Sponzorováno

Dukanova dieta a hubnutí – jaký je postup? 4.93/5 (15)

dukanova-dieta

Jak funguje Dukanova dieta

Dukanova dieta je založena na přesném časovém střídání příjmu bílkovin a přesně určenou kombinací bílkovinové potravy s dalšími složkami stravy jakou je zelenina, uhlohydráty. Dokonce v určitém časovém intervalu je možné do jídelníčku zařadit jídlo podle vlastní chutě. Podmínkou úspěchu této diety je zavedení 1 čistě bílkovinného dne i po skončení prvních 4 fází diety.

Hubnutí dukanovou dietou

Hubnout začíná v první fázi diety tzv. „útočné fázi“, kdy se přijímají výlučně bílkoviny. Kolik se ztratí na váze přímo souvisí s délkou trvání této fáze. Neboť časový interval „útočné fáze“ je 1 až 10 dní, je možné zhubnout 3 kg nebo 5 kilo, dokonce v některých případech 10 kilo a více. K tomu dojde tehdy, kdy původ obezity byl v přijímání nezdravé a neplnohodnotným sacharidovo – tukové stravy. Informace, že za 10 dní umožní tato dieta zhubnout 20 kilo jsou vysoce nepravděpodobné a zavádějící. Možnost ztráty 20 kilogramů touto dietou za 10 dní je nereálná, přičemž jakékoli nárazové zhubnutí i jinými prostředky je hlavně zdraví nebezpečné.

Po prvních 10 dnech nastupuje další období, druhá fáze, kdy se přijímá potrava podle diety tak dlouho, dokud úbytek na váze není dostatečně uspokojivý, což je značně individuální. Tato část není časově omezena a tak si člověk, kteří se na Dukanovu dietu dal určuje kolik zhubne. Pro stanovení konečného cíle – výsledné redukované váhy je vhodné vypočítat si BMI, aby cíle zhubnout korelovalo se zachováním reálného zdraví a udržením štíhlé postavy. Nejdůležitější přínos této diety se jeví reálně, trvalé zhubnutí a zachování si štíhlosti do konce života. Princip úspěchu trvalé štíhlosti je logický. Bílkovinná orientovaná dieta předpokládá časově dlouhý úsek a doživotní změnu stravování.

Dukanova dieta – postup

1. fáze diety

První fáze trvá od 2 do 10 dní a nazývá se „útočná“. Počet dní, kdy se přijímá jen bílkovinná strava záleží na předsevzetí, pokud je cíl zhubnout víc trvá déle a je blíže k 10 dnem, ale dá se držet i kratší a pak se v této fázi zhubne méně. Jako u jiných dietách i tato vyžaduje pitný režim, kdy je důležité vypít nejméně 2 litry vody, aby nedošlo k poškození ledvin. Každý den se doporučuje sníst nejméně 1,5 lžíce ovesných otrub na vychytávání tuků a cukrů. Přičemž ovesné otruby tlumí pocit hladu. Doporučuje se pohyb, vhodná je rychlá chůze alespoň 20 minut.

Vhodná strava pro 1. fázi

 • libové maso (hovězí, kuřecí, králičí, krůtí maso, šunka, játra)
 • ryby bez oleje
 • vejce (max. 2 denně)
 • nízkotučné mléčné výrobky (nízkotučné bílé jogurty, nízkotučný sýr a nízkotučné mléko)
 • koření, bylinky, cibule, česnek, citron, hořčice, kečup bez cukru, umělé sladidlo

2. fáze

Druhá fáze tzv. „střídavá nebo výletní“ trvá tak dlouho dokud není dosaženo požadovaného úbytek na váze. Každý druhý den se může jíst kromě bílkovin i téměř veškerá zelenina. Pravidelně se střídají bílkovinnými – zeleninové dny s čistě bílkovinnými. Nesmí se zapomenout na pitný režim a pohyb, doporučuje se alespoň 30 minut. Dávka přijímání ovesných otrub se zvýší na 2 lžíce.

Sponzorováno

Vhodná strava pro 2. fázi – zelenina

 • brokolice
 • cuketa
 • hlávkový salát
 • rajčata, paprika
 • houby
 • cibule
 • špenát
 • mrkev
 • zelenina

3. fáze diety

Třetí fáze je „konsolidační – upevňující“ – v ní se již redukována váha stabilizuje. Dobře zvládnutá Dukanova dieta má nezvratné výsledky bez jojo efektu, což souvisí s touto upevňující fází. Délka trvání třetí fáze souvisí s počtem ztracených kil, každý zhubnutí kilogram představuje 10 dní na potvrzení zhubnutí a jeho nevratné konsolidace. Například úbytek váhy 10 kilo představuje 100 dní přijímání potravin podle návodu pro 3 fázi Dukanovej diety. Při ztrátě hmotnosti 20 kilo třetí fáze bude trvat 200 dní. Nebo se používá následující přesnější výpočet: třetí fáze trvá podle toho, kolik jste zhubli v předchozích fázích, přičemž každých 750 g, které jste shodili, vynásobte pěti dny.

Povolené potraviny pro 3. fázi

Ve třetí fázi je strava pestřejší. Je povoleno dvakrát za týden jídlo dle vlastního výběru. Jde tu o jakousi podmíněnou svobodu v pestrosti stravy. Bílkoviny a zelenina se mohou jíst kdykoliv. Dále se mohou jíst menší porce ovoce, 2 kousky celozrnného chleba na den, jedno těstovinové jídlo nebo rýže 1 krát týdně, brambory nebo luštěniny, ale bez oleje. Povolené je i 40 g netučného sýra, jehněčí, vepřové. Šunka se může jíst maximálně 2 krát do týdne. Jednou týdně se doporučuje dodržovat pouze bílkovinný den a každodenní jedení 2 lžic ovesných otrub a příjem tekutin cca 2 litry denně.

4. fáze

Čtvrtá stabilizační fáze je „stabilizační“ a pro úspěšnost Ducanovy diety by měla trvat po zbytek vašeho života. Závěrečná fáze už povoluje všechno, jedinou podmínkou je, že jednou týdně musíte dodržet čistě bílkovinný den. Dávku ovesných otrub třeba zvýšit na 3 porce, Povolené potraviny jsou stejné jako ve třetí fázi, přičemž se jednou týdně dodržuje bílkovinný den. V pitném režimu je doporučeno vypít alespoň 3 litry vody. Při všech fázích Ducanovej diety důležitý pohyb, protože urychluje výdej energie.

Užitečnost této diety je vhodná hlavně pro zdravé lidi, kteří podle objektivních příčin chtějí ztratit na váze. Výjimku tvoří diabetici, protože tato dieta respektuje náležitosti, které lidé trpícím cukrovkou mají dodržovat při cukrovce.

Dieta umožňuje v první fázi nahradit deficit chybění vlákniny a vitamínů komplexními vitaminovými přípravky a ovesnými otrubami. Čímž se předchází možným zdravotním problémům z jednostranné, výlučně vysoce proteinové stravy. Velmi důležitý je i pitný režim. V Dukanově dietě se má pít alespoň 2 litry vody denně, aby organismus dobře zpracoval bílkovinnou potravu.

Dietu nesmí použít, lidé s ledvinových nedostatečností (insuficiencí), respektive s různými poruchami zdraví či jinými chronickými onemocněními, které vyžadují speciální stravu. Proto pokud jsou jakékoliv pochybnosti před zahájením Ducanovy diety je vhodné poradit se s lékařem.

VIDEO: Dukanova dieta ano nebo ne?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Dukanova dieta a hubnutí – jaký je postup?”

  1. […] pomohla zpopularizovat tento stravovací trend založený na výzkumech francouzského lékaře. Dukanova dieta zahrnuje různé fáze, ve kterých se mohou jíst jen některé potraviny. Lékaři nejsou o […]

  2. […] jste už o dukanově dietě? Znáte DASH dietu? Zkusili jste už 8 hodinovou dietu? Nyní je tu nová OMG dieta, tentokrát […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva