Progresivní cvičení dle de Lorma 4.88/5 (8)

Progresivní cvičení dle de LormaJedná se o izotonické koncentrické cvičení proti submaximálnímu až maximálnímu odporu.

Velikost tohoto odporu se určí jako maximální zatížení, kterého je svalová skupina schopna 10x za sebou zvednout a nebo jako maximální odpor nastavený na dynamometru (siloměru), který svalová skupina 10x za sebou překoná (= desetinásobné opakovací maximum=repetition maximum-10 RM).

Více se o tomto progresivním cvičení dozvíte v tomto článku. Hned po druhé světové válce doktor Thomas Delorme z Harvardské lékařské školy vyvinul techniku, kterou nazýval Progresivní cvičení odporu (PRE) pro zpevnění svalů.

Technika se týká izotonického cvičení a stanovení maximální míry rezistence.

Technika DeLorme je metoda cvičení s váhami za účelem posílení svalů, ve kterých se série opakování opakují se zbytky mezi sadami.

Průběh cvičení dle de Lorma

 1. Jedinec provádí po dobu 5-ti dnů 3 sady cvičení s 10-ti opakováními (první sada je se zátěží 50% RM, druhá sada je se zátěží 75% RM a třetí sada je se zátěří 100% RM). Doba mezi jednotlivými sadami je 1-1,5 min.
 2. Po dokončení této 5-ti denní doby následují 2 dny odpočinku (SO-NE)
 3. Následně se stanovuje nová RM pro další týden
 4. V násedujících 5-ti denních sériích se postupuje stejně, vždy s danou aktuální hodnotou 10 RM
 5. Jako optimální pro jeden druh cvičení se ukazuje doba 6-8 týdnů

Při dodrření tohoto režimu popsali de Lorme s Watkinsonem výrazné zvyšování svalové síly a klinicky měřitenou hypetrofii (nabývání svalové hmoty). Po uplynnutí této doby dochází k jisté akomodaci svalu a cvičení se stává rutinní.

Varianty cvičení

Tam, kde pacienti z důvodu únavnosti netolerují 100% desetinásobné opakovací maximum, lze využít jiné alternativy, mezi které patří například „Oxfordská technika“ a její modifikace (50% a 70% RM), kdy je kombinována izotonická kontrakce proti aktuální maximální zátěži s izometrickou výdrží 5s. Tato technika vede až ke 400% nárůstu svalové síly bez výrazné hypertrofie svalu.

VIDEO: Cvičení dle Lorma (anglicky)

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva