Dieta dle krevních skupin: Stravujete se tak, jak je vám přirozené? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Dieta dle krevních skupin. Může fungovat?

Dieta dle krevních skupin. Může fungovat?

Může vás snadno napadnout, co je to za hloupost – předpokládat nějakou spojitost mezi krevní skupinou člověka a tím, jakou stravu by měl přijímat. Tuto dietu je však možné celkem rozumně obhájit, a pokud chcete usuzovat na její účinnost, nezbude vám, než ji na sobě na nějakou dobu vyzkoušet. Jak by měl tedy dle ní vypadat váš jídelníček? Jaké potraviny jsou pro vás vhodné a jaké nikoliv?

Základní kameny teorie stravování a diety podle krevní skupiny

Za určení toho, co je pro naše tělo cizí, je zodpovědný imunitní systém. Konkrétně se jedná o antigeny, které se nachází v buňkách organizmu. Jsou tedy i v krvi a liší se právě tím, jakou krevní skupinu člověk má. Pokud do těla cizí látky vstoupí, způsobí shlukování buněk v určitém místě a jejich následnou likvidaci.

Bylo zjištěno, že některé potraviny (konkrétně celou skutečnost způsobují lektiny) shlukují jen krvinky určitých typů krevních skupin, ostatní neovlivňují. Některé potraviny tedy mohou škodit nositelům dané krevní skupiny a ostatním třeba prospívat. Rozeznáváme celkem čtyři základní krevní skupiny – A, B, AB a 0. Pokud svoji krevní skupinu neznáte, může vám ji snadno nechat zjistit lékař při laboratorním vyšetření odebraného vzorku krve.

Jak dietit podle krevní skupiny?

Podívejte se na náš malý přehled:

Krevní skupina 0

Zástupci této krevní skupiny jsou chápáni jako lovci. Důležitá je pro ně fyzická aktivita, obvykle disponují silným imunitním systémem, jsou rozhodní a mají vůdčí schopnosti. Ze stravy je pro ně vhodné zejména libové maso – hovězí, jehněčí, skopové, telecí. Kvůli obsahu jódu jsou pro ně prospěšné mořské ryby (treska, makrela). Tato krevní skupina má totiž predispozice k poruchám činnosti štítné žlázy. Naopak ze stravy by měl být vyřazen lepek, není příliš vhodná častá konzumace vajec a mléčných výrobků, je též dobré omezit v jídelníčku fazole a čočku.

Sponzorováno

Krevní skupina A

Lidé s touto krevní skupinou jsou označováni jako pěstitelé. Je pro ně vhodné vše na rostlinné bázi, naopak potraviny živočišného původu trávit neumí. Měli by se vyvarovat zejména tepelné úpravě potravin a ze svého jídelníčku co nejvíce vyřadit maso, příp. jej alespoň nahradit rybami. Z mléčných výrobků jsou pro ně přínosné jogurty a kefír, naopak opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci potravin z plnotučného mléka a vajec. Vhodným zdrojem živin jsou luštěniny, zelenina, ořechy a semínka.

TIP: Znáte IIFYM stravování?

Krevní skupina B

Její zástupci jsou chápáni jako kočovníci, jejich výhodou je snadné přizpůsobení se různým životním podmínkám. Pro tuto krevní skupinu je doporučována konzumace jehněčího, skopového a králičího masa. Prospívají jí též mořské produkty (losos a treska), může i mléčné výrobky. Naopak nevhodné jsou dary moře, čočka, fazole a většina ořechů a semínek. V pečivu je lepší vyhnout se pšenici, kukuřici, pohance a pšenici.

Krevní skupina AB

Jedná se o trochu záhadnou krevní skupinu, jde o spojení skupin A a B, něco v doporučené stravě se však liší. Skupina AB může jíst maso shodně jako skupina B. Prospěšné jsou pro ni veškeré mléčné výrobky a vejce. Opatrnosti je třeba při konzumaci ořechů a semínek, které se mohou jen v malém množství. Doporučuje se vyhýbat kukuřici a všem výrobkům z ní.

Přínos tohoto stravování v praxi

Není možné upínat se k tomu, že jakmile ze stravy vyloučíte vše nevhodné pro vaši krevní skupinu, začnete samovolně hubnout. To bohužel očekávat nelze. Nejedná se z větší části o dietu, která by vám umožnila zhubnout, ale spíše vám může celý proces usnadnit. Je nadále nutné dbát ohled na množství zkonzumované stravy a její energetickou hodnotu. Můžete však toto stravování vyzkoušet a poznáte, zda se budete cítit lépe po vyřazení určitých jídel, nebo třeba zjistíte, že konzumace konkrétních potravin vám opravdu neprospívá.

Co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Vlogerka o dietě dle krevní skupiny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva