Sponzorováno

6 diet, které jsou zdravé – ano, opravdu existují, jsou to tyto! 4.63/5 (27)

Existují i zdravé diety. Prostě jezte zdravě.

Existují i zdravé diety. Prostě jezte zdravě.

Když se řekne dieta, je určitě třeba být na pozoru. Toto slovo je mnohdy spojeno s takovým režimem, který není pro vaše tělo nijak ideální. Mnoho diet má totiž společné tři hlavní rysy, pro které je vhodné se jim vyhnout. Jedná se o:

 • Extrémně malé porce jídel
 • Jednotvárnou stravu
 • Nedostatek živin

Takovým dietám je vhodné se raději vyhnout. Na druhou stranu je ale i několik diet, které vám nejenom pomohou v tom, že se díky nim zbavíte přebytečných kilogramů, ale mohou vám pomoci v tom, že zlepšíte své zdraví. Tady je jejich přehled.

1. Středomořská dieta

Tento dietní program je rozhodně jedním z těch, které můžeme obecně doporučit každému z vás. A to jak za účelem toho, že budete zdraví, tak ze účelem toho, že budete mít postavu, jakou jste si vždy přáli. Středomořská dieta není v podstatě nijak komplikovaná. Pokud jste někdy byli v Itálii nebo v Chorvatsku, tak jistě víte, co místní nejčastěji jedí. A tyto návyky si přeneste i do našich končin.

Hlavně se jedná o různé druhy mořských ryb, které u nás můžete doplnit i rybami sladkovodními. K nim je jako příloha volena primárně zelenina, a to v celé řadě různorodých úprav. Dále nechybí ani pravidelný přísun kvalitního olivového oleje. To je kombinace, která vám může pomoci zhubnout, i zlepšit své zdraví. Je to dáno hlavně tím, že jídla jsou pestrá a také celkem lehká.

2. TLC dieta

Že jste o TLC dietě ještě neslyšeli? Potom je nejvyšší čas se o ni začít celkem aktivně zajímat. Jedná se o metodu založenou na zdravém životním stylu, kde hrají hlavní roli především potraviny, které obsahují minimum živočišných tuků. Z hlediska zdravotního se jedná o takový typ diety, který je primárně vhodný těm z vás, které mají problémy s vyšším cholesterolem. Zároveň vám ale i díky dobré eliminaci nadměrně tučných jídel může pomoci v tom, že díky ní celkem efektivně zhubnete.

Když jde o základ stravy, tak zde hrají hlavní roli především obilniny, stejně jako ve výčtu jídel nechybí také dostatek luštěnin. Vše doplňuje ovoce a zelenina. Aby byl zajištěn i přísun dostatku živočišných bílkovin, tak se na maso úplně nezapomíná. Dovoleno je však jenom trojice možností, a to:

 • Libová vepřová kýta
 • Kuřecí prsa
 • Krůtí prsa

3. DASH dieta

Také jedna z diet, o které je možné říci, že má poměrně zajímavý název. I ta vznikla primárně k tomu, aby bylo dosaženo jak toho, že vám pomůže zhubnout nějaké to kilo, tak i proto, že dokáže efektivně pomoci při problémech s vyšším krevním tlakem, který může vést až ke komplikacím se srdcem. To hlavní, čemu se tato dieta vyhýbá, jsou hned dvě věci. První věcí je nadměrné množství soli. Dále zde nejsou žádné zdroje tuků, které jsou při vysokém tlaku pochopitelně špatné.

Základ je stejný, jako je tomu u TLC diety. To hlavní, co daný jídelníček obsahuje, je spojeno s celozrnnými obilninami, a dále také s ovocem a zeleninou. Dále nelze opomenout ani to, že právě DASH dieta obsahuje také dostatečné množství mléčných výrobků. Zde je ale kladený důraz na dvě věci. V první řadě musí být výhradně nízkotučné, stejně jako musí být také s minimálním obsahem soli.

Sponzorováno

4. Weight Watchers

Poměrně zajímavý typ diety, které je založený na konzumaci v podstatě jakýchkoliv potravin, ale pouze do určité míry. Weight Watchers jsou u nás známé také pod zkratkou Strážci váhy. Jedná se o program založený na tom, že každý potravina má ve svém určitém množství konkrétní počet bodů. Během dne je možné zkonzumovat jenom tolik, kolik zadává samotný bodový předpis. Méně bodů mají všechny zdravé potraviny, více bodů zase ty nezdravé. Dá se říci, že dieta Weight Watchers je podobná, jako počítání kalorií. Je však jednodušší a také zábavnější.

Nutno ale říci, že i když se jedná o zdravou dietu, může mít svá rizika. A ty jsou spojeny s hlavou toho, kdo danou dietu drží. Je to proto, že mnoho lidí sní jenom pár nezdravých jídel, dosáhnou plného počtu bodů a poté hladoví. A to je špatně. Stejně tak špatný je postup založený na snaze dosáhnout za den co nejmenšího bodového počtu.

5. MIND dieta

Poměrně zajímavý typ diety, která je určený hlavně ženám a mužům v pokročilejším věku. Ten důvod je ten, že je to právě MIND dieta, která dokáže efektivně eliminovat problémy, které jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou, stejně jako problémy spojené se špatným fungováním mozku. Pokud se daných zdravotních problémů obáváte, zkuste právě tento dietní režim.

A co je základem? Hlavně ovoce a zelenina. Pokud jde o první skupinu, tak zde jasně dominuje listová zelenina. Pokud o druhou, je to bobulovité ovoce. Dále nechybí celozrnné produkty, stejně jako nesmí chybět ani ryby a drůbeží maso a trocha luštěnin a červeného masa. Celkově jde tedy o celkem jedinečný stravovací plán, který staví hlavně na jídelníčku středomořském, který je doplněný o ty potraviny, které mohou prospívat celkové činnost mozku. Dieta se hodí také ve chvílích vyššího psychického vypětí. Pokud se vám zdá, že nervově na tom nejste úplně nejlépe, můžete zkusit dát si místo prášků právě několik jídel z této diety.

6. Paleo strava (dieta)

Zvláštní název, že? Paleo dieta, někdy je také nazývána jeskynním straváváním, je založena na stravě, kterou naši dávní předkové konzumovali dávno předtím, než byla sklizena pšenice, a ve všech městech byl McDonald’s.

Paleo dietu mnozí nepovažují za dietu, ale za životní styl. Paleo stravování popisujeme na základě zvýšeného příjmu tuků, rozumného množství proteinů (20-25%), naopak nižšího množství sacharidů a významného obsahu nutrientů. Vychází tedy především z principů podmíněných přírodou a naším vývojem, kdy v jídelníčku dominují tuky (50-60%) na úkor sacharidů (20-30%).

A co vy? Jakou zdravou dietu držíte vy? Budeme rádi za vaše tipy v komentářích.

Co si dále o dietách přečíst?

VIDEO: Základní potraviny zdravého jídelníčku – Hubnutí / Vyvážená strava

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva