Obsah článku
Jedná se o izotonické koncentrické cvičení proti submaximálnímu až maximálnímu odporu.
Velikost tohoto odporu se určí jako maximální zatížení, kterého je svalová skupina schopna 10x za sebou zvednout a nebo jako maximální odpor nastavený na dynamometru (siloměru), který svalová skupina 10x za sebou překoná (= desetinásobné opakovací maximum=repetition maximum-10 RM).
Více se o tomto progresivním cvičení dozvíte v tomto článku. Hned po druhé světové válce doktor Thomas Delorme z Harvardské lékařské školy vyvinul techniku, kterou nazýval Progresivní cvičení odporu (PRE) pro zpevnění svalů.
Technika se týká izotonického cvičení a stanovení maximální míry rezistence.
Technika DeLorme je metoda cvičení s váhami za účelem posílení svalů, ve kterých se série opakování opakují se zbytky mezi sadami.
Sponzorováno
Průběh cvičení dle de Lorma
- Jedinec provádí po dobu 5-ti dnů 3 sady cvičení s 10-ti opakováními (první sada je se zátěží 50% RM, druhá sada je se zátěží 75% RM a třetí sada je se zátěří 100% RM). Doba mezi jednotlivými sadami je 1-1,5 min.
- Po dokončení této 5-ti denní doby následují 2 dny odpočinku (SO-NE)
- Následně se stanovuje nová RM pro další týden
- V násedujících 5-ti denních sériích se postupuje stejně, vždy s danou aktuální hodnotou 10 RM
- Jako optimální pro jeden druh cvičení se ukazuje doba 6-8 týdnů
Při dodrření tohoto režimu popsali de Lorme s Watkinsonem výrazné zvyšování svalové síly a klinicky měřitenou hypetrofii (nabývání svalové hmoty). Po uplynnutí této doby dochází k jisté akomodaci svalu a cvičení se stává rutinní.
Varianty cvičení
Tam, kde pacienti z důvodu únavnosti netolerují 100% desetinásobné opakovací maximum, lze využít jiné alternativy, mezi které patří například „Oxfordská technika“ a její modifikace (50% a 70% RM), kdy je kombinována izotonická kontrakce proti aktuální maximální zátěži s izometrickou výdrží 5s. Tato technika vede až ke 400% nárůstu svalové síly bez výrazné hypertrofie svalu.
VIDEO: Cvičení dle Lorma (anglicky)
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Effects of progressive muscle relaxation training on negative emotions and sleep quality in COVID-19 patients: A clinical observational study Autoři: Chun-Xiu Xiao, Yan-Juan Lin
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články