními požadavky na tělo během intenzivního cvičení.

Co si dále o kustovnici přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva